Sadaļas Sadaļas

Festivālā «Saxophonia» šogad seši koncerti un vairāki pirmatskaņojumi

No 12. līdz 22.februārim norisināsies devītais Starptautiskais saksofonmūzikas festivāls "Saxophonia". Tajā šogad piedalīsies mūziķi no Francijas, Beļģijas, Turcijas, Norvēģijas un Latvijas.

Festivāla laikā izskanēs seši koncerti, tai skaitā arī vairāki pirmatskaņojumi - Maijas Einfeldes un Jēkaba Jančevska opusi, kā arī Jāņa Lūsēna jaundarbi.

Festivāla "Saxophonia" mākslinieciskais vadītājs Artis Sīmanis norāda: "Esmu gandarīts, ka festivāls raisa aizvien plašāku klausītāju interesi, jo viena lieta ir spoži debitēt, bet pavisam cita - saglabāt intrigu un celt kvalitātes latiņu, veidot arvien jaunu piedāvājumu un uzrunāt jaunus komponistus. Festivāla "Saxophonia" mērķis šo gadu laikā palicis nemainīgs - klausītājiem un mūziķiem sniegt pēc iespējas plašāku informāciju par saksofonmūzikas attīstību dažādās pasaules valstīs, akcentējot laikmetīgās saksofonmūzikas žanru daudzveidību, dot iespēju topošajiem Latvijas saksofonistiem festivāla dalībnieku vadītajās meistarklasēs papildināt savu profesionālo meistarību."

Devītā Starptautiskā saksofonmūzikas festivāla "Saxophonia" spožāko viesu vidū būs repertuārā neierobežotais franču saksofonists, komponists un pedagogs Filips Geiss, norvēģu saksofonists Mariuss Nesets, kurš Latvijā ieradīsies kopā ar saviem kolēģiem - sitaminstrumentālistu Antonu Egeru un akordeonistu Heini Bugi, kā arī "Bl!ndman Saxophone Quartet" no Ādolfa Saksa dzimtās Beļģijas.

Jau tradicionāli festivāla laikā izskanēs vairāki latviešu autoru pirmatskaņojumi. Šogad pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos gan Maijas Einfeldes un Jēkaba Jančevska opusi, gan Jāņa Lūsēna divi jaundarbi. Festivālā notiks arī tradicionālais Latvijas mūzikas skolu un mūzikas vidusskolu saksofona klašu audzēkņu konkurss, kura uzvarētājs kā balvu saņems firmas "Yamaha" saksofonu.

Festivāla atklāšanas koncertā, kas 12.februārī notiks Lielajā ģildē, piedalīsies Liepājas Simfoniskais orķestris, Rīgas Saksofonu kvartets un festivāla īpašais viesis - saksofonists Filips Geiss, radošs mūziķis, komponists un pedagogs, Strasbūras konservatorijas un mūzikas akadēmijas profesors, viens no šī gada Pasaules saksofonistu festivāla rīkotājiem. Pie diriģenta pults būs Kaspars Ādamsons. Koncerta programmā iekļauts Riharda Zaļupes Koncerts saksofonu kvartetam un orķestrim, Leonarda Bernsteina Simfoniskās dejas no mūzikla "Vestsaidas stāsts", kā arī Filipa Geisa trīs kompozīcijas, kuru jaunās redakcijas saksofoniem un simfoniskajam orķestrim komponists veidojis īpaši šim vakaram.

15.februārī Spīķeru koncertzālē uzstāsies "Xylem Trio", kurā apvienojušies Oskars Petrauskis (saksofons), Raimonds Petrauskis (klavieres) un Rihards Zaļupe (sitaminstrumenti), šoreiz programmā iekļaujot Argentīnas tautas melodijas.

18.februāra koncertā Rīgas kongresu namā kopā ar Latvijas Radio bigbendu uz skatuves kāps trīs norvēģu mūziķi - Mariuss Nesets (saksofons), Heine Buge (akordeons) un Antons Egers (sitaminstrumenti).

21.februāra vakarā Rīgas Svētā Jāņa baznīcā garīgās mūzikas koncertā uzstāsies dziedātāja Jolanta Strikaite (soprāns), saksofonisti Ilze Lejiņa un Artis Sīmanis, ērģelniece Kristīne Adamaite, sitaminstrumentu spēles virtuozs Elvijs Endelis, kā arī Rīgas Saksofonu kvartets. Sadarbībā ar Valsts akadēmisko kori "Latvija" un diriģentu Māri Sirmo klausītājiem tiks piedāvāta programma, kurā skanēs Riharda Dubras un Gijas Kančeli mūzika, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim koncertam rakstītie Jēkaba Jančevska un Jāņa Lūsēna opusi.

Savukārt Spīķeru koncertzālē 21.februāra vakarā izskanēs konkursa "Riga Jazz Stage" laureātu koncerts, kurā latviešu saksofonists Dāvis Jurka, pianists Ritvars Garoza, basists Toms Poišs un sitaminstrumentālists Rūdolfs Dankfelds saspēlēsies ar turku saksofonistu Batuhanu Sallielu un ģitāristu Enderu Fodžanu.

Festivāla noslēguma koncerts notiks 22.februārī koncertzālē "Rīga", kur kopā ar Latvijas Radio kori Sigvarda Kļavas vadībā uzstāsies Liene Kļava (alts), Artis Sīmanis (saksofons), kā arī festivāla īpašie viesi - Beļģijas "Bl!ndman Saxophone Quartet". Programmā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Orlando di Laso mūzika, kā arī Maijas Einfeldes un Jāņa Lūsēna jaundarbu pasaules pirmatskaņojumi.

Festivāls "Saxophonia" pirmo reizi izskanēja 1999.gadā, tas notiek reizi divos gados, pulcējot gan Latvijas labāko saksofonistu parādi, gan pasaules zvaigznes. Festivālu rīko VSIA "Latvijas Koncerti" sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un Brāļu Jurjānu biedrību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt