Oktobrī notiks nepieradinātās mūzikas festivāls «Skaņu mežs»

Nepieradinātās mūzikas festivāla "Skaņu mežs 2020" centrālie koncertvakari šogad notiks 9. un 10. oktobrī kultūras ēkā “Hanzas perons”, savukārt festivāla bezmaksas ievadkoncerts noritēs 2. oktobrī pagaidām vēl neprecizētā telpā, informēja organizatori, izziņojot arī pirmos festivāla māksliniekus.

2. oktobra koncertvakarā būs dzirdams komponista Andra Dzenīša dibinātais elektro-akustiskās mūzikas ansamblis “Woodpecker Project”, kura sastāvā šobrīd ietilpst arī Arvīds Kazlausks, Ritvars Garoza un Gatis Zaķis.

Šajā vakarā uzstāsies arī skaņu inženiera, ievērojamās studijas "Dubplates & Mastering" dalībnieka un elektroniskās mūzikas komponista Rašada Bekera (Rashad Becker) duets ar saksofonistu un komponistu Andrē Vidu (André Vida).

Vācu laikmetīgās mūzikas ansamblis “”Sonar Quartett” atskaņos itāļu mikrotonālās mūzikas un minimālisma priekšvēstneša Džacinto Šelsi (Giancinto Scelsi) mūziku, konkrētāk, darbus "Manto" solo altam, "I riti funerali di Carlo Magno AD814" čellam un perkusijai, kā arī Šelsi Ceturto un Piekto stīgu kvartetu. Sekojoši šim priekšnesumam Šelsi vokālo skaņdarbu "Hō" izpildīs latviešu mecosoprāns Ieva Parša.

Šis priekšnesums ir "Skaņu meža" vadītā projekta “Remaiin”, kas šķetina citu kultūru ietekmi rietumu avangarda mūzikā, debijas koncerts.

"Skaņu meža" līdzdibināto platformu SHAPE pasākumā pārstāvēs Džims Kempbels (Jim Campbell) jeb Rrill Bell, kas savas kolāžmūzikai līdzīgās improvizācijas veido, manipulējot ar audiokasetēm, līdzīgi kā savulaik hip-hopa un trokšņu mūzikas subkultūrās savulaik tika manipulēts ar vinilplašu atskaņotājiem.

9. oktobra koncertvakara centrā būs divu īpaši "Skaņu mežam" radītu darbu pasaules pirmatskaņojumi. Abu darbu autori koronavīrusa pandēmijas dēļ koncertā nebūs klātesoši, taču to darbu atskaņojums tiks nodrošināts divos atšķirīgos veidos. Pianiste un Lielās mūzikas balvas laureāte Agnese Egliņa, kas darbojas arī trio “Art-i-Shock”, sniegs pirmatskaņojumu amerikāņu komponista, trombonista, datormūzikas novatora un Makārtura "ģēniju balvas" laureāta Džordža Lūisa (George E. Lewis) kompozīcijai "Blombos Workshop". Lūiss ir viens no afro-amerikāņu komponistu un instrumentālistu savienības AACM dalībniekiem, un darbus solo klavierēm nav rakstījis kopš 1994. gada.

Mākslinieku un elektroniskās mūzikas komponistu Marianas Rozenfeldes (Marina Rosenfeld) un Bena Vidas (Ben Vida) darbs savukārt tiks atskaņots elektroniski un pat automātiski. Kā skaidroja festivāla organizatori: “Ģeneratīvā daudzkanālu mūzikas kompozīcija katrā atskaņošanas reizē skan mazliet citādāk, un savā ziņā var skanēt bezgalīgi, jo tās zināmā algoritmā balstītie skaņu virknējumi var turpināties neizsmeļamās variācijās.”

Šajā vakarā būs dzirdama arī salīdzinoši nesen koncertēt atsākusī latviešu "new wave" grupa “19 gadi pirms sākuma” un britu-itāļu pašu vārdiem raksturotais "kibernētiskā industriālā hip-hopa" duets Kinlaw & Franco Franco.

Austrālijā dzimušais elektroniskais mūziķis Orens Ambarči (Oren Ambarchi) šajā vakarā uzstāsies kopā ar savu dzīvesbiedri, skaņu mākslinieci Krisu Koulu (Crys Cole) – Koulas intīmās, nereti klusās, bet disruptīvās muzikālās perspektīvas brīžiem kontrastē ar Ambarči vilkmi uz pilnasinīgu, jaudīgu skaņu, taču brīžiem arī izceļ visniansētākās, filigrānākās un atturīgākās pieejas no viņa izteikti daudzveidīgās muzikālo režīmu paletes.

Platformu SHAPE festivālā pārstāvēs Jay Glass Dubs – ASV dzimis grieķu izcelsmes elektroniskās mūzikas producents, kura daiļrade vērsta uz "dub" mūzikas konvenciju apspēlēšanu, liekot īpašu uzsvaru uz tās "kailāko" formu, kurā tā sastāv vien no ritma sitieniem, basa līnijas, vokāla un efektiem. Jay Glass Dubs albums "Epitaph" tika iekļauts žurnāla “The Wire” veidotajā piecdesmit 2019.gada labāko mūzikas ierakstu sarakstā.

10. oktobra koncertvakarā "Skaņu mežā" atgriezīsies starpžanru avangarda mūzikas projekts KTL, kurā darbojas grupas “Sunn 0)))” ģitārists Stīvens O’Mellijs (Stephen O’Mally) un datormūzikas komponists, ievērojamās austriešu izdevniecības “Editions Mego” vadītājs Pīters Rēbergs (Peter Rehberg). Projekts tika dibināts, lai radītu skaņu celiņu režisores un horeogrāfes Žizeles Vjenas (Gisčle Vienne) izrādei "Kindertotenlieder" un apvienoja avangarda metāla un tā saucamās "ekstrēmās datormūzikas" elementus, taču dueta mūzika kopš tā laika ir ievērojami pārkāpusi šo žanrisko dihotomiju.

Brīvo improvizāciju no negaidītas perspektīvas pārstāvēs Šveicē dzīvojošais amerikāņu perkusionists un elektroniskais mūziķis Džeisons Kāns (Jason Kahn). Kāns ir pazīstams kā viens no neatlaidīgākajiem klusās un atturīgās redukcionisma improvizācijas proponētājiem, taču virknē nesenāko ierakstu ir negaidīti sācis eksperimentēt ar daudz impulsīvāku un ekspresīvāku skanējumu – intensīvu bungošanu un intuitīvu, dadaistisku vokālu.

Eksperimentālo popmūziku koncertā pārstāvēs Londonā dzīvojošā amerikāņu dziesminiece un multi-instrumentāliste Ešlija Pola (Ashley Paul). Mūziķi uz skatuves pavadīs brīvās improvizācijas kontrabasists Oto Vilbergs (Otto Willberg).

Festivāla goda viesis būs austriešu trombonists un komponists Radu Malfati (Radu Malfatti).

Kritiķis Džeofs Orenss par Malfati raksta sekojoši: "Radu Malfati ir viens no līderiem kustībā, kas avangarda mūziku no jauna padara radikālu. Atsakoties no brīvās improvizācijas ar argumentu, ka tā ir pārāk regulēta, viņš laikmetīgo kompozīciju izvedis ilgās klusuma pauzēs."

Festivāla noslēdzošajā koncertvakarā būs dzirdami arī pašmāju mūzikas projekti “Clausthome” (sadarbībā ar mākslinieku Mārtiņu Ratniku) un “+K+M+B”. “Clausthome” ir divu cilvēku projekts, kas tika uzsākts gadsimtu mijā kā muzikāla interpretācija “noise/industrial” mūzikas subkultūrā. Projekts aizsākās no intereses par skaņas sintēzi un radio viļņiem un laika gaitā fokusējās uz pašradītām skaņu un pārveidotām video atskaņošanas ierīcēm, radio raidītājiem, uztvērējiem un sintezatoriem, lai izpētes un iztēles elementus reproducētu personīgāk. Mārtiņš Ratniks strādā mediju mākslas un grafikas dizaina jomās. Viņš ir Jauno mediju kultūras centra "RIXC" biedrs, kā arī viens no mākslinieku grupas “F5” ("Famous Five") dalībniekiem un pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Jau vairāk nekā desmit gadus sadarbojas ar grupu “Clausthome”. “Clausthome” un Ratniks uzstāsies ar darbu "Entropik Archive", ko raksturo kā "gaistošu dzīvības elementu un signāla traucējumu izpēti".

“+K+M+B” ir Kristiana Brektes, Modra Svilāna un Māra Butlera tumšās elektroniskās mūzikas projekts. Paši mūziķi šo projektu dēvē par mistiķu apvienību un piesaka sevi ar sekojošajiem vārdiem: "Kārlim Straubergam ir grāmatas par latviešu buramvārdiem, kas mirstot pārgāja uz nākamo paaudzi un bija slepeni, lai to izpaušana neatņemtu teicējam spēku. Tagad šīs grāmatas ir nonākušas citas paaudzes rokās, mākslinieku apvienībā “+K+M+B”. Šie vīri maskās pārvērš skaņās visu, kam pieskaras, un neviens cilvēks, zvērs vai koks, kas pagadās viņiem pa rokai, nezina, vai tikai kādā jaukā dienā neiekļūs paranormālo parādību un skaņu ietekmē."

Festivāla organizatori norādīja, ka “Skaņu meža” programmā lielākoties iekļauti ārvalstu mākslinieki, un lūdza apmeklētājus būt saprotošiem, ka Covid-19 globālās pandēmijas dēļ programmā var tikt veiktas izmaiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti