Pa ceļam ar Klasiku

Tiks ieskandinātas JVLMA jauniegādātās āmuriņklavieres! Studijā - Ernests Neimanis

Pa ceļam ar Klasiku

"Klasikas" studijā - "Latvian Sound Quartet"

Jānis Ķirsis: Kad esi formā, ir gandarījums par soļiem, kurus esi spēris tālāk nekā vakar

Darīšanas jautājums. Saruna ar komponistu, pianistu un dziedātāju Jāni Ķirsi

Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) un vokālās grupas "Framest" kopīgajā koncertā "Ziemas džezs”, kas "Lielajā dzintarā” skanēs 1. decembrī, Jānis Ķirsis būs redzams un dzirdams dažādos ampulā: gan solopartijās pie klavierēm un kopā ar ģitāristu Matīsu Čudaru, gan "Framest" sastāvā, turklāt skanēs arī viņa rakstītās un aranžētās kompozīcijas.

"Tas būs viens brīnišķīgs notikums grupas "Framest" mākslinieciskajā daiļradē," prieku neslēpj Ķirsis un stāsta, ka tā jau ir tradīcija – Ziemassvētkus "Framest" ik gadu sagaida ar solokoncertu. "Bet šis ir īpašs gads. 

Būs iespēja izpausties ne tikai vieniem pašiem, bet risināt arī dažādus žanriskos jautājumus, klausītājiem piedāvājot ieklausīties, kā skan džeza mūzika vokālajai grupai ar simfonisko orķestri.

Šo gadu laikā programmas mums bijušas ļoti dažādas, un šoreiz tas būs īsts svētku kokteilis labā nozīmē – skanēs viss kopā jaunos aranžējumos simfoniskajam orķestrim.”

Pie diriģenta pults koncertā stāsies Jānis Liepiņš, ar kuru Jāni Ķirsi saista sena un cieša draudzība: "Esam klasesbiedri no pirmās klases! Gan viņš mani, gan es Jāni atpazīstu jau pa gabalu: abi zinām viens otra rokrakstu, to, kā strādājam. Mums nav jādiskutē par fundamentālām lietām – vairāk pārrunājam sīkas detaļas. Mūsu koncertos viņš vienmēr bijis klāt kā tuvs muzikāls draugs un domubiedrs, arī šo mūziku zina vislabāk – dzirdējis mūs gandrīz visos solokoncertos, tāpēc arī likumsakarīga tikšanās uz skatuves," skaidro Ķirsis.

Koncerta pirmajā daļā skanēs instrumentālā mūzika un Jāņa Ķirša jaundarbs, par kuru pats autors saka tā: "Tikai tad, kad tas izskanēs, varēs saprast, kā īsti definēt šo žanru..."

"Tie ir mani meklējumi džeza mūzikas un simfoniskajā žanrā, ņemot vērā laikmeta tendences. Esmu maksimāli nojaucis robežas starp to, kas ir džezs, kas – improvizācija, un kurā brīdī džeza harmonija pārtop par laikmetīgu harmoniju. Visvairāk mani interesē risināt šīs lietas tīri tehnoloģiski, un konkrēti simfoniskajam orķestrim kā simfoniskajam orķestrim, nevis kā bigbendam – tur ir liela atšķirība. Ja par mūziku, tad tā ir Gunāra Rozenberga tematismu un citātu izstrāde laikmetīgos virzienos – slāņos, kas robežojas ar manis rakstītu mūziku. Tas viss – nezināmā izteiksmes formā.”

Starp citu, koncertā Jānis Ķirsis jau otrreiz atskaņos maestro Raimonda Paula simfonisko svītu "Portreti” – tas ir ļoti spilgts vieglās un džeza estrādes mūzikas piemērs mūsu mūzikas literatūrā, kas nebūt nav pārāk bieži atskaņots.

Runājot par otro daļu, kurā skanēs Jāņa Ķirša veidotie aranžējumi džeza klasikai un Maestro oriģinālmūzikai "Framest" un LSO izpildījumā, Ķirsis sola, ka būšot arī īpašs pārsteigums liepājniekiem un citiem koncerta viesiem. "Kopumā šis vakars būs vieglās mūzikas koncerts ar iespēju baudīt džezu, kas nemaz nav tik viegla mūzika."

Vaicāts, kāda loma radošajā ikdienā ir klavierēm, Jānis Ķirsis pasmaida, ka instruments viņu pavadījis visu apzinīgo un neapzinīgo mūžu:

"Bērnībā nespēju vien izdomāt ieganstus, lai tikai nebūtu jāiet uz skolu un varētu palikt mājās, lai spēlētu klavieres. Šodien ir citi laiki – jāpaliek mājās un jāraksta arī mūzika..."

Kā īsti sadzīvo tik dažādās mūziķa šķautnes – dziedāšana, mūzikas rakstīšana, aranžēšana un spēlēšana? "Tas ir tikai pašdisciplīnas jautājums – kad esi formā, tev pašam ir gandarījums par soļiem, kurus esi spēris tālāk nekā vakar. Tas attiecas uz pilnīgi visu, kas notiek manā dzīvē. Esmu sevī atradis to brīnišķīgo sajūtu, ka no vienas vietas uz otru varu skriet veselīgā, patīkamā izpratnē – ka nav jāsēž tikai mājās un jāraksta mūzika, vai arī jāsēž tikai vienā orķestrī un tamlīdzīgi. Esmu priecīgs un pateicīgs, ka ir tāda iespēja un kādam tas ir vajadzīgs. Kā saka – darīšanas jautājums!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti