Festivālā «Arēna» pirmo reizi kopā spēlēs kamermūzikas virtuozi «Arti-i-Shock» un «Altera Veritas»

No 20. oktobra līdz 4. novembrim jau 17. reizi risināsies Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. Valsts simtgadē festivāla centrā – latviešu un mūsu kaimiņvalstu mūzika un mākslinieki. 30. oktobrī VEF Kultūras pils Kamerzālē uz vienas skatuves pirmo reizi tiksies spilgtākie Latvijas kamermūziķi – trio “Arti-i-Shock” un kameransamblis “Altera Veritas”. Jaunajā programmā “Altera Veritas” vēl nebijušā skanējumā baudīsim gan dzirdētus latviešu komponistu skaņdarbus, gan divus pasaules pirmatskaņojumus, informēja festivāla “Arēna” pārstāvji.

Smalks humors un dziļdomīgas pārdomas, rotaļīgs prieks un radošs šoks, deva provocējoša pārsteiguma un apgarojošs miers, citādas patiesības meklējumi un jaunatklāšanas gars... Šajā programmā pirmoreiz satiekas divi latviešu kamermūzikas giganti – trio “Art-i-Shock” un kameransamblis “Altera Veritas”. Katrs unikāls sastāva un skanējuma ziņā, kopā tie veido gluži jaunu un absolūti oriģinālu spēku, kura radošais potenciāls iedvesmojis ne tikai Latvijā vien dzīvojošos komponistus... 

Jaunajā programmā “Altera Shock” dzirdēsim Kristapa Pētersona skaņdarbu “Rīgas nakts” čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem, Santas Ratnieces “Nattergalen” čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem, Ērika Ešenvalda “Cryptic”, Agnetas Krilovas-Bērziņas “Quid est veritas?”,

kā arī divus jaundarbu pasaules pirmatskaņojumus – Gundegas Šmites "Ūdens pulksteņus" un Dimitra Maronidis "Mise en abyme" elektronikai un ansamblim.

Trio “Art-i-Shock” koncertprogrammas ir kontrastiem un muzikāliem eksperimentiem bagātas. Sadarbojoties ar komponistiem, mākslinieces pilnveido un paplašina oriģinālmūzikas repertuāru, kas sarakstīta čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem, aktīvi veicina jaunu skaņdarbu tapšanu. To interpretācijas raisījušas kritiķu sajūsmu par mūziķu rūpīgu iedziļināšanos katrā darbā, laikmetīgās mūzikas niansēti smalkiem atskaņojumiem un tehnisko meistarību. Trio “Art-i-Shock” radošajā ikdienā ietilpst aktīva koncertēšana Latvijas reģionos un ārpus tās: kameransamblis ir uzstājies Norvēģijā, Igaunijā, Lietuvā, Albānijā, Gibraltārā, Ķīnā. 2017. gadā trio “Art-i-Shock” tikai nominēts Lielajai mūzikas balvai par izcilu sniegumu kamermūzikā, un tas ir arī Latvijas Radio 3 “Klasika” un Dzintaru koncertzāles rezidējošais ansamblis. Sadarbojoties ar nacionālo ierakstu apgādu “Skani”, pērn nācis klajā arī “Art-i-Shock” pirmais albums.

“Altera Veritas”, kas latīņu valodā nozīmē “cita patiesība”, savu radošo darbību raksturo ar vārdiem – jaunā mūzika, kamermūzika, cita patiesība par kokli, akordeonu un flautu. Kameransamblis tika izveidots 1999. gadā ar mērķi atskaņot mūsdienu latviešu komponistu oriģinālmūzikas programmas netradicionālam un pasaulē unikālam instrumentu sastāvam, un tas ir rezultējies ar panākumiem. Teju 20 gadu laikā Latvijas un ārvalstu komponisti “Altera Veritas” veltījuši vairāk nekā 80 kompozīcijas.

Kvartets aktīvi koncertē gan Latvijā, gan ārzemēs, pārstāvot Latviju tādos starptautiskos pasākumos kā Eiropas Savienības paplašināšanās svinībās Portugālē, Baltijas dienās Vācijā, festivālos un koncertos Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, Norvēģijā u.c. “Altera Veritas” radošā darbība atzinīgi novērtēta arī Latvijā, 2003. gadā saņemot Lielo mūzikas balvu un laikraksta “Diena” Gada balvu kultūrā 2005. gadā. Šobrīd kameransamblī muzicē Anda Eglīte (kokle un basa kokle), Ieva Mežgaile (kokle un basa kokle), Artūrs Noviks (akordeons) un Andis Klučnieks (flauta).

Jaunās mūzikas festivāls “Arēna” kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto “Saklausi nākotni!” ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. Šis ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā, un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt