Jēkaba Jančevska skaņdarbs ieguvis «Rostrum» galveno balvu jauno komponistu grupā

17. maijā Argentīnā noslēgusies ikgadējā UNESCO Starptautiskā komponistu jaundarbu skate "Rostrum". Jauno komponistu grupā vecumā līdz 30 gadiem galveno balvu ieguvis latviešu komponists Jēkabs Jančevskis par kompozīciju "When".

“Konkursā Latvija saņēmusi ļoti daudz uzmanības,” no Argentīnas ziņo Latvijas Radio 3 “Klasika” pārstāve Signe Lagzdiņa. “Mums ir fantastiski komponisti un izcili interpreti. Gan Anna Ķirse, gan Linda Leimane piesaistīja kolēģu uzmanību – saņēmu ļoti daudz labu vārdu par viņu kompozīcijām. Šos skaņdarbus dzirdēs radio klausītāji dažādās pasaules vietās, Bet īpaša uzmanība Jēkabam Jančevskim! Tas ir fantastiski – ikviens bija sajūsmā par ierakstu, ko veicis Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, čellists Kristaps Bergs un diriģents Jurģis Cābulis, mūsu spēcīgo kormūzikas tradīciju un Jēkaba svaigo pienesumu. Viņam būs gan Zviedrijas Radio pasūtījums, gan iespēja pabūt rezidencē un daudz radio atskaņojumu visā pasaulē! Mīļie, nebēdājiet par Eirovīziju, bet sāciet vairāk pievērst uzmanību mūsu komponistiem un izcilajiem interpretiem!"

Signe Lagzdiņa Argentīnā, saņemot #Rostrum balvu Jēkabam Jančevskim par skaņdarbu "When"

Lagzdiņa arī uzsver, ka Latvijas vārds nu izskan ne tikai Argentīnas, bet visā pasaulē, pēc rezultātu paziņošanas starptautiskā preses uzmanība bijusi ļoti liela.

“Gribu teikt milzīgu paldies Latvijas Radio 3 "Klasika” un Signei Lagzdiņai par izrādīto uzticību skaņdarbam "WHEN”, kā arī diriģentam Jurģim Cābulim, čellistam Kristapam Bergam un Rīgas Doma Kora skolas jauktajam korim par brīnumaino ierakstu! Tas viss rezultējies ar galveno balvu starptautiskajā kompozīciju konkursā ROSTRUM 2019,” savā feisbuka kontā sajūsmu neslēpj pats komponists Jēkabs Jančevskis.

Diriģents Jurģis Cābulis

Jēkaba Jančevska skaņdarbs jauktajam korim un čellam "When" ir kā vēstījums par mūžību. Šajā stāstā izmantotas Viljama Šekspīra rindas: "Un, kad viņš mirs, / Ņem pārvērt viņu mazās zvaigznītēs, / Tad debess seja atmirdzēs tik skaista, / Ka visa zeme nakti iemīlēs." (Kārļa Egles tulkojums.)

Rīgas Doma kora skolas jauktais koris Latvijas Radio studijā

"When" pirmatskaņoja Latvijas Radio koris, čellists Kristaps Bergs un diriģents Kaspars Ādamsons, taču to atkārtoti pavisam nesen kopā ar skaņu režisoru Normundu Slavu Latvijas Radio studijā ieskaņoja diriģents Jurģis Cābulis, čellists Kristaps Bergs un Rīgas Doma kora skolas jauktais koris. Turklāt šis ir viens no šīs komandas ierakstiem, kas būs klausāms arī apjomīgākā Jēkaba Jančevska autoralbumā.

Jēkabs Jančevskis Latvijas Radio studijā, ieskaņojot skaņdarbu "When"

"Rostrum" galvenajā kategorijā balva piešķirta Slovēnijas komponistei Petrai Strahovnikai par darbu “Prana”.

“Patiešām ļoti labs simfoniskā orķestra darbs, citāds orķestra skanējums un kopiespaids labs. Arī pati balsoju par šo darbu,” atzīmē Signe Lagzdiņa.

Piedalīšanās ''Rostrum" nozīmē latviešu mūzikas atpazīstamību un nonākšanu visas pasaules raidstaciju apritē, apliecinot arī Latvijas izcilo atskaņotājmākslinieku un meistarīgo Latvijas Radio skaņu režisoru profesionalitāti. Latvijas Radio 3 "Klasika" klausītājiem regulāri piedāvā ''Rostrum" ietvaros izskanējušos dalībvalstu autoru jaundarbus, klausītājus iepazīstinot ar pašu aktuālāko akadēmisko mūziku.

Starptautiskās Mūzikas padomes (International Music Council) un UNESCO kopīgi rīkotais starptautiskais komponistu konkurss "Rostrum'' notiek kopš 1954. gada. Tā ir pasaules raidstaciju piedāvāto jaundarbu ierakstu skate, kurā piedalās vairāk nekā 30 dalībvalstu.

Latvijas Radio ar labiem un izciliem panākumiem piedalās kopš 1993. gada (uzvaras laurus tajā plūkuši Ēriks Ešenvalds, Santa Ratniece, Kristaps Pētersons, Mārtiņš Viļums, Krists Auznieks), kopš 1997. gada arī deleģējot pārstāvi, kurš darbojas konkursa žūrijā, kas balso par iesūtītajiem darbiem, tādējādi nosakot uzvarētāju.

Šogad Latvijas Radio 3 "Klasika" kompozīciju ierakstu skatei piedāvāja trīs jauno komponistu mūzikas ierakstus: Lindas Leimanes "Dialexica", Annas Ķirses "Radices" un Jēkaba Jančevska "When".

Pirmo reizi vēsturē ''Rostrum" šogad notiek ārpus Eiropas kontinenta, kas ir kā simbols īpašai ambīcijai – kļūt vēl internacionālākam nekā jebkad iepriekš. Vienlaikus 2019. gads iezīmē arī Starptautiskās Mūzikas padomes 70. gadadienu, kas ir īpašs notikums, un tā ir svarīga iespēja arī Latvijai būt kā daļai no šīs vienības.

 

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti