Rīta Panorāma

Laika ziņas 13.09

Rīta Panorāma

Stājas spēkā jauna vīzu izsniegšanas kārtība Krievijas pilsoņiem

Izsludināta Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla «ORGANismi» programma

Pazudušā festivāla meklējumi – oktobrī Rēzeknē atgriezīsies ērģeļmūzikas festivāls «ORGANismi»

Oktobris Latgales vēstniecībā "Gors" tradicionāli ir starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla "ORGANismi" norises mēnesis, šogad klausītājus Rēzeknē pulcējot no 6. līdz 8. oktobrim, informē organizatori.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja un iedvesmotāja, ērģelniece Iveta Apkalna gatavošanos šī gada festivālam dēvē par pazudušā festivāla meklējumiem, tā kā 2021. gada oktobrī plānotais festivāls "ORGANismi" neizskanēja, jo tieši dienu pirms tā atklāšanas Latvijā tika atcelti visi publiskie kultūras pasākumi. "Šī šķietami savdabīgā festivāla numerācija – 6./7. "ORGANismi" – noteikti būs mums labvēlīga, tā kā saskaitāmo summa ir maģiskais skaitlis 13, kas man vienmēr bijis laimīgs!"

"Festivālā saglabāts tā iepriekš iecerētais tematiskais strāvojums – "Pēctecība, mantojums, paaudzes", aicinot aizdomāties par to, cik vērtīgu mantojumu esam saņēmuši no mūsu priekštečiem, vai protam to novērtēt, akcentējot muzikālo mantojumu kā organismu, kas nav nākamajām paaudzēm nododams lielums nemainīgā formā un saturā," skaidro organizatori.

Iveta Apkalna atzīst: "Pēctecība, mantojums, paaudzes ir tas, ko mēs saņemam no mūsu priekštečiem, nododam tiem, kas ir un būs pēc mums; tas, ko mēs vienmēr ņemam līdzi savā prātā, sirdī un reizēm arī ceļasomā nošu formātā, nododam to tālāk, tomēr katrai notij mēs piešķiram jaunu dvēseli un garu. Komponistu un mūziķu paaudžu pēctecība un mantojums ir iedvesmojis mūs un, es ceru, iedvesmos arī festivāla klausītājus".

Iveta Apkalna

Festivāla atklāšanas diena, ceturtdiena, 6. oktobris, būs veltīta jaunās ērģelnieku paaudzes daiļradei, kad ar koncertu pulksten 18.00 festivālu "ORGANismi" uzsāks Vācijā dzīvojošā ērģelniece Mona Roždestvenskīte (Mona Rozdestvenskyte). Viņa ir vairāku starptautisku ērģeļmūzikas konkursu laureāte, kopš 2021. gada arī Brēmenes Sv. Johana prāvestu baznīcas mūzikas direktore un ērģelniece. Koncerta iesākumā klausītāji varēs novērtēt arī Rēzeknes ērģelnieku Pētera un Nellijas Sarkaņu dinastijas turpinātāja, Nacionālās mākslu vidusskolas audzēkņa Oskara Kalniņa ērģeļspēli un improvizācijas.

Piektdien, 7. oktobrī, pulksten 18.00 koncertizrāde "Ķepas, ūsas un Minkāns" iezīmēs festivāla tēmas sadaļu "Paaudzes". Kā teikts notikuma aprakstā, "rakstnieces Margitas Gūtmanes sirsnīgajos, labestīga humora piepildītajos stāstos un komponistes Ilonas Rupaines mūzikā  kaķis Minkāns – līdzīgi cilvēkbērnam – sapņos, raudās, dosies lasīt mellenes, ķers rudens lapas, apmaldīsies miglā un piedzīvos daudz citu brīnišķīgu notikumu". Ģimeniskās koncertizrādes stāstu izstāstīs J. Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas bērnu koris, Rēzeknes kamerorķestris, ērģelniece Iveta Apkalna, aktieri un leļļu animatori Rūdolfs Apse un Elīna Bojarkina. Izrādes režisors – Edgars Niklasons, māksliniece Evita Bēta, diriģenti Anda Lipska un Jānis Stafeckis.

Festivāla noslēdzošo dienu, 8. oktobri, pulksten 17.00 aizsāks saruna "Mūziķis un viņa skatuves tērps", kad ar latviešu dizaineri un tērpu mākslinieci Eviju Dāboliņu par mūziķa, īpaši ērģelnieka skatuves tērpa veidošanas, nēsāšanas niansēm un īpatnībām sarunāsies mūzikas žurnālists Orests Silabriedis.

Pēc sarunas pulksten18.00 sekos Ivetas Apkalnas, Latvijas Nacionālā  simfoniskā orķestra un Valsts akadēmiskā kora "Latvija" koncerts "Gora" Lielajā zālē. Diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā koncertā skanēs franču romantiskās mūzikas pārstāvja Aleksandra Gilmāna un amerikāņa Ārona Koplenda ērģeļsimfonijas. Savukārt diriģenta Māra Sirmā vadībā izskanēs Filipa Glāsa 7. simofnija, kā arī komponista Pētera Vaska "Veni Domine" Latvijas pirmatskaņojums.

Festivāla laikā tiks atklāta Evijas Dāboliņas tērpu un gleznu izstāde "Ierakstīts". Izstādē tiks eksponēti dažādos laikos un dažādiem mūziķiem tapuši tērpi. Izstāde Latgales vēstniecības "Gors" telpās būs aplūkojama no 6. līdz 23. oktobrim.

Par festivālu

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi" Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivālu, sadarbojoties ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, rīko Latgales vēstniecības "Gors" komanda. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu "Johannus Eclessia" iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai "Gors" kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru, īstenot jaunas sadarbības formas un skanējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti