Oktobrī notiks nepieradinātās mūzikas festivāls «Skaņu mežs»

Nepieradinātās mūzikas festivāla "Skaņu mežs 2021" centrālie koncertvakari šogad notiks 8. un 9. oktobrī kultūrtelpā "Hanzas perons", savukārt bezmaksas ievadkoncerts noritēs 2. oktobrī pasākumu telpā "Fantadroms". Pirmo reizi festivāla vēsturē programmā iekļauti arī mūziķi no Kenijas, bet pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos Jāņa Petraškeviča diptihs "Madman’s Glove I-II", informēja festivāla organizatori.

Kenijas duets "Duma" no Nairobi savā daiļradē apvieno eksperimentālās deju mūzikas elementus ar industriālās mūzikas ietekmēm, kā arī šķietami no metāla mūzikas aizgūtiem vokāliem. Dueta mūziku publicējusi šobrīd redzamākā āfrikāņu eksperimementālās mūzikas izdevniecība pasaulē "Nyege Nyege Tapes".

Festivālā uzstāsies arī viens no prestižākajiem "jaunās mūzikas" stīgu kvartetiem pasaulē ansamblis "JACK Quartet", ko medijs "The New York Times" nodēvējis par "mūsu vadošo "jaunās mūzikas" četrotni". Kvartets savu sākotnējo popularitāti lielā mērā ieguva, pateicoties Ianna Ksenakisa (Iannis Xenakis) stīgu kvartetu interpretācijām. Viena no šīm kompozīcijām (darbs "Tetras") skanēs arī "Skaņu mežā" līdzās Džona Zorna (John Zorn), Ģērga Ligeti (Gyorgy Ligeti) un Entonija Brekstona (Anthony Braxton) daiļradei, pavēstīja rīkotāji.

Festivālā klātesošs būs arī pats Brekstons, Makārtura "ģēniju granta" un Džona Saimona Gugenheima fonda balvas par izcilību mākslā laureāts, intrumentālists un komponists, ko rakstnieks Greiems Loks nodēvējis par izcilu figūru 20. gadsimta laikmetīgajā mūzikā. Entonijs Brekstons ir vēsturiski nozīmīgās afroamerikāņu komponistu un instrumentālistu biedrības "AACM" ievērojamākais dalībnieks, kas 20. gadsimta "pēckara avangarda" mūzikas prakses apvienojis ar brīvās improvizācijas elementiem savā, unikālā valodā, norādīja festivāla pārstāvji.

Tumšo ritmisko mūziku ar jaunu koncertprogrammu pārstāvēs itāļu producents Shapednoise, īstajā vārdā Nīno Pedona (Nino Pedona). Viņa nesenākais ieraksts "Aesthesis" tiek raksturots kā sarežģīts, rūpīgi kontrolēts trokšņmūzikas un metāla apvienojums ar reivu un hārdkoru.

Paša nodēvēto apakšžanru "rough kuduro" spēlēs Angolā dzimušais, šobrīd Eiropā dzīvojošais ritmiskās mūzikas producents Nazar. Viņš savu mūzikas stilu atvasinājis no specifiska Angolas mūzikas un deju stila, padarot to, kā pats dēvē – kareivīgāku. 

Savdabīgu rokmūziku uz "Skaņu meža" skatuves spēlēs Glāzgovas Mākslas skolā dibinātā trijotne "Still House Plants". Līdzās eksperimentālā roka un ārtroka ietekmēm grupas estētikā saklausāma arī iedvesma no deju mūzikas atkārtošanās, r’n’b un džeza bungošanas.

Hiphopu visai trokšņainā un industriālā formā izpildīs Virdžīnijas duets "Prison Religion", ko medijs "Vice" nodēvējis par "nākamajiem diženajiem trokšņa zinātniekiem". 

Festivāla bezmaksas atklāšanas koncertā būs dzirdams arī Jāņa Petraškeviča diptiha "Madman’s Glove I-II" izpildījums. Darbu "Madman’s Glove I", kas sacerēts īpaši festivālam "Skaņu mežs", izpildīs šobrīd Francijā dzīvojošā latviešu vijolniece Magdalēna Geka, un tas būs pasaules pirmatskaņojums, savukārt "Madman’s Glove II" spēlēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolnieks Ivars Brīnums. Otrā diptiha daļa iepriekš skanējusi Japānā, taču koncertvakarā piedzīvos Latvijas pirmatskaņojumu.

Īpaši veidota festivāla programma tiks pirmo reizi prezentēta Igaunijas festivāla "Tallinn Music Week" ietvaros. 2. oktobrī Tallinas Melngalvju namā sadarbībā ar festivālu "Üle Heli" kopīgi izveidotā vakara ietvaros uzstāsies eksperimentālās popmūzikas projekts "Sign Libra", itāļu duets "L'impero della Luce", komponists Sanders Sarmets, mūziķi Marts Avi no Igaunijas, Aleksandr Aleksandrov no Latvijas, kā arī audiovizuālās mūzikas projekti "+ K + M + B", "Tonoptik" un "Matadata".

Citi festivāla mūziķi, kā arī precīzāki norises laiki tiks izziņoti tuvāko nedēļu laikā.

Festivāla koncertvakari norisināsies "zaļajā" drošības režīmā: ieeja tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 serifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti