Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kultūra

Grāmata „Kokles dziesma dvēselei” iepazīstina ar kokles spēli un kultūru

Kultūra

Šogad pirmizrādi piedzīvos pašmāju pilnmetrāžas spēlfilmas „Pelnu sanatorija”

Radio "Klasika" ar koncertu un īpašu programmu mēneša garumā atzīmēs 20 gadu jubileju

LR3 projektā «Zvaigžņu nakts» - skaistākās šūpuļdziesmas izcilu mūziķu sniegumā

6.janvārī, Zvaigznes dienā, ar vērienīgu koncertu Lielajā ģildē 20 gadu jubileju svinēs vienīgā klasiskās mūzikas raidstacija Latvijā Latvijas Radio 3 (LR3) "Klasika". Savukārt jau šonedēļ, 1.janvārī, "Klasikas" ēterā skanējumu sāks projekts "Zvaigžņu nakts". Vesela mēneša garumā ik vakaru tas piedāvās klausītājiem skaistākās šūpuļdziesmas mūsu izcilāko mūziķu sniegumā. Tās ierakstītas no jauna, speciāli šim projektam. Mūziķu vidū ir Elīna Garanča un Raimonds Pauls, Egils Siliņš un Agnese Egliņa, Iveta Apkalna un Reinis Zariņš, un vēl daudzi citi.

Projekta "Zvaigžņu nakts" idejas autore ir "Klasikas" direktore Gunda Vaivode. Ideja lolota jau ilgāku laiku, pat ierakstīta Latvijas Radio sabiedriskajā pasūtījumā, bet tai arvien pietrūcis līdzekļu un laika.

Taču "Klasikas"  jubileja Gundai Vaivodei šķitusi īstā reize, kad veidot ne tikai jubilejas raidījumus, lielu koncertu, bet arī jaunus fondu ierakstus. Viņa šai saistībā sākusi uzrunāt mūsu izcilākos māksliniekus.

"Latviešu šūpuļdziesmas - tas ir kaut kas ļoti mīļš un tuvs ikvienam klausītājam, gan lielam, gan mazam. Un es sāku uzrunāt mūsu lielos, izcilos māksliniekus, sāku ar Elīnu Garanču. Viņa uzreiz atsaucās un piekrita, un tad es domāju - ja viņa piekrīt, tad tam maisam gals ir vaļā, un sāku apzināt visus pārējos. Visi mākslinieki bija tik ļoti atsaucīgi, ka man faktiski nebija ne mazāko grūtību. Bet, protams, sakoordinēt viņus visus šādā vienā projektā arī nemaz nav tik vienkārši," stāsta Gunda Vaivode.

Visu laiku skaistākās šūpuļdziesmas un citas naksnīgas miniatūras mūsu izcilākie mākslinieki ierakstījuši ļoti interesantos sastāvos. Elīna Garanča, piemēram, pirmo reizi veikusi ierakstu kopā ar Raimondu Paulu, izpildot maestro dziesmu "Aicinājums".

Elīna Garanča atzīst, ka sadarbība ar Raimondu Paulu viņai bijis ļoti īpašs notikums, jo Paula personība viņā raisa milzu cieņu, apbrīnu un bijību. "Būt kopā ar viņu vienotā radošā procesā ir, protams, milzīgs ieguvums. Tāpēc ka - tā, kā maestro Pauls spēlē, tā nespēlē neviens. Un būt kādai daļiņai no šī visa viņa universa, protams, ir milzīgs pagodinājums," uzsver Elīna Garanča.

Gunda Vaivode stāsta, ka arī viņai šī Elīnas Garančas un Raimonda Paula satikšanās Latvijas Radio pirmajā studijā, kur notika ieraksts, bija ļoti būtiska un viņu pat pārsteidza abu milzīgi atbildīgā attieksme pret šo kopdarbu.

"Raimondu Paulu, kurš parasti ir tik asprātīgs un humorīgs, ne tik bieži var redzēt emocionāli aizkustinātu. Bet šoreiz, klausoties šo ierakstu, viņš tiešām notrausa pa asarai. Un, protams, ka arī Elīnai tā bija ļoti skaista sadarbība. Ir pat ieceres, ka varētu arī kaut ko turpināt pēc šī projekta," atklāj Gunda Vaivode.

Egils Siliņš un Agnese Egliņa ierakstījuši veco, labo Arvīda Žilinska dziesmiņu "Cimdi, zeķes, zābaciņi", Marina Rebeka un Laila Holberga - Valdemāra Ozoliņa "Šūpļa dziesmu", Elīna un Vestards Šimkus - Jāņa Mediņa "Zelta sapnīt", bet Daumants Kalniņš un Kaspars Zemītis - Imanta Kalniņa "Miega dziesmiņu" ar Blaumaņa vārdiem, kas kādreiz Latvijas televīzijā ievadīja un noslēdza vakara pasaciņu.

Daumants Kalniņš par Latvijas televīzijas kādreiz tik slaveno miega dziesmiņu zina tikai no citu nostāstiem, bet Kaspars Zemītis ļoti labi atminas, ka tās klausīšanās bijis ikvakara rituāls. "Tas tiešām man ir saistīts ar tādām jaukām un saldām bērnības atmiņām. Otras saldās atmiņas man saistās ar veļasmašīnas dūkoņu, jo mana mamma vēl lika kaut ko mazgāt vēlu vakarā, un šī dūkoņa mani iemidzināja. Līdzīgi kā šī skaistā dziesmiņa," saka Kaspars Zemītis.

Projektā "Zvaigžņu nakts" piedalās arī operdziedātāja Inese Galante, ērģelniece Iveta Apkalna, pianists Reinis Zariņš, akordeoniste Ksenija Sidorova, kontrabasists Gunārs Upatnieks un vēl daudzi citi izcili mūziķi.

Projekts "Zvaigžņu nakts" savu skanējumu LR3 "Klasika" ēterā sāks 1.janvārī pēc ziņām plkst. 20.07 ar Egila Siliņa un Agneses Egliņas sniegumu. Šūpuļdziesmu pirmatskaņojumi šajā laikā turpināsies katru vakaru visa janvāra mēneša garumā.

Projekta "Zvaigžņu nakts" koncerts 6.janvārī plkst. 19 tiešraidē skanēs "Klasikas" ēterā, ierakstā tas būs skatāms Latvijas Televīzijā tai pašā dienā pēc "Panorāmas".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti