Labrīt

Sandra Ūdre jaunajā krājumā runā par sabiedrības uzliktajiem rāmjiem

Labrīt

Inna Šteinbuka: Vakcinācijas temps jāpalielina ekonomikas pilnvērtīgai funkcionēšanai

Top skaņu performance ''Meklētājs''. Tās vēstnesis videoklips "Blue day"

Izjust pasauli mūzikā. Top skaņu performance «Meklētājs»

Pirms diviem gadiem ar skaņu performanci “Meklētājs” sevi pieteica neparasts duets – gongu skaņu māksliniece Dace (Kamēlija) Straume un grupas “Dzelzs vilks” sintezatoru spēles meistars Kaspars Tobis. Viņu koncerti notika dažādās neparastās Latvijas vietās un aicināja klausītājus ļauties meditatīvam un neikdienišķam muzikālam piedzīvojumam. Šogad mākslinieki savu sadarbību turpina, tikai jau nedaudz citādā veidolā un sastāvā.

Jaunajā skaņu performancē viņiem ar eseju lasījumiem pievienosies arī rakstniece Kristīne Muciniece, un performances notiks dabā, iekļaujot arī pārgājienu uz koncerta vietu. Koncerti plānoti tuvāk vasarai, ja vien situācija to atļaus, bet pirmo noskaņu tajos sniedz tikko publicētā jaunā dziesma “Blue Day”.

Mākslinieku sastāvu, kas veido performanci “Meklētājs” var pieteikt arī kā “3 K”, jo “K” ir visu viņu vārdu pirmie burti. Kaspars Tobis, Kristīne Muciniece un Kamēlija Straume, ko agrāk pazinām kā Daci Straumi, bet kura pa šo laiku, kā pati saka, sekojot savai būtībai, kļuvusi par Kamēliju: “Var teikt, ka Kamēlija man ir tāda kā mūza, kura pasauca mani, un es teicu – jā, es eju. Un es ļoti labi jūtos ar šo savu jauno būtību.

Līdz ar šo projektu mēs uzsākam tādu jaunu tradīciju – pieacināt savā projektā klāt radošus draugus. Un šajā reizē mēs aicinām rakstnieci Kristīni Mucinieci.

Viņa ar šī projekta notikumu arī izdos savu astoto grāmatu “Klusētājs”. Un tā, lūk, “Meklētājs” ar “Klusētāju” sadosies un aicinās apceļot dažādas Latvijas vietas. Mēs būsim trīs “K”.”

Kad pasākumi varēs atsākties, performances plānotas dažādās skaistās Latvijas vietās brīvā dabā. Tās sāksies ar mākslinieku un skatītāju kopīgu pārgājienu uz koncerta norises vietu, kur tad gala pieturā Kaspara Tobja un Kamēlijas Straumes muzicēšana savīsies ar Kristīnes Mucinieces eseju lasījumiem.

Pirmais vēstnesis koncertiem ir tikko publicētā kompozīcija un videoklips “Blue Day”, kas ievada kopējā performances noskaņā. “Tas ir viens no motīviem, kas varētu programmā skanēt. Jo diezgan daudz tiek izmantoti gongi šajā eksperimentālajā projektā un vēl daži citi interesanti akustiski priekšmeti, bet ir arī daudz elektroniskās mūzikas, ko var saukt par ambiento vai kā savādāk,” atklāja Kaspars Tobis.

Kamēlija Straume pastāstīja:

“Šis stāsts mums veidojās tieši arī par šo laiku. Kad mēs katrs it kā izdzīvojam savu pasauli, un tajā pašā laikā visi mēs esam vienā lielā pasaulē.

Un tad ir tas stāsts par to, cik mēs ļoti izjūtam šīs otra pasaules un pieņemam, ka tās var būt atšķirīgas. Un ir ļoti daudz tikšanos un šķiršanos, prieka un skumju, bet tā visa ir dzīve.”

Elektroniskā mūzika un gongu skaņas performancē savijas vēl ar citiem akustiskajiem instrumentiem – ksilofonu, kalimbu, vēja zvaniem, stabuli, flautu, kā arī Kamēlijas balsi. Tās mērķis – klausītājus iedvesmot, sniegt atveldzi un harmoniskas sajūtas. Negatīvā jau tā šajā laikā ir pārāk daudz – atzina Kaspars Tobis, vienlaikus neslēpjot, ka mūziķiem šis laiks patiešām ir ļoti sarežģīts un smags, un diez vai izeja ir meklēt darbu kādā pilnīgi citā jomā.

“Pagājušā gada pavasarī es arī strādāju mežā, es iemācījos ar profesionāliem meža instrumentiem vairāk darboties. Protams, ka katra situācija pievērš kaut kam, vienas durvis ved uz nākamajām, bet, ja cilvēki, kuri 20 un 30 gadus pavadījuši pie dažādiem mūzikas projektiem, un tas līdz pat pēdējai dienai bijis viņu ienākumu avots, un visa viņu enerģija un kapacitāte ir veltīta tieši šai profesijai, tad citā jomā viņi tik ātri nevar iegūt kaut ko tādu, lai pilnībā sevi ziedotu un tas nestu pietiekoši daudz līdzekļus, lai viņi nodrošinātu ģimeni. Protams, ka var iet un darīt jebko, bet tas izskatās jau kā tuvu klajam izdzīvošanas jautājumam, kam tā nevajadzētu būt,” pārdomās dalījās Tobis.

Bet skaņu performancē “Meklētājs” mākslinieki distancēsies no šī laika drūmajām noskaņām un meklēs gaišo un apliecinošo, ko var sniegt mūzika, vārds un daba. “Un tad nu mēs aicinām ar šo projektu tieši doties dabā, jo kas gan var būt vēl dziedinošāks par dabu. Un šī mūzika ir sintēze ar to visu, lai cilvēks atrod to, kas viņam palīdz tajā mūzikā, vienam tas ir atpūsties, citam varbūt izkustināt kādu atmiņu, kādu sentimentu. Lai katrs atrod to savu atrodamo. Lai plūst tas miers un harmonija mūsos. Ka viss ir kārtībā patiesībā, viss ir labi,” vēstīja Kamēlija Straume.

Kompozīcija “Blue Day” un tās videoversija tikko sākusi ceļu pie klausītājiem, un ir pieteikums skaņas performancēm “Meklētājs”, kas plānotas tuvāk vasarai, tiklīdz situācija to atļaus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt