FOTO: Noslēdzies klasiskās mūzikas festivāls «Rīga Jūrmala»

Ar diviem Baireitas festivāla orķestra un pašmāju diriģenta Andra Nelsona koncertiem, kā arī mākslinieku Mao Fudzitas un vijolnieka Marka Buškova uzstāšanos, noslēdzies starptautiskais simfonisko orķestru festivāls “Rīga Jūrmala”. Četrās nedēļas nogalēs Rīgā un Jūrmalā viesojās 329 mūziķi no visas pasaules, trīs no izcilākajiem pasaules orķestriem diriģentu Andra Nelsona, Džona Eliota Gārdinera un Daniela Hārdinga vadībā un spoži dažādu paaudžu solisti, informēja festivāla rīkotāji.

Festivālā izskanēja 21 simfoniskās un kamermūzikas koncerts, un to apmeklēja vairāk nekā 15 100 apmeklētāju no 30 pasaules valstīm, tostarp Vācijas, Francijas, Nīderlandes, Lielbritānijas, Lietuvas un Igaunijas, Norvēģijas u.c.

2021. gada vasaras sezonu diriģenta Džona Eliota Gārdinera vadībā un ar pianistiem Judžu Vanu un Andrāšu Šifu atklāja jaundibinātais Marisa Jansona Festivāla orķestris, kurā piedalījās vadošie orķestru mūziķi no Bavārijas Radio simfoniskā orķestra, Berlīnes Filharmonijas orķestra, Amsterdamas Karaliskā “Concertgebouw” orķestra, Oslo Filharmonijas orķestra, Cīrihes Tonhalles orķestra un Vīnes Filharmonijas orķestra un kuri bija apvienojušies, lai aizvietotu Bavārijas Radio simfoniskā orķestra uzstāšanos un godinātu ievērojamā latviešu diriģenta Marisa Jansona piemiņu. Ar īpašiem dienas un vakara koncertiem festivālā piedalījās britu vokālā grupa “The King’s Singers”, islandiešu pianists Vikingurs Olafsons un baritons Matiass Gerne.

Otrajā nedēļas nogalē ar unikālu koncertprogrammu Rīgā un Jūrmalā un papildkoncertu Liepājā (sadarbībā ar festivāla atbalstītāju – fondu “Uniting History) piedalījās leģendārais krievu pianists un diriģents Mihails Pļetņovs, kurš tāpat arī uzstājās kopā ar vijolnieku Danielu Lozakoviču un čellistu Mišu Maiski. Dienas un vakara koncertos festivāla apmeklētājus ar savu uzstāšanos priecēja pianisti Joavs Levanons un Arkādijs Volodoss. Festivāla turpinājumā, trešajā nedēļas nogalē, piedalījās Karaliskais “Concertgebouw” orķestris un diriģents Daniels Hārdings ar solistiem – pianistu Jefimu Bronfmanu un prominento amerikāņu soprānu Renē Flemingu, kā arī pianistiem Aleksandru Kantorovu un Daumantu Liepiņu. Koncertu sērijas noslēgumā koncertu sniedza soprāns Kristīne Opolais un pianiste Agnese Egliņa.

Festivāla “Rīga Jūrmala” izskaņā ar Riharda Vāgnera operu fragmentu atskaņojumiem un publikas stāvovācijām tika aizvadīti divi grandiozi Baireitas festivāla orķestra, slavenā pašmāju diriģenta Andra Nelsona un solistu Kristīnes Gerkes, Klausa Floriana Fogta un Gintera Groisbeka koncerti, kurus papildināja dienas un vakara koncerti ar virtuozo mākslinieku vijolnieka Marka Buškova un japāņu pianista Mao Fudzitas uzstāšanos.

Turpinot darbu pie festivāla izglītības programmas “Rīga Jūrmala” akadēmijas attīstības, vasaras garumā sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju tika organizētas arī klātienes mūzikas meistarklases jaunajiem talantiem, piedaloties pianistam Andrāšam Šifam, čellistam Mišam Maiskim, soprānam Renē Flemingai un pianistiem Leifam Ūvem Annesnēsam un Jefiman Bronfmanam. Sezonas laikā tiešsaistes meistarklasēs piedalījušies 104 studenti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Papildus festivāla ietvaros un sadarbībā ar Latvijas Radio 3 “Klasika” apmeklētāji varēja baudīt īpašus muzikālus piknikus Rīgas parkos.

“Šī vasara ir bijusi aizkustinājuma un emociju pilna. Neraugoties uz plānotām un neplānotām izmaiņām festivāla programmā, esam ne tikai ļoti veiksmīgi un ar izciliem rezultātiem aizvadījuši šo sezonu, bet radījuši jaunas un, cerams, paliekošas iniciatīvas. Viena no tām ir jaunizveidotais Marisa Jansona Festivāla orķestris, kas tapa ar orķestru mākslinieku iniciatīvu, pieminot Latvijas leģendārā diriģenta piemiņu un lielā cieņā pret festivāla darbu,” pastāstīja Zane Čulkstēna, festivāla “Rīga Jūrmala” izpilddirektore. “Visas festivāla komandas vārdā vēlamies izteikt vislielāko apbrīnu un cieņu mūsu fantastiskajiem mūziķiem un pateicību – festivāla atbalstītājiem un apmeklētājiem, kuri ļāva šai brīnišķīgajai un muzikālajai vasarai notikt!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt