Liepājas Simfoniskais orķestris pirmatskaņos Ilonas Breģes Ceturto simfoniju

Liepājas Simfoniskais orķestris 27. janvārī pulksten 19.00 koncertzālē "Lielais dzintars" pirmatskaņos Ilonas Breģes Ceturto simfoniju. Orķestra galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā klausītāji varēs baudīt arī Ludviga van Bēthovena Vijolkoncertu ar Sergeja Dogadina solo, informēja orķestra pārstāvji.

Ilona Breģe savu jaunāko, pēc kārtas jau ceturto simfoniju pabeigusi 2021. gada jūlijā, un tas veltīts viņai vistuvākā cilvēka – viņsaulē aizgājušās mātes Vizbulītes Breģes (1933–2018) piemiņai.

"Simfonijai ir četras daļas: pirmā daļa veidota sonātes allegro formā, otrā daļa ir apjoma ziņā nelielāks intermeco ar sonoriem orķestra skanējuma meklējumiem. Trešajā daļā es izmantoju variāciju formu, lai veidotu atmiņu acumirkļu kolāžu, kuru pamatā – mana piecu gadu vecumā sacerētā un mammītei dāvinātā dziesmiņa; savukārt ceturtajā daļā vēlējos uzrakstīt skaistu un patiesi saviļņojošu mūziku," par jauno opusu pastāstīja komponiste.

Ilona Breģe – visupirms koncertējoša pianiste, kādreizējās filharmonijas soliste (1983–1992), tad komponiste, kura latviešu mūzikā radījusi gan smalku un izjustu kamermūziku, vokālās kompozīcijas un kormūziku, gan arī kameroperas un simfonisko mūziku. Par 2010. gadā sacerēto Vijolkoncertu Ilona Breģe saņēma Lielo mūzikas balvu.

Ilona Breģe savulaik vadījusi divus orķestrus – bijusi gan Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra direktore (1997–2006), gan orķestra "Rīga" direktore (2006–2020). Par nopelniem kultūrā un radošo ieguldījumu Latvijas mūzikā 2019. gadā viņai piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

27. janvāra koncerta programmā iekļauts arī Ludviga van Bēthovena 1806. gadā tapušais Vijolkoncerts, kas uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem darbiem vijolkoncertu žanrā, to regulāri atskaņo koncertzālēs visā pasaulē. "Šo koncertu visā tā mirdzumā klausītājiem atklās Latvijas publikai jau pazīstamais Austrijā dzīvojošais vijolnieks – pasaulē prestižāko vijolnieku konkursu laureāts Sergejs Dogadins, ar kuru Liepājas Simfoniskais orķestris sadarbojies jau vairākkārt," atklāja koncerta rīkotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti