Latvijas Radio 3 «Klasika» Belgradā – sākas kompozīciju konkurss «Rostrum»

No 12. oktobra līdz 15. oktobrim Serbijas galvaspilsētā Belgradā notiks 67. Starptautiskais kompozīciju konkurss "Rostrum", kuram Latvijas Radio šogad piedāvā Krista Auznieka kompozīciju "Are One". Latvijas Radio 3 šajā konkursā klātienē pārstāvēs "Klasikas" programmu vadītāja Signe Lagzdiņa. Šī gada "Rostrum" uzvarētāji būs zināmi 15. oktobra pēcpusdienā.

Atgādināsim, ka Krista Auznieka opusa pirmatskaņojums notika laikmetīgās kameroperas "Tagadne. Time Present" izrādē "Hanzas peronā", atskaņojumā piedaloties kontrtenoram Jānim Šipkēvicam, kamerorķestrim "Sinfonietta Rīga" un diriģentam Normundam Šnē.

Starptautisko kompozīciju konkursu "Rostrum" organizē Starptautiskā mūzikas padome (International Music Council) un tas ir viens no svarīgākajiem laikmetīgās mūzikas apmaiņas un popularizēšanas punktiem pasaulē. Šobrīd konkursā piedalās vairāk kā 30 raidstacijas no visas pasaules.

No kreisās: Krists Auznieks, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo

Aizvadītajā sesijā "Rostrum" 2019. gadā pirmo reizi vēsturē notika Argentīnā, un šoreiz – pirmo reizi Serbijā. Kopš 1955. gada "Rostrum" ir popularizējis vairāk kā 400 komponistu skaņdarbus, un arī šo ikgadējo notikumu sēriju 2020. gadā pārtrauca Covid-19 pandēmija.

"Konkurss ir unikāls ar to, ka tajā savus darbus neiesniedz paši autori, bet katras dalībvalsts raidstacijas delegāts. Noteikumi paredz, ka kompozīcija ir uzrakstīta vismaz pēdējo piecu gadu laikā, komponists ir vēl salīdzinoši jauns vārds un nav plaši pazīstams starptautiskajā vidē un, protams, arī iepriekš nav jau saņēmis "Rostrum" galveno balvu," stāsta Signe Lagzdiņa. Taču stilistikai, atskaņotāju sastāvam, izmantotajiem muzikālajiem paņēmieniem, komponistu filozofiskajai pārliecībai, dzimumam vai rasei, protams, nav nozīmes.

Signe Lagzdiņa

Kopā sanākot visiem delegātiem "Rostrum" sesijas laikā, notiek visu skaņdarbu ierakstu atskaņošanas un pēcāk balsošana par tiem. Balsojums notiek divās grupās: galvenajā kategorijā un kategorijā “līdz trīsdesmit”, kas paredz jaunākajiem skaņražiem atsevišķu balvu, bet nenoliedz saņemt balvu arī lielajā kategorijā. Īpaši svarīgas ir arī pirmās desmit vietas, jo šiem skaņdarbiem paredz radio atskaņojumus visu dalībnieku raidstacijās, pārējiem skaņdarbiem – pēc katra delegāta izvēles.

Aizvadītajā gadā pirmo vietu galvenajā kategorijā saņēma slovēniete Petra Strahovnika ar orķestra darbu "Prana", bet kategorijā "Līdz 30" – latvietis Jēkabs Jančevskis par kora darbu ar čellu "When".

Jēkaba Jančevska darbs ir ne tikai atskaņots Meksikas, Taivānas, Austrālijas, Eiropas raidstacijās, bet kā balvu viņš saņēma arī jauna skaņdarba pasūtījumu no Zviedrijas Radio, kura pirmatskaņojums būs jau 22. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti