JVLMA festivālā «deciBels» šogad izskanēs septiņi dažādu mūzikas žanru koncerti

No 16. līdz 20.februārim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) norisināsies otrais mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels", ļaujot paraudzīties uz mūsdienu mūzikas aktivitātēm akadēmijā un ārpus tās iespējami plašākā kontekstā.

"deciBels", kura idejas autors un mākslinieciskais vadītājs ir komponists un JVLMA docents Rolands Kronlaks, jau guvis ievērību gan klausītāju, gan arī JVLMA studentu vidū, kļūstot par sava veida muzikālo laboratoriju, kur satiekas mūziķi, kas citos apstākļos nesatiktos, un atskaņojot mūziku, kas iepazīta, pateicoties tieši šim festivālam.

Šogad festivāls piedāvās septiņus dažādu mūzikas žanru koncertus, sniedzot iespēju uzzināt mūsdienu mūzikas aktualitātes un tendences kā Latvijā, tā ārzemēs. Festivāla radošajā procesā iesaistīsies arī jauns partneris - Latvijas Kultūras koledžas gaismas dizaina studenti, kuri gaismu mākslinieka Egīla Kupča virsvadībā veidos koncertu gaismu režijas.

Viens no šī festivāla vienojošiem aspektiem ir cilpu (loop) tehnikas pielietojums, ar kura dažādām izpausmēm klausītāji tiks iepazīstināti pirmajos divos koncertos. Festivāla atklāšanas koncerts "Loops" izskanēs 16.februārī plkst. 19 JVLMA Lielajā zālē. Tā centrā būs virtuoza un izsmalcināta laikmetīgā kamermūzika, kuru atskaņos solisti, jau augstu novērtētie akadēmijas studenti, Guntars Freibergs (vibrofons), Nadīna Zapacka (flauta), Rihards Plešanovs (klavieres) un Aleksejs Bahirs (vijole). Skaņdarbu autori ir izcili mūsdienu mūzikas autori - Tomass Adess, Jespers Nordīns un Filips Irels, kura skaņdarbi no cikla "Loops" (koncertā skanēs divi no tiem) tiek iekļauti prestižos starptautiskos konkursos kā obligātie darbi un ir liels izaicinājums visprasmīgākajiem mūziķiem. Koncertā būs iespēja dzirdēt arī 2015.gada Pētera Vaska fonda jaundarbu konkursā uzvarējušo Lindas Leimanes skaņdarbu "Mémoire Involontaire", kā arī Armanda Aleksandravičus "Megpróbálom", kas radies folkloras ekspedīcijas iespaidos Ungārijā un Austrijā.

17.februārī plkst. 19 JVLMA Lielajā zālē un 19.februārī plkst. 18 Saldus mūzikas un mākslas skolā uzstāsies festivāla viesis, saksofonists Klauss Gēzings (Itālija/Vācija). Mūziķis ir vairāku starptautisko konkursu laureāts un viens no pieprasītākajiem skatuves partneriem kā džeza, tā akadēmiskās mūzikas žanros. Koncerta nosaukums "reaLTime" un arī programmas lielākā daļa ir atsauce uz Klausa Gēzinga pirmo soloalbumu, kas iznāca 2015.gadā un sakausē sevī improvizētās mūzikas, džeza un pasaules mūzikas ietekmes. Mūziķis savā priekšnesumā pielieto elektroniskās cilpu tehnoloģijas, atskaņojuma laikā vienu virs otras slāņojot melodijas un ritma līnijas  viss notiek reālā laikā, bez iepriekš ierakstītu un apstrādātu skaņu motīvu izmantošanas. Koncertā skanēs arī komponista Riharda Zaļupes viens no jaunākajiem veikumiem - skaņdarbs saksofonu kvartetam, sitaminstrumentiem un elektronikai "Extension in Blur", kurā Gēzings kā soprāna saksofonists pievienosies Rīgas saksofonu kvarteta mūziķiem un Rihardam Zaļupem.

Festivālā "deciBels" nozīmīga vieta atvēlēta arī jauno komponistu daiļradei, ko būs iespējams dzirdēt divos koncertos. 18.februārī plkst. 19 JVLMA Lielajā zālē koncertā "Incognito" JVLMA jauktā kora un jauno diriģentu atskaņojumā izskanēs kompozīcijas katedras studentu jaundarbi korim un dažādiem mūzikas instrumentiem. Savukārt 19.februārī plkst. 18 koncertzālē "Ave Sol" koncertā "DD orķestris" Krista Auznieka, Armanda Aleksandravičus, Leonīda Lobreva, Džekina Pusona, Sergeja Istratija un Rūdolfa Macata mūziku atskaņos "Draugu un domubiedru orķestris" diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.

Pirmajā festivālā "deciBels" viens no apmeklētākajiem un publikas iemīļotākajiem koncertiem, ko augsti novērtēja arī mūzikas profesionāļi, bija džeza un etnomuzikoloģijas studentu sadarbības projekts, tāpēc arī šogad ārēji atšķirīgo, bet patiesībā ļoti līdzīgo specialitāšu studenti veidos jaunu koncertprogrammu, apvienojot tautas un džeza mūzikas elementus vienotā skaņurakstā. Ar rezultātu klausītāji aicināti iepazīstināties 19.februārī plkst. 20 JVLMA Lielajā zālē koncertā "Etno+Jazz vol.2".

Festivāla izskaņā - koncerts "Stimme" 20.februārī plkst. 17 JVLMA Akmens zālē. Tajā būs dzirdama Annas Ķirses, Antona Safronova, Pētera Plakida un Andra Dzenīša vokālā kamermūzika, kā arī Evijas Skuķes un Ievas Epneres audiovizuālā kompozīcija "Aptumsums. Saule". Programmu atskaņos soprāni Ilona Dzērve, Laima Lediņa un čelliste Undīne Balode.

Festivāla laikā notiks arī Klausa Gēzinga meistarklases - lekcija par mūzikas tehnoloģiju pielietojumu (16.februārī plkst. 14 JVLMA), meistarklase džeza saksofonā (16.februārī plkst. 16 JVLMA) un meistarklase klasiskajā saksofonā (18.februārī plkst. 10 JVLMA).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt