Ar progrmmu «Rothko in Jazz» izskanēs Mazās Mežotnes pils koncertsezona

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

25.septembrī ar projektu "Rothko in Jazz" un Māra Briežkalna kvinteta koncertu noslēgsies Mazās Mežotnes pils 2015.gada koncertsezona.

"Rothko in Jazz" ir pēc Māra Briežkalna kvinteta iniciatīvas tapis audiovizuāls projekts, kas iedvesmojies no latviešu izcelsmes mākslinieka Marka Rotko darbiem. Projekts īstenots vairākos posmos: tā muzikālās tēmas radījuši latviešu komponisti Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls, bet vēlāk apdarinājuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki.

Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči - meita Keita Rotko Prizela un dēls Kristofers Rotko. Jaunais projekts bija iekļauts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmā, tā pirmatskaņojums notika šā gada 29.aprīlī Džona F. Kenedija centrā Vašingtonā, ASV. Programmu plānots izdot arī diska formātā.

Projekta pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. "Rothko in Jazz" programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par "dvēseļu stāvokļu portretējumiem". Visi muzikāli apspēlētie darbi tapuši laika posmā no 1945. līdz 1969.gadam, kas ir vēlīnais, tieši abstraktā ekspresionisma posms mākslinieka daiļradē. Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, no kurām katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, koncerta laikā attiecīgie Marka Rotko darbi tiks projicēti uz lielformāta ekrāna. Plašākai sabiedrībai Latvijā šādā formātā konkrētie darbi nav bijuši apskatāmi. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks.

Projekta "Rothko in Jazz" īstenošanā - aranžēšanā un atskaņošanā - iesaistījušies Māris Briežkalns (bungas), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Gints Pabērzs (saksofoni), Edvīns Ozols (kontrabass) un Raimonds Macats (elektriskais čells, mutes harmonikas).

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti