Pārmijas

Par koncertu "Mainīgā Francija" stāsta dziedātāja Marlēna Keine

Pārmijas

"Klasikas" viesis - diriģents Andris Rasmanis no Vīnes

EKSKLUZĪVA SARUNA! "Klasikas" viesis - pasaulē ātrākais pianists Pīters Benss

Pasaulē ātrākais pianists Pīters Benss: Jau divu gadu vecumā sēdēju tēvam klēpī un spēlēju vectēva pianīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

6. novembrī plkst. 19.00 Rīgas Kongresu namā uzstāsies izcili talantīgais ungāru mūziķis Pīters Benss (Peter Bence). Tā būs viņa pirmā uzstāšanās Latvijā. Benss pazīstams kā pasaulē visātrākais pianists – šo titulu viņš ieguva 2012. gada janvārī, vienā minūtē klavieru taustiņus nospiežot 765 reizes un sasniedzot Ginesa rekordu. Intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" viņš gan atzīst – tas bijis liels izaicinājums, kuram ar mākslu nav nekāda sakara.

Pīteram Bensam šobrīd ir divdesmit seši gadi, un viņš ir ne tikai pianists, bet arī komponists un producents. Audzis mūziķu ģimenē – tēvs bijis vairāk mūziķis-amatieris, bet mūzikas mācīšanās – tā esot ģimenes tradīcija.

"Jau divu gadu vecumā, neviena nespiests, sēdēju tēvam klēpī un pats tiecos spēlēt mūsu ģimenes relikviju – vectēva pianīnu," stāsta mūziķis.

Klasika viņam patikusi jau no bērnības – zēns daudz mācījies pēc dzirdes, tostarp Mocarta "Turku maršu". "Skolā ejot, šis un tas gan bija jāpārmācās,” pasmaida Benss, kurš mūziku apguvis gan dzimtajā Ungārijā, bet vēlāk devies uz Bērklija koledžu Bostonā, kur viņa izvēle bijusi filmu mūzika.

Piedalīšanos Ginesa pasaules rekorda uzstādīšanā viņš sauc par izaicinājumu, kuram gan nav nekāda sakara ar mūziku. "Man vienmēr bijis ieradums arī klasiskās mūzikas paraugus spēlēt ātrāk, nekā citi to dara – tāds vienkārši ir mans temperaments. Arī draugi un paziņas teica – tev taču šis rekords ir jāpārspēj!”

Viņam ļoti patīk improvizēt un dažādot priekšnesumus, izmantojot klavieru iespējas. Daudzi uzskata, ka Bensa kaverversijas ir pat labākas par oriģinālu.

"Lieliskās klavieres” jeb "Pārsteidzošās klavieres" – tas ir gan skaņdarbs, gan "jau pārāk ilgi topošā albuma" nosaukums. "Vēl burtiski pāris mēnešu, un beidzot būs gatavs," sola pianists. Albumu producē viņš pats, jo viņam ļoti patīk tas, ko apguvis Bostonā – apstrādāt skaņu un izbaudīt tās veidošanas procesu.

Kaverversijas, ko Pīters Benss veido, lielā mērā atspoguļo viņa muzikālās intereses. Bet var būt arī tā, ka mūzika, kas viņam patīk, nav pianistiska, un otrādi – ir darbi, kuri burtiski prasīties prasās pēc pārlikuma klavierēm.

"Šobrīd tieši Bahs ir tas, kurš man palīdz uzturēt garīgo veselību," atzīstas pianists.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti