Ar Uģa Prauliņa jaundarbu atklās projektu «»Stīgas. Balsis. Elektroakustika"

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Piektdien, 16. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē startēs jauns, starptautisks projekts ''Stīgas. Balsis. Elektroakustika", kurā turpmākajos gados Latvijā, Polijā un Skandināvijas valstīs plānots popularizēt Baltijas skaņražu jaunāko mūziku. Projektā sadarbosies divi sastāva ziņā unikāli kolektīvi – vokālā grupa ''Putni''  un poļu elektrisko stīgu instrumentu kvartets ''NeoQuartet'', kas šim izpildītāju sastāvam radītos baltiešu komponistu jaundarbus prezentēs laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā, informēja Latviešu biedrības namā.

''Stīgas. Balsis. Elektroakustika" būs apjomīgs elektroakustiskās mūzikas projekts balsīm, elektriskajiem stīgu instrumentiem, video un dzīvajai elektronikai. Projekta idejas autors ir Gdaņskas festivāla ''NeoArte Synthesizer of Arts Festival'' direktors, elektrisko stīgu instrumentu grupas ''NeoQuartet'' mūziķis Pāvels Kapica (Pawel Kapica), kurš, novērtējot vokālās grupas ''Putni'' uzkrāto pieredzi jaunās mūzikas atskaņošanā un tās profesionālo izpildījuma kvalitāti, saskatījis neparastu platformu, kurā abu kolektīvu unikālajam skanējumam sabalsoties jaunā rakursā.

''NeoQuartet'' un ''Putnu'' sadarbībā no 2020. līdz 2022. gadam plānots iestudēt un atskaņot Baltijas reģiona valstu – latviešu, lietuviešu, poļu, zviedru, igauņu – autoru jaunākos darbus. Projekta ietvaros Baltijas reģiona komponisti ir aicināti komponēt jaundarbus šim izpildītāju sastāvam, kas tiks prezentēti vairākos laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.

2021. gada rudenī jau ieplānoti jaundarbu pirmatskaņojumi Gdaņskā, Krakovā un Varšavā. Turpmākā abu grupu sadarbība saistās ar paplašinātu programmas prezentāciju Skandināvijas valstīs, popularizējot vienlaikus latviešu un baltiešu jaunāko mūziku un arī Rīgas profesionālo mūziķu sniegumu.

Pirmā abu kolektīvu satikšanās notiks koncertā piektdien, 16. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē. Koncerts vienlaikus notiks digitālā formātā un dzīvajā izpildījumā. Drošības ierobežojumu dēļ poļu mūziķi koncertā piedalīsies attālināti, uzrunājot klausītājus un muzicējot caur videoierakstu, savukārt vokālā grupa Putni un komponists Uģis Prauliņš uzstāsies klātienē.

Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Uģa Prauliņa ''Hip hop variācijas'', kurā izmantots folkloras materiāls latviešu teicamo dziesmu garā, kas saskaņots un interaktīvi savienots ar šim skaņdarbam ļoti svarīgo ritmisko pamatu – stīgu kvarteta ritma funkcijām, kuras ir detalizēti pielietotas laikmeta mūzikas, īpaši hiphopa, tradīcijās un to iespaidā.  Blakus Uģa Prauliņa jaundarbam koncertā skanēs arī Staņislava Judina improvizācijas kontrabasam un elektronikai, poļu komponista Aleksandra Kosjova (Aleksander Kosciow) 10. stīgu kvartets, ''NeoQuartet'' mūziķu radītais oriģināldarbs elektriskajiem instrumentiem  ''Gotan Loop, Trance Mission'', kā arī  Pētera Vaska darbs ''The Fruit of Silence'' stīgu kvartetam, Ievas Alenčikas savulaik ansamblim ''Luar'' rakstītais ''Moonlight'' un citi darbi, pilnībā atklājot ''NeoQuartet'' arsenālā pieejamās elektronikas iespējas un Putnu balsu izcilo skanējumu.

Vokālā grupa ''Putni'' dibināta 1993. gadā. To veido astoņas dziedātājas, kuras savu meistarību guvušas, dziedot Latvijas profesionālajos koros un vokālajās grupās (Valsts akadēmiskais koris ''Latvija'', Latvijas Radio koris, kamerkoris ''Ave Sol'', Rīgas vokālā grupa, ''Marana'' u. c.), kā arī uzstājoties kā solistes un diriģentes dažādos muzikālos projektos. Grupa ''Putni'' sadarbojusies gandrīz ar visiem komponistiem Latvijā, grupas kontā ir vairāk par 120 pasaules pirmatskaņojumu. Ansambļa koncerti saņēmuši augstu novērtējumu Latvijā, Eiropā, Austrālijā, Japānā un ASV tā skaistā skanējuma un neparasto, oriģinālo koncertprogrammu dēļ. Grupa ieguvusi godalgotas vietas, tai skaitā ''Grand Prix'' septiņos starptautiskos konkursos. 

''NeoQuartet'' ir viens no Eiropas aktīvākajiem jaunās mūzikas izpildītāju kolektīviem. Muzikāli virtuozie un tehniski meistarīgie mūziķi ir īpaši specializējušies laikmetīgās mūzikas atskaņošanā. Kvarteta darbības virzītājspēks ir eksperimentāls un radošs gars, profesionalitāte, interese par tehnoloģijām. Kvartets gan savā klasiskajā veidolā (akustiskais stīgu kvartets), gan ar 2012. gadā aizsākto elektronisko instrumentu projektu atskaņojis neskaitāmus koncertus ievērojamos Eiropas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Japānas un ASV (koncerts slavenajā koncertzālē ''Carnegie Hall'') festivālos un koncertzālēs. Kopš 2017. gada ''NeoQuartet'' uzstājas ar elektriskiem stīgu  instrumentiem, sintezatoriem un ''looper'' tehnikām. Kvarteta elektroniskais formāts nodēvēts par ''Neo Electric Quartet'', un tas ir pasaulē unikāls kolektīvs – vienīgais elektriskais stīgu kvartets, kas atskaņo mūsdienu akadēmisko mūziku. Grupa izdevusi astoņus kompaktdiskus, saņēmusi augstākos Polijas profesionālās mūzikas apbalvojumus. Vairāk par ansambli var lasīt šeit. Ieskats grupas elektro-audio-vizuālajā programmā šeit.

Biļetes "Biļešu Paradīze" kasēs, interneta vietnē, koncerta dienā Rīgas Latviešu biedrībā.

Koncerts notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Polijas Kultūras ministrijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti