Sadaļas Sadaļas

Izdotas iepriekš neieskaņotas Pētera Plakida kordziesmas Latvijas Radio kora izpildījumā

Nacionālā ierakstu kompānija "Skani" laidusi klajā albumu “Mūžība” ("Eternity"), kurā apkopotas mazāk zināmas un iepriekš neieskaņotas komponista Pētera Plakida a cappella kordziesmas. Albumu ieskaņojis Latvijas Radio koris tā galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas vadībā, informēja izdevēji.

Muzikologs Jānis Torgāns albuma anotācijā rakstījis: “Pēteris Plakidis (1947–2017) ir un būs
viens no latviešu kultūrai pašiem būtiskākajiem komponistiem. Viņš lūko dzīvi ar asu, redzīgu skatu, atbalso mūzikā tvirti, strikti, aktīvi, iemīt tautas gara jomā (kompozīcijā, pedagoģijā, atskaņotājmākslā, teātrī un kino) šķietami paklusi, nemanāmi, tak stingri un nepārsūdzami. Uz palikšanu.”

Savukārt, Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents Sigvards Kļava norādīja uz šīs mūzikas un albuma aktualitāti:

“Lai arī Plakida mūzika ir ļoti mīlēta un daudz atskaņota, šis ir pirmais komponista pilnmetrāžas kormūzikas albums.

Iepriekš vienīgais ieskaņotais Plakida lielas formas darbs korim ir “Nolemtība”, bet tagad pirmo reizi plašākai auditorijai būs dzirdami arī tādi izcili (cikliski) skaņdarbi kā “Div’ buramdziesmas” un “Fatamorgāna”. Plakida kormūzikai raksturīga faktūras meistarība, lieliska kora iespēju pārzināšana un izcila muzikālā gaume. Šī mūzika ir “svaiga” un aktuāla."

Vēl kāds īpašs atklājums ir 1968. gadā sarakstītā kordziesma “Izkapts ābelē” ar Māra Čaklā tekstu, kas ilgus gadus atradusies komponista rakstāmgalda atvilknē.

Tāpat Pēteris Plakidis bijis komponists, kurš savu daudzveidīgo muzikālo izteiksmi kora darbos veidojis, iedvesmojoties no ievērojamiem latviešu dzejniekiem. Viņa kordziesmu teksta autoru vidū ir Jānis Rainis, Zinaīda Lazda, Vizma Belševica, Knuts Skujenieks, Jānis Peters, Jānis Jaunsudrabiņš, Broņislava Martuževa un citi.

Kā norādīja izdevēji, tituldziesmas “Mūžība” tēma ir klātesoša visā albumā, īpaši tā jaušama tādās kordziesmās kā “Teiksma” un mazajā rekviēmā “In memoriam”.

Šis ir jau septītais Latvijas Radio kora ieskaņotais latviešu kormūzikas albums, ko izdod "Skani". Albums “Mūžība” ("Eternity") ieskaņots pandēmijas laikā, 2021. gada martā, Rīgas Svētā Jāņa baznīcā.

Albuma skaņu režisori – Agnese Streļča un Sigvards Kļava, anotācijas autors – muzikologs Jānis Torgāns, publicitātes foto – Jānis Deinats, Jānis Porietis un Daina Geidmane. Albuma dizainu veidojusi Gundega Kalendra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt