Dzenītis raksta kompozīciju Nelsona vadītajiem simfoniskajiem orķestriem

2018. gada rudenī kā īpašs veltījums Latvijas simtgadei Andra Nelsona vadīto orķestru – Bostonas simfoniskā orķestra un Leipcigas "Gewandhaus" orķestra - sniegumā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista, "Klasikas" programmu vadītāja Andra Dzenīša īpaši šiem orķestriem rakstītais jaundarbs, informējas Latvijas Radio 3 "Klasika".

"Pagājušā gada nogalē kā zibens spērienu no skaidrām debesīm saņēmu Bostonas simfoniskā orķestra ģenerālmenedžera un Leipcigas "Gewandhaus" orķestra menedžeres e-pastu ar piedāvājumu abiem orķestriem radīt jaundarbu, kura pasaules pirmatskaņojums gaidāms 2018. gada rudenī,” sajūsmu neslēpj Andris Dzenītis.

Andra simfonisko mūziku jau iepriekš spēlējuši un arī pasūtījuši dažādi orķestri, tajā skaitā Berlīnes Radio simfoniskais orķestris, Amsterdamas Radio simfoniskais orķestris, Beļģijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Zārbrikenes-Keizerslauternas Vācu radio simfoniskais orķestris, un tā skanējusi Berlīnes filharmonijā, Amsterdamas "Concertgebouw", Briseles "Bozaar" un citviet.

Tomēr saņemt pasūtījumu uzreiz no diviem tik elitāriem pasaules orķestriem ir katra komponista sapnis. "Zinot, cik Latvijā un pasaulē ir daudz interesantu skaņražu, esmu patiesi saviļņots un priecājos, ka Andris Nelsons nolēmis sniegt ieguldījumu savas zemes mūzikas popularizēšanā pasaulē. Mūsu kaimiņu igauņu un somu mūzikas veiksmes stāsts ir tieši viņu izcilo diriģentu atbildība par savas tautas mūzikas sludināšanu visā plašajā pasaulē. Faktiski jau cita ceļa nav," uzskata komponists.

Kā atklāj "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, Andris Nelsons jau pirms krietna laika neformālās sarunās paudis vēlmi vienu no jaundarbu pasūtījumiem uzticēt latviešu autoram, kurš runā mūsdienīgā, bet vienlaikus emocionālā valodā un spētu iedarbināt liela orķestra sviras. Un tieši tāds izrādījies divkārtējais Lielās mūzikas balvas laureāts Andris Dzenītis.

Bostonas un Leipcigas "Gewandhaus" orķestriem komponētās, aptuveni 15 minūšu garās kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums Leipcigā notiks nākamā gada septembrī, savukārt Bostonā – novembrī.

Orķestru preses materiālos jaundarbs tiek pieteikts kā veltījums Latvijas simtgadei, turklāt 2018. gadā pašam Andrim Dzenītim apritēs četrdesmitā gadskārta.

"Tieši tāpēc esmu nolēmis skaņdarbu veltīt savām etniskajām saknēm, skaņu audumā un saturā ietverot mūsu zemes spēcīgo tūkstošgades mantojumu – vērību un svarīgo ticību dabas spēkiem, kas neticamā veidā iekodēti zīmju valodā un dainās. Darbs ir iesākts, un tā veikšana ir īpaša atbildība," uzsver Andris Dzenītis.

Andra opusu ar Eiroradio starpniecību noteikti dzirdēs arī "Klasikas" klausītāji, bet par šo notikumu informācija tiks sniegta atsevišķi.

Der atzīmēt, ka jubilāres Latvijas vārds Bostonas un Leipcigas "Gewandhaus" orķestru 2018./2019. gada sezonā ieskanēsies arī saistībā ar amerikāņu komponista Sebastjana Karjē jaundarbu, kura vijoles partija tiek rakstīta īpaši mūsu vijolniecei Baibai Skridei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti