Komunistiskā genocīda upurus pieminēs koncertā «Klusiņām jūra tek…»

Godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, 14. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā notiks koncerts “Klusiņām jūra tek..”. Orķestris “Rīga” mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Valda Butāna vadībā muzicēs kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas jaukto kori „Sōla”, Emīla Dārziņa jaukto kori un solistiem – soprānu Inesi Romancāni, koklētāju Līgu Griķi.

Koncerta programma aicinās atcerēties, pieminēt, apzināties un neaizmirst aptuveni 16 000 Latvijas iedzīvotājus, kuri 1941.gadā tika deportēti. Skanēs Jēkaba Jančevska 2016.gadā radītais skaņdarbs “Klusiņām jūra tek…”, Jura Vaivoda kompozīcija “Mõte dēleņu auklēja”, fragmenti no Selgas Mences 2016.gadā sacerētās oratorijas “Laika  vējos” – “Kad(e) pārnāksi bāleliņ” un “Iesarkana saule lec”, Viļņa Šmīdberga Trešā simfonija un čehu komponista Antonīna Dvoržāka populārās 9. simfonijas 2. daļa “Largo”.

Koncertā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) jauktais koris "Sōla", kas apvieno LKA studentus un absolventus, kā arī jauniešus no citām skolām, augstskolām un darbavietām. Kora mākslinieciskais vadītājs ir Kaspars Ādamsons, diriģenti ­– Jēkabs Janševskis un Jānis Pēlmanis. Emīla Dārziņa jauktā kora sastāvā ir dažāda vecuma un profesiju pārstāvji, kas izvēlējušies vienotu vaļasprieku – dziedāt profesionālā korī. Kora diriģente un mākslinieciskā vadītāja ir Nora Vītiņa, diriģenti – Kristofers Volšs un Agnese Urka.

Jēkaba Jančevska “Klusiņām jūra tek…” ir jaunā latviešu komponista pirmais skaņdarbs, kas radīts pūtēju orķestrim. Tas ir balstīts latviešu tautas dziesmā un kopā savīs orķestra, koru, kokles un vokāla solo skanējumu. Komponists atzīst: “Skaņdarbs ir par tiem, kas [izvesti] pirms aptuveni 70 gadiem lopu vagonos, un par tiem 300 000, kas šodien [izbraukuši] ārpus Latvijas.” Koncerta programmā iekļauti arī Selgas Mences un Jura Vaivoda darbi, kuru saturisko pamatu veido latviešu tautasdziesmas.

Viļņa Šmīdberga Trešā simfonija pirmo reizi atskaņota 2010. gadā Rīgas Domā orķestra “Rīga” izpildījumā un godalgota ar Latvijas Lielo mūzikas balvu kā 2010. gada labākais jaundarbs. Iedvesmu komponists smēlies savas ģimenes traģiskajā vēsturē. Vilnis Šmīdbergs savu Simfoniju raksturo ar vārdiem: „Šajā skaņdarbā apkopota visa mana mūža garumā gūtā radošā pieredze”. Simfonijas gaišajā postlūdijā kā aizlūgums par mirušajiem izskan katoļu lūgšana – korālis „Esi sveicināta, Marija…”.

Piemiņas dienai veltītais koncerts ir bezmaksas. Ieeja Rīgas Sv. Jāņa baznīcā no plkst. 18.30.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt