Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

«Lepnums un aizspriedumi» – par tikumiem un sievietēm

LNSO, Mālera Piektā un RIX

Klavieru kvartets RIX un LNSO izpildīs Mālera Piekto simfoniju un Greifa «Nāvesdeju»

Piektdienā, 13. martā, Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Pogas izpildīs izcilā austriešu komponista Gustava Mālera Piekto simfoniju, savukārt franču komponista Olivjē Greifa Četrkāršā koncerta “Nāvesdeja” lasījumā orķestrim un diriģentam pievienosies klavieru kvartets ''RIX'', medijus informē koncerta organizatori.

Kvarteta mūziķus – vijolnieku Sandi Šteinbergu, altisti Ilzi Kļavu, čellistu Reini Birznieku un pianistu Jāni Maļecki – Latvijā pilnā sastāvā bieži nesastapt, jo mūziķu ikdiena aizrit dažādās Eiropas valstīs. Tādēļ 13. marta koncerts “Mālera piektā un RIX” četriem solistiem ir patiess retums, norāda organizatori.

Koncerta pirmajā daļā skanēs Olivjē Greifa Četrkāršais koncerts “Nāvesdeja”. Koncerta rīkotāji uzsver, ka Greifs ir viens no nozīmīgākajiem un neparastākajiem franču 20. gadsimta otrās puses komponistiem. Jau desmit gadu vecumā viņš mācījās Parīzes Nacionālajā augstākajā mūzikas konservatorijā, pēc tam slīpēja meistarību Ņujorkā, kur sadraudzējās ar Salvadoru Dalī, satika Miku Džegeru un Endiju Vorholu, uzrakstīja skaņdarbu Vorhola popārta superzvaigznei Ultravioletai. Četrkāršais koncerts “Nāvesdeja” sacerēts 1998. gadā 13 dienu laikā.

Kā min pats autors – viņu vienmēr fascinējusi nāves tēma, jo sevišķi ideja, ka Nāve dejā stāv pāri sabiedrības sašķeltībai.

Koncerta otrajā daļa izskanēs viens no austriešu komponista Gustava Mālera populārākajiem skaņdarbiem – Piektā simfonija. Tās sarakstīšanas laikā 1901.–1902. gadā Mālers bija slavas virsotnē, darbojoties kā diriģentam Vīnes valsts operā, bet vasarās komponējot jaunus skaņdarbus. Zinātāji saka, ka Piektajā simfonijā jūtama komponista iekšēja drāma. Savas dzīves noslēgumā Mālers īslaicīgi bija Ņujorkas Metropoles operas, kā arī “Ņujorkas filharmoniķu” diriģents. Komponists ir plaši atzīts mūsdienu mūziķu vidū. 2016. gadā “BBC Music Magazine” aptaujāja 151 diriģentu par 10 labākajām visos laikos sarakstītajām simfonijām. Trīs pozīcijas šajā TOP 10 ieņēma tieši Gustava Mālera simfonijas.

Kā ierasts, pirms 13. marta koncerta pulksten 18.18 Minsteres zālē notiks “Pirmskoncerta sarunas”, kur muzikologs Orests Silabriedis tiksies ar kinorežisoru Dāvi Sīmani, lai sarunātos par simfonisko mūziku kinofilmās, īpaši pievēršoties Venēcijai un Mālera Piektajai simfonijai.

Klavierkvartets ''RIX'' uz Latvijas un Eiropas skatuvēm uzstājas jau kopš 1998. gada. 2004. gadā ''RIX'' saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu par kamermūzikas programmām Latvijā. Kvarteta mūziķi satikās 1993. gadā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un kopš tā laika regulāri spēlē kopā. Sandis Šteinbergs kopš 1994. gada ir LNSO pirmo vijoļu grupas koncertmeistars, Ilze Kļava ir Bergenas filharmoniskā orķestra altu grupas koncertmeistare, pianists Jānis Maļeckis darbojas kā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, savukārt čellists Reinis Birznieks ikdienu aizvada Tamperes filharmoniskajā orķestrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti