Augusta sākumā aicina uz mūsdienu etniskās mūzikas festivālu «Zobens un lemess»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sestais mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls "Zobens un lemess" apmeklētājus gaidīs no 7. līdz 9. augustam ainaviskajā Mūsas un Mēmeles satekā, Bauskas pilskalna estrādē, informēja festivāla organizatori. Starp galvenajiem šīgada festivāla māksliniekiem citu starpā minami pašmāju publikas mīluļi “Skyforger”, “Batushka” no Polijas un “Harakiri For The Sky” no Austrijas.

Turpinot festivāla tradīcijas, arī šogad tajā uzstāsies dažādu folkmūzikas atzaru mūziķi līdztekus metāla grupām, kas, smeļoties iedvesmu folklorā, klausītājiem sniedz mūsdienīgāku un smagnējāku skanējumu, tai pašā laikā saglabājot saikni ar pagātni. Festivāla programmu bagātinās arī viduslaiku cīņu paraugdemonstrējumi, interesentiem būs iespēja līdzdarboties seno amatu meistarklasēs, dzīvās arheoloģijas eksperimentos, kā arī iemēģināt roku dažādās viduslaiku spēlēs un sacīkstēs. Būs pieejama arī plaša pašmāju amatalus (craft beer) izvēle.

Kā jau zināms, pasauli pārņēmusī Covid-19 pandēmija ieviesa korekcijas arī pasākumu rīkošanā. Tādēļ ceļošanas ierobežojumu dēļ festivālā piedalīties diemžēl nevarēs iepriekš izziņotās grupas no Ukrainas – “Nokturnal Mortum” un “Khors”, kā arī baltkrievu “Downcross”. Tomēr radušos robu festivāla programmā aizpildīs uzlēcošās post-black metāla zvaigznes no Austrijas “Harakiri For The Sky”, kā arī kuplāks mākslinieku skaits no Baltijas valstīm.

Ar latviešu folkmetāla grandiem “Skyforger” laikam gan iepazīstināt nav nepieciešamības – savas pastāvēšanas 25 gadu laikā šī grupa ir izpelnījusies plašu atzinību gan tēvzemē, gan tālu aiz tās robežām. Ar savu krāšņo un aizrautīgo uzstāšanos “Debesu kalēji” nekad neliek klausītājiem vilties, un varam būt droši, ka arī šoreiz publika saņems gaidīto pēc pilnas programmas.

Festivāla viesi no Polijas – “Batushka” (“Батюшка”) savā mūzikā sapludina majestātiski drūmas tumšā metāla skaņas ar pareizticīgās baznīcas liturģisko dziedājumu motīviem, tādējādi veidojot unikāli atmosfērisku skanējumu. Pirms pusotra gada grupa piedzīvoja skandalozu šķelšanos, tās abiem galvenajiem dalībniekiem nonākot konfliktā un savstarpēji izmetot vienam otru no grupas. Tā rezultātā šobrīd paralēli eksistē divas formācijas ar šādu nosaukumu; vienas centrā ir sākotnējās grupas mūzikas autors Kšistofs “Hristofors” Drabikovskis, kamēr otru kūrē bijušais vokālists Bartlomejs Krisjuks. Abas versijas kopš konflikta sākuma ir izdevušas pa albumam, un publikas reakcija ir viennozīmīga – absolūtais vairākums nosliecas par labu pirmajai, Drabikovska grupai, kuru varēs sagaidīt arī šogad Bauskā.

Austrijas grupa “Harakiri For The Sky” dibināta pirms deviņiem gadiem un līdz šodienai paspējusi izdot četrus pilna garuma albumus, pakāpeniski iekarojot klausītāju sirdis visā pasaulē, citstarp tiekot nominēti “Amadeus Austrian Music Award” un “Metal Hammer Awards 2018” balvām. Ar nelielu koncertu ierobežotam klausītāju skaitam šī grupa šī gada sākumā atrādījās arī Latvijas klausītājiem un ar savu melanholiski skarbo melnā metāla un postroka sintēzi izpelnījās nedalītu publikas atzinību, un nav šaubu, ka arī Bauskas pilskalna estrādē viņi sniegs ne mazāk baudāmu priekšnesumu.

Vēl bez minētajām grupām uz “Zobens un lemess 2020” skatuves uzstāsies somu atmosfēriskā pagānmetāla māksliniece Vermilia ar pavadošo sastāvu, Igauniju pārstāvēs melnmetālisti “Thou Shell of Death” un “Bestia”, Lietuvu – ambient/neofolk projekts “Veliu Namai”, folkroka kopa “Lietis” un folkmetāla grupa “Ūkanose”, savukārt Latvijas mūzikas scēnas dažādību apliecinās “Urskumug”, “Inokentijs Mārpls”, “Delve”, “Everlust”, “Ryvendir”, “Iron Wings” un citi.

Nakšņošana paredzēta telšu pilsētiņā, kas būs izvietota festivāla teritorijā. Pasākumā būs pieejami visi nepieciešamie pamatpakalpojumi, tostarp labierīcības, ēdināšana, dzērieni, medpunkts, kā arī veldzēties gribētājus gaidīs Mūsas un Mēmeles pludmales.

Iepriekšējos gados iedibināto praksi dzērienus pildīt vairākkārt lietojamās glāzēs šogad Covid-19 infekcijas risku dēļ īstenot diemžēl nebūs iespējams – dzērieni tiks pildīti tikai vienreizējās lietošanas glāzēs, bet vairākkārt lietojamās glāzes būs iespējams iegādāties tikai kā suvenīrus.

Svarīgi ņemt vērā, ka festivāls varēs sekmīgi norisināties tikai tad, ja visi tā dalībnieki un apmeklētāji ievēros ar Ministru kabineta  noteikumiem Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” un citiem attiecīgajiem normatīvajiem aktiem noteiktos drošības pasākumus. Priekšnesumu un citu aktivitāšu programma beigsies noteiktajā laikā, tāpat arī ēdienu un dzērienu tirgotavas ievēros atļautos darba laikus un visas pārējās tām noteiktās prasības.

Festivālā tiks nodrošinātas iespējas mazgāt un dezinficēt rokas, kā arī tiks kontrolēta distancēšanās prasību ievērošana, taču ikvienam apmeklētājam jārēķinās ar to, ka pasākuma izdošanās ir arī uz apmeklētāju sirdsapziņas un bezatbildīga attieksme pret Covid-19 ierobežojumiem var novest pie festivāla slēgšanas. Tādēļ festivāla organizatori cer uz apmeklētāju godaprātu, tāpat kā spēju izdarīt atbildīgas izvēles un uzturēt tīru vidi, lai arī šogad šie svētki aizritētu tikpat lieliskā gaisotnē, kā jau ierasts.

Ņemot vērā situācijas neskaidrību, līdz augusta sākumam iepriekšpārdošanā pieejamas vien 1000 biļetes. Ja epidemioloģiskā situācija to pieļaus, īsi pirms festivāla biļešu skaits tiks palielināts līdz Ministru kabineta šobrīd noteiktajam limitam. Biļetes pieejamas tiešsaistē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti