Mākslas muzejs «Rīgas birža» atzīmēs Eiropas Senās mūzikas dienu

Eiropas Senās mūzikas dienā, 21. martā, plkst. 18, turpinot Baha nedēļu 15. Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla ietvaros, mākslas muzeja „Rīgas birža” Venēcijas zālē ar baroka mūzikas koncertu uzstāsies festivāla direktore, klavesīniste Aina Kalnciema un virtuozā somu vijolniece Sirka-Līsa Kākinena-Pilča.

Jau vēstīts, ka 15. Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla laikā – no 19. līdz 28. martam – norisināsies Baha nedēļa, pirmo reizi Latvijā klausītājiem piedāvājot divpadsmit stundu ilgu Baha mūzikas maratonu un citus spilgtus notikumus.

21. martā plkst. 18 mākslas muzejā „Rīgas birža” notiks festivāla atklāšanas koncerts, kurā piedalīsies latviešu klavesīniste Aina Kalnciema un somu vijolniece Sirka-Līsa Kākinena-Pilča. Abu mākslinieču izpildījumā varēs dzirdēt Johana Sebastiana Baha (Johann Sebastian Bach, 1685–1750) sonātes vijolei un klavesīnam, kā arī Heinriha Ignaca Franca Bībera (Heinrich Ignaz Franz Biber, 1644–1704) skaņdarbus.

Sirka-Līsa Kākinena-Pilča ir neparasti daudzšķautnaina vijolniece. Lai gan māksliniece atskaņo visu laikmetu mūziku, galveno vietu viņas repertuārā ieņem 17.–19. gadsimta komponistu darbi. Vijolniece, studējot Nīderlandē, iekļāvās augstākajā agrīnās mūzikas izpildītāju elitē un spēlēja tādu ievērojamu diriģentu kā Frans Brüggen, Philippe Herreweghe vadītajos orķestros. Sirka-Līsa pati ir bijusi vadītāja vairākiem slaveniem agrīnās mūzikas ansambļiem un orķestriem, tai skaitā vairāk nekā desmit gadus vadījusi kolektīvu „Collegium Vocale”. Šobrīd māksliniece ir Stavangeras Universitātes kamermūzikas profesore. Kā profesore viņa strādājusi arī Dānijas Karaliskajā mūzikas akadēmijā, Brēmenes Mākslas institūtā un Helsinku Sibeliusa akadēmijā. 2014. gadā Sirka-Līsa Kākinena-Pilča saņēmusi prestižo „Sony” balvu par Heinriha Ignaca Franca Bībera kompozīciju „Mistēriju sonātes” („Mystery Sonatas”) ierakstiem.

Aina Kalnciema, ar izcilību absolvējot klavieru un ērģeļu spēles klases Sanktpēterburgas konservatorijā, turpināja izkopt savu klavesīna spēles meistarību Holandē, Francijā, Šveicē un Vācijā. Māksliniece regulāri koncertē kā klavesīna soliste, ar vieskoncertiem apceļojusi agrāko Padomju Savienību, ASV, Kanādu, Austrāliju un Eiropas valstis, muzicējot kopā ar pazīstamiem diriģentiem un solistiem, slaveniem orķestriem un ansambļiem (Sanktpēterburgas Filharmonijas orķestris, „Maskavas virtuozi”, „Musica Viva”) un daudziem citiem. Kopš 1998. gada viņa ir ansambļa „Baltic Trio” dalībniece un kopš 2001. gada – pašas dibinātā Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla direktore, apvienojot šos pienākumus ar pedagoģes darbu un vadot klavesīna klasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Aina Kalnciema ir apbalvota ar Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni un Rīgas domes gada balvu kultūrā „Baltais zvirbulis”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti