Festivālu «LNSO vasarnīca» atklās ar Stīva Reiha «Tuksneša mūziku»

No 19. līdz 21. augustam Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) festivāls "LNSO vasarnīca" atgriežas Ventspilī. Festivāla atklāšanas koncertā koncertzālē "Latvija" uzstāsies obojists Egils Upatnieks, pianists Rihards Plešanovs, Latvijas Radio kora dziedātāji, LNSO un diriģents Guntis Kuzma. Koncertā skanēs Santas Ratnieces, Lučāno Berio, Ģerģa Ligeti un Stīva Reiha mūzika, informē LNSO pārstāvji.

Spilgtajā koncertprogrammā klausītājiem būs iespēja ielūkoties dažādās muzikālā modernisma izpausmēs. Vakara centrālais notikums – Stīva Reiha "Tuksneša mūzikas" korim un orķestrim atskaņojums. "Šī iespaidīgā kompozīcija atzīta par vienu no spēcīgākajiem amerikāņu ostinētā minimālisma darbiem un iemantojusi šī mūzikas virziena ikonas statusu," par darbu teic koncerta rīkotāji. "1984. gadā pirmatskaņotā "Tuksneša mūzika" ar Viljama Karlosa Viljamsa dzejas motīviem centrā nostata gaismu, kas iemieso radošo garu, iztēli un mīlestību. Pretējs simbols ir bumba, kas atspoguļo ne tikai tolaik aktualizējušos atomdraudus, bet arī kopējo cilvēces iznīcības tendenci. Viljamss dzejas rindās piemin orķestri, kas ir civilizācijas metafora, un tās destruktīvās tendences sauc par "nepareizajām notīm". Arī muzikāli šī uzskatāma par vienu no disonantākajām Reiha partitūrām."

Santas Ratnieces klavierdarbs "Muqarnas" klausītājus vedīs austrumnieciski vijīgās noskaņās, skaņu gleznā pieskaroties trauslajām un krāšņajām arābu un persiešu arhitektūras formām – mukarnām. Kā atzīmē koncerta rīkotāji, "Ratnieci daudzi uzskata par vienu no Baltijas valstu spilgtākajām komponistēm." Pirmo reizi plašākā redzeslokā skaņrade nonāca 2004. gadā, kad viņas kompozīcija "Sens nacre" ieguva 1. vietu "UNESCO International Rostrum of Composers" jauno komponistu kategorijā.

"Itāļu intelektuāļa un dzīves baudītāja Lučāno Berio spožais 1969. gadā komponētais skaņdarbs "Sequenza VII" obojai ļaus baudīt Latvijas vadošā obojista Egila Upatnieka virtuozitāti un muzikalitāti," izcelts koncerta programmas aprakstā. Komponista vārdiem, lai šo darbu atskaņotu, jābūt "ne tikai tehniski prasmīgam, bet arī intelektā virtuozam mūziķim".

"Savukārt ungāru skaņraža Ģerģa Ligeti etīdes klavierēm pārsteigs ar visneiedomājamākām ritma spēlēm. Ligeti ir viens no nozīmīgākajiem modernistiem 20. gadsimta otrajā pusē," uzsver LNSO.

"LNSO vasarnīca" ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vasaras festivāls, kurā vienkopus satiekas akadēmiskās un neakadēmiskās mūzikas stihijas. Festivāla galvenā iecere ir doties prom no galvaspilsētas tuvāk Latvijas reģionālo koncertzāļu klausītājiem. "Vasarnīca" iepriekš skatītājus priecējusi gan Cēsīs, gan Rēzeknē, bet astotajā norises gadā tā atgriežas Ventspilī, kur festivāls norisinājās arī 2020. gadā.

Šogad notikuma īpašie viesi būs kanādiešu operdīva Emīlija D’Andželo un pasaulē pieprasītais pianists Andrejs Korobeiņikovs, kā arī par popmūzikas princi dēvētais Šons Nikolass Sevidžs. Koncertus diriģēs Andris Poga, Guntis Kuzma un Ainārs Rubiķis. Tradicionāli festivālā plānota arī īpaša programma bērniem un jauniešiem: mazākos klausītājus LNSO aicina uz muzikālu meistarklasi, kā arī pasaku ģimenei "Kaķpēdiņu skola", savukārt jauniešiem sagatavots īpašs jauniestudējums – laikmetīgās dejas izrāde "Tīklā" ar komponista Riharda Zaļupes mūziku, Artūra Dīča dramaturģiju un Lienes Gravas horeogrāfiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt