Kamerkoris «Ave Sol» gada garumā svinēs 50. jubileju

Leģendārais Rīgas kamerkoris “Ave Sol” 50. gadadienu sagaida ar vērienīgiem koncertiem visa gada garumā.


Kamerkora “Ave Sol” 50 gadu jubilejas ieskaņas koncerts notiks 21. martā plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī, informē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības pārstāve Vineta Žilinska.

Koncertā skanēs vācu komponista Karla Orfa nepārspētais šedevrs – kantāte “Carmina Burana”. Uz vācu viduslaiku tekstiem balstītais darbs kopš tā radīšanas brīža ir kļuvis par vienu no klasiskās mūzikas bestselleriem. Savulaik kora “Ave Sol” dibinātājs, kordiriģents profesors Imants Kokars bieži ar šo kantāti izkrāšņoja savas kora programmas. Darba vēriens, efektivitāte un arī demokrātiskums bija panākumu ķīla gan Latvijā, gan ārpus tās.

Koncertā 21. martā blakus Rīgas kamerkorim “Ave Sol” plecu pie pleca stāsies Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, diriģenta Andra Veismaņa vadībā kantāte šādi  jau ir atskaņota vairākkārt.

Solisti – igauņu varoņtenors Mati Turi un Latvijas nacionālās operas soliste Marlēna Keine. Mati Turi daudzkārt uzstājies Latvijā, sākot ar J. S. Baha Jāņa pasijas evaņģēlista lomas, līdz pavisam modernu opusu tenora partiju atskaņošanu. Viņš par varoni saucams jau tādēļ vien, ka kantātes visas vīriešu lomas – gan baritona, gan tenora – veic viens pats, kas pasaules mūzikas atskaņošanas literatūrā ir kaut kas nepieredzēts. Pasaules operteātros M. Turi specializējas R. Vāgnera un Dž. Verdi operu atskaņojumos. Soliste Marlēna Keine sevi pieteikusi ļoti spilgtās debijās operlomās, bet bieži tiek aicināta arī dziedāt koncertos un lielo vokāli simfonisko darbu atskaņojumos. M. Keine citu Latvijas solistu vidū izceļas ar ļoti skaistu un augstu koloratūrsoprāna balsi, tieši tādu, kāda ir vajadzīga “Carmina Burana” atskaņojumā.

Koncerts uz VEF Kultūras pils Lielās skatuves pārtaps brīnišķā horeogrāfiskā uzvedumā horeogrāfa Agra Daņiļeviča un deju grupas “Dzirnas” izpildījumā.

Koncerta simfonisko pamatu veidos Liepājas Simfoniskais orķestris un pianisti Agnese Egliņa un Mārtiņš Zilberts.

Biļetes nopērkamas SIA “Biļešu paradīze” kasēs un internetā.

Pasākumu rīko Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācija “Ave Sol”.

21. aprīlī, Lieldienās, Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, Rīgā, sadarbībā ar ērģelnieku Aigaru Reini, Rīgas kamerkoris “Ave Sol” klausītājiem sniegs brīnišķīgu Lieldienu koncertu. Pacilājošā koncerta programmā būs K. Monteverdi, B. Britena, L. Bernstaina, S. Rahmaņinova skaņdarbi.

2. maijā Starptautiskā Imanta Kokara koru konkursa īpašās kultūras programmas ietvaros Latvijas Universitātes Lielajā aulā Rīgas kamerkoris “Ave Sol” sniegs I. Kokara piemiņas koncertu, atskaņojot darbus no interesantākajām profesora muzikālās krātuves lappusēm.

Maijā paredzēti vairāki koncerti Šveicē un Latvijā ar ansambli “Kesselberg Ensemble” un tā vadītāju Ilzi Gruduli. Programmā – J. S. Bahs un viņa pēdējais skolnieks, Rīgas komponists Johans Gotfrīds Mītels. Plānots, ka koncerti notiks 8. maijā VEF Kultūras pils Kamerzālē, bet 10. maijā Latgales koncertzālē “Gors”.

2. novembrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks nozīmīgākais Rīgas kamerkora “Ave Sol” jubilejas gada koncerts. Koncerta koncepcijas pamatā ir latviešu komponista Kārļa Lāča pēc  Raiņa poēmas veidotās simfoniskās balādes “Ave Sol” pirmatskaņojums un Jēkaba Jančevska kantātes “Spārni, lielums un spēks” Latvijas pirmatskaņojums. Šo darbu atskaņojumā piedalīsies arī profesora  Andra Veismaņa studentu vadītie Latvijā un pasaulē ļoti labi pazīstamie kori: “Kamēr…”, “Sōla”, Rīgas Doma kora skolas jauktais koris un simfoniskais orķestris. Koncerta otrā daļa atvēlēta skaistākajiem un saturīgākajiem pasaules kora mūzikas šedevriem. Programmā: O. Mesiāns, A. Šēnbergs, S. Rahmaņinovs. A. Pērts, S. D. Sandstrēms. Koncerta trešā daļa būs veltīta Rīgas kamerkora “Ave Sol” vēsturiskā latviešu komponistu repertuāra izcilākajiem darbiem, kuri mainīja Latvijas un pasaules kora mūzikas dabu. Koncerta izskaņā paredzēta Rīgas kamerkora “Ave Sol” esošo un bijušo kora dziedātāju sadziedāšanās.

Gada izskaņā koris plāno sniegt jau par tradīciju kļuvušos Ziemassvētku koncertus Lielajā ģildē un – kopā ar Andra Veismaņa vadīto Vidzemes kamerorķestri – J. S. Baha Augsto jeb Si minora mesu Rīgas Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā. Solisti: Mārtiņš Zvīgulis, Aija Veismane-Garkeviča, Laura Grecka, Rihards Mačanovskis un Terēze Gretere.

Rīgas kamerkori “Ave Sol” 1969. gadā dibināja un par tā māksliniecisko vadītāju kļuva profesors Imants Kokars. Kora galvenais uzdevums bija rosināt strādāt latviešu komponistus laikmetīgās kora mūzikas virzienā, paplašinot Latvijas koru repertuāru. Ir tapuši daudzi muzikāli augstvērtīgi darbi, no kuriem liela daļa īpaši veltīti  kamerkorim “Ave Sol”. Kora mākslinieki Imanta Kokara vadībā popularizējuši latviešu kora mākslu gan Latvijā, gan arī neskaitāmos koncertceļojumos un festivālos visā pasaulē.

Laika gaitā koris kļuva par Rīgas pilsētas muzikālo vizītkarti, par neatņemamu Rīgas un Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļu. Panākumi gūti, piedaloties neskaitāmos starptautiskos konkursos, kā arī muzicējot kopā ar pasaules slaveniem diriģentiem un orķestriem.

No 2000. gada līdz 2013. gada rudenim Rīgas kamerkora “Ave Sol” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Uldis Kokars, bet  kopš 2013. gada oktobra kora galvenais diriģents ir Andris Veismanis, kormeistars Jurģis Cābulis.

Arī šobrīd Rīgas kamerkoris “Ave Sol” turpina meklēt arvien jaunus muzikālus izaicinājumus un piedalās drosmīgos projektos, kas balstīti uz dažādu mākslas žanru sintēzi, vienlaikus neaizmirstot arī latviešu un pasaules kora mūzikas klasikas popularizēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt