Jaunā krājumā apkopotas 300 latgaliešu dziesmas

Biedrība “Latgolys Studentu centrs” februāra beigās izdevusi sen lolotu grāmatu – apjomīgu latgaliešu dziesmu krājumu “Muna dzīšmu gruomota”, kurā apkopotas 300 dziesmas latgaliski – gan tautasdziesmas, gan autordziesmas, kuras aptver aptuveni 100 gadu ilgu periodu – no 20. gadsimta sākuma līdz pat 2019. gada otrai pusei, medijus informē “Latgolys Studentu centrs” pārstāvji.

Dziesmu krājuma “Muna dzīšmu gruomota” sastādītāja Edīte Husare tajā apkopojusi 120 dažādu Latgales vietu tautasdziesmas (to vidū arī Sibīrijas latgaliešu dziesmas) un 180 dažādu laiku autoru dziesmas latgaliski – nu tām pieejami gan vārdi, gan notis, gan arī akordi.

Grāmatas veidotāji uzsver: “Tikai nelielai dziesmu daļai līdz šim bijis nošu pieraksts, tādēļ jaunais izdevums jau ir ar vēsturisku vērtību – sniedzot dziesmām iespēju saglabāties ne tikai audio versijās kādos mūzikas nesējos vai digitāli (turklāt tie nav pieejami visām dziesmām), bet arī plaši lietojamajā nošu rakstā.

Ja līdz šim bijuši izdoti atsevišķi latgaliešu tautasdziesmu krājumi un daži pašu dziesmu autoru dziesmu nošu apkopojumi, “Muna dzīšmu gruomota” ir visplašākā un apjomīgākā retrospekcija par latgaliešu dziesmu materiāla dažādību, kāda jebkad ir izdota.” 

Ideja par krājumu biedrībai “Lagolys Studentu centrs” radusies jau aptuveni pirms desmit gadiem, taču dziesmu savākšana un materiāla sagatavošana publicēšanai izrādījies ļoti apjomīgs darbs. Krājuma sastādītāja un izdošanas darbu vadītāja ir Edīte Husare, māksliniece – Daina Salmiņa, bet notīs lielāko daļu dziesmu materiāla iemūžinājusi Solvita Ivanova.

Priecājoties par paveikto darbu, krājuma sastādītāja Edīte Husare saka: “Krājumā aptverto dziesmu materiālu varētu raksturot kā no “Auga, auga rūžeņa” līdz “Jis i jī, kam nav bolsa” radītajam skaņdarbam “Donats” jeb kā ļoti plašu žanru dažādībā. Izdevuma mērķis ir popularizēt dziedāšanu latgaliski gan ģimenes svētkos, neformālos pasākumos, gan arī būt kā materiālam publisko pasākumu programmu gatavošanai, izmantošanai skolās un citviet. Mans sapnis ir, ka mēs paši gan Latgalē, gan citviet pasaulē dziedam latgaliski kaut par mazu kripatiņu vairāk, nekā to darām šobrīd.”

Savukārt nošu materiāla veidotāja Solvita Ivanova aicina pašus mūziķus palikt ne tikai pie koncertizpildījuma un dziesmu ierakstiem dažādajos audio formātos, bet arī iemūžināt nošu rakstā, kas dod lielāku iespējamību dziesmai saglabāties pieejamai un tehniski saprotamai arī turpmākajām paaudzēm.

Svinīgā latgaliešu dziesmu krājuma “Muna dzīšmu gruomota” iedziedāšana notiks 25. aprīlī Latgales vēstniecībā “Gors” pirms dzejniecei Annai Rancānei veltītā koncertuzveduma “Latgolys freska” pirmizrādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt