Izskanēs komponista Tālivalža Ķeniņa 100. jubilejai veltīts kamermūzikas koncerts

Trešdien, 22. maijā, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē notiks komponista Tālivalža Ķeniņa 100 gadu jubilejas atcerei veltīts kamermūzikas koncerts “Sarunas ar dzimteni”. Koncertā piedalīsies mūziķi Laura Zariņa (vijole), Gunta Ābele (čells), Elīna Bērtiņa (klavieres) un Egīls Šēfers (klarnete).

Tālivaldis Ķeniņš (22.04.1919. Liepājā – 21.01.2008. Toronto), kompozīciju studējis Latvijas Konservatorijā pie Jāzepa Vītola. Pēc Otrā pasaules kara 1945. gadā iestājies Parīzes Nacionālajā konservatorijā (Conservatoire National Superieur de Paris), kur viņa pasniedzēji bija Tonijs Obēns (Tony Aubin) un Olivjē Mesiāns (Olivier Messiaen).

1950. gadā Ķeniņš absolvējis konservatoriju ar I godalgu kompozīcijā. 1951. gadā komponists ar kundzi pārcēlās uz dzīvi Kanādā. Ķeniņš darbojās kā Toronto Sv. Andreja baznīcas latviešu draudzes ērģelnieks, drīz arī sāka pasniegt kompozīcijas un polifonijas stundas Toronto universitātes Mūzikas fakultātē.

Līdztekus pedagoģiskajam darbam komponists aktīvi iesaistījās Kanādas mūzikas dzīvē. 1959. gadā nodibināja Toronto Latviešu koncertu asociāciju, daudzus gadus bija Kanādas komponistu līgas (Canadian League of Composers) biedrs un tās prezidents (1973–1974).

Ķeniņa mūzika ir iedvesmojusi un ietekmējusi mūsdienu latviešu komponistus vairākās paaudzēs, viņa skaņdarbi ir augstu novērtēti arī citur pasaulē. Vairums Ķeniņa darbu ir pamatīgi veidoti, augstvērtīgi, dziļi personiski sacerējumi. Šis jubilejas gads ir lieliska iespēja ar vairākiem koncertiem padarīt viņa muzikālo mantojumu publikai pieejamāku un pazīstamāku. Koncertā “Sarunas ar dzimteni” tiks izcelti un izgaismoti viņa kamermūzikas, kā arī solo skaņdarbi. Pats komponists tieši šī žanra darbus savā daiļradē ir vērtējis visaugstāk.

Kopā ar koncertu notiks čellistes Guntas Ābeles jaunā solo CD un video dubultdiska “Magnificello” atklāšana. 

Biļetes iegādājamas pirms koncerta, cena - 5 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 eiro. Koncertu organizē Latvijas Komponistu savienība sadarbībā ar Rīgas Latviešu biedrību un Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisiju. Koncertu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Pasaules Brīvo latviešu apvienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt