«Lielajā dzintarā» šoruden skanēs Vasks, Bēthovens, krievu romances un etnomūzika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gaidot jauno rudens/ziemas koncertsezonu, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” izsludinājusi četrus gada izskaņā gaidāmos sērijas “Personīgi” notikumus. Koncertu ciklu no 2. oktobra līdz 13. decembrim piepildīs tikšanās ar pasaulē atzītiem latviešu un ārvalstu kamermūziķiem, izskanēs Pētera Vaska un Santas Ratnieces pirmatskaņojumi, kā košs akcents tiks prezentēta jauna krievu romanču programma, bet noslēgumā skanēs baltiešu etnomūzika mūsdienu skaņās, informēja koncertzāles pārstāvji.

“Koncertsērija “Personīgi” veidota dažādu žanru mazo formātu koncertu baudīšanai tiešākā un personīgākā veidā. Tuvākai, brīvākai un atvērtākai enerģijas apmaiņai starp izpildītājiem un klausītāju, muzikālā vēstījuma nepastarpinātai saņemšanai. Koncerti aicina iepazīt ne tikai izpildītāju piedāvātās mūzikas skanējumu, bet arī izzināt radošo personību ceļu līdz skatuvei un iepazīt mūzikas radīšanas procesu, bet pēc koncertiem aicinām apmeklētājus mirkli uzkavēties, lai satiktos ar koncerta māksliniekiem neformālā tikšanās reizē,” atgādina sērijas idejas autore, koncertzāles “Lielais dzintars” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

“Artemis Quartet”
“Artemis Quartet”

Piektdien, 2. oktobrī, koncertsērijas “Personīgi” sezonu atklās viens no pasaulē meistarīgākajiem stīgu kvartetiem ar 30 gadu pieredzi – “Artemis Quartet”, kura pirmo vijoli kopš 2012. gada spēlē spožā latviešu mūziķe Vineta Sareika. Jau 2006. gadā “Artemis” saņēmis prestižo vācu “ECHO Klassik” balvu par Ludviga van Bēthovena kamermūzikas ierakstiem, un komponista 250. jubilejas gadā viens no šiem darbiem iekļauts arī Liepājā gaidāmajā programmā. Līdzās Bēthovena 15. stīgu kvartetam kā īpašs notikums programmā izskanēs arī Pētera Vaska Sestā stīgu kvarteta pirmatskaņojums. Kā autobiogrāfisks atskats uz dzīvē pieredzēto tā četras daļas vēstī par atvadīšanos, atskatīšanos, aiziešanu un satikšanos. “Artemis Quartet” sastāvu veido vijolnieces Vineta Sareika un Sujoena Kima (Suyoen Kim), altists Gregors Zīgls (Gregor Sigl) un čelliste Harieta Kreiga (Harriet Krijg). Koncerts Liepājā notiek sadarbībā ar Rudens kamermūzikas festivālu.

Mihails Čulpajevs
Mihails Čulpajevs

Svētdien, 25. oktobrī, “Lielajā dzintarā” notiks atkaltikšanās ar atraktīvo tenoru, Latvijas Nacionālās operas un baleta meistarīgo solistu – Mihailu Čulpajevu. Tandēmā ar pieredzējušo pianistu un Latvijas Nacionālās operas koncertmeistaru Mārtiņu Zilbertu abi mākslinieki Liepājā pirmatskaņos pilnasinīgu un dvēseliski karstu programmu “Skaistākās krievu romances”. Koncerta programmas pirmajā daļā skanēs slavenās un klausītājiem tuvās Rahmaņinova, Gļinkas un Čaikovska liriskās romances, bet otrā daļa iepazīstinās apmeklētājus ar romanču žanra attīstību mūsdienās.

“Trio Palladio”
“Trio Palladio”

Ar svaigu, bet izsmalcinātu programmu klausītājus svētdien, 22. novembrī, priecēs latviešu kamermūzikas izcilības – “Trio Palladio”. Kamersastāvu veido trīs spoži pašmāju solisti, kuri iekarojuši pasaules skatuves – vijolniece Eva Bindere, pianists Reinis Zariņš un čelliste Kristīne Blaumane. Kā stāsta pianists Reinis Zariņš, koncerta programmā līdzās klasikai un nemainīgām vērtībām gaismā tiks celtas komponistes – sievietes. Koncertu atklās pasaulē reti atskaņotās britu komponistes Rebekas Klārkas (Rebecca Clarke) klaviertrio un talantīgās latviešu komponistes Santas Ratnieces skaņdarba pasaules pirmatskaņojums, bet turpinājumā – 19. gadsimta vācu ģēnija Fēliksa Mendelszona klaviertrio un pasaulē iemīļotā pašmāju komponista Pētera Vaska skaņdarba “Vientuļais eņģelis” kamerversija.

Laima Jansone
Laima Jansone

Sērijas noslēgumā – svētdien, 13. decembrī, Latviešu koklētāja un etnomuzikoloģe Laima Jansone kopā ar mūziķiem no Lietuvas un Igaunijas vienosies baltiešu trio projektā “Trīs upes”. Projekts izveidojās, sanākot kopā trīs Baltijas mūziķiem, kurus vieno vēlme dot laikmetīgu balsi mūsu zemēs sakņotajām senajām mūzikas melodijām. Laima Jansone, savienojot senos spēles veidus ar visdažādākajām inovācijām, ir “sava ceļa gājēja” latviešu tradicionālās kokles spēlē. Sauļus Petreikis (Saulius Petreikis) ir Lietuvā pazīstams multiinstrumentālists, kura elpā ieskanēsies kā senais ganu rags un dūdas, tā mirdzoša trompete, savukārt Andrē Mākers (Andre Maaker) ir Igaunijas jaunās paaudzes spožākais džeza ģitārists, kurš, attīstot savu stilu, pievērsies tradicionālās mūzikas izziņai.

Andrē Mākers
Andrē Mākers

Raksturīgi koncertsērijai “Personīgi” – pēc katra koncerta būs iespēja tikties ar mūziķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti