Rīta Panorāma

Jauno horeogrāfu Elzas Leimanes un Antona Freimaņa baleta viencēlieni pasaules pirmizrādē

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Inesi Zagorsku un Pēteri Vasku

Aprīlī koncertzāle «Cēsis» aicina uz Pētera Vaska mūzikas festivālu

Aprīļa mēnesi koncertzālē “Cēsis” aizvadīs izcilā latviešu komponista Pētera Vaska mūzikas zīmē. No 13. līdz 20. aprīlim notiks jau otrais festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, kurā skanēs gan Vaska, gan viņa Baltijas un Skandināvijas radošo domubiedru skaņdarbi, informēja koncertzāles pārstāvji. 

Pagājušajā gadā koncertzāle “Cēsis” aizsāka jaunu, pasaulē zināmākajam latviešu komponistam Pēterim Vaskam veltītu festivālu, kurā vairākos koncertos baudīja tikai un vienīgi meistara mūziku. Pirmā festivāla noslēguma koncerts “Tālā gaisma” tika nominēts Lielajai mūzikas balvai kategorijā “Gada koncerts”.

Šogad, otrajā festivālā, mūzikas durvis tiks pavērtas vēl plašāk. Programmā būs ietverti ne tikai Pētera Vaska skaņdarbi, bet arī komponista radošo domubiedru partitūras, spilgti iekrāsojot baltiešu un skandināvu mūzikas paleti. Gaidāms komponista mūzikas lasījums dažādos mākslas žanros, instrumentālajā mūzikā, dejas valodā un vizuāli poētiskā multimediālā projektā.

“Cēsu koncertzālei ir pavisam sevišķs pievilkšanās spēks. Tā vienmēr aicina atgriezties. Ar prieku un cerībām gaidu atkalsatikšanos aprīļa festivālā – šoreiz kopā ar maniem brāļiem mūzikā Arvo Pertu, Arturu Maskatu, Erki Svenu-Tīru, Hugo Tičati un Vestardu Šimku,” atklāj komponists Pēteris Vasks.

Festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” top ciešā sadarbībā ar pašu komponistu. Viņš ir mākslinieciskā satura veidotājs un ideju ģenerators, klātesošs visos festivāla koncertos. Pirmajā festivāla nedēļas nogalē apmeklētāji varēs baudīt mūziku, dejas mākslu, sarunas ar komponistu un jaunas vizuālās mākslas izstādes atklāšanu.

Festivāla atklāšanas koncertā “Brāļi” sestdien, 13. aprīlī, plkst. 14.00 skanēs komponista lielākās autoritātes Arvo Perta mūzika – opuss “Fratres”, zviedru mūsdienu komponista Alberta Šnelcera “Apollonian Dances” un somu komponista Oli Mustonena “Klavieru kvintets”. No paša Pētera Vaska dzirdēsim “Mazo vasaras mūziku” un “Ceturto stīgu kvartetu”. Šī koncerta programma skanēs zviedru kamerorķestra ''O’Modernt'' solistu izpildījumā, kuriem raksturīgi jaunu izteiksmes veidu meklējumi mūzikā.

Vakara koncertā “Vasks mūzikā un dejā” plkst. 19.00 ieraudzīsim Pētera Vaska daiļradi neierastākā šķautnē – laikmetīgā baleta iestudējumā. Pasaulslavenā horeogrāfa Džona Noimaijera dibinātais Vācijas ''Bundes Jugend Ballett'' (Nacionālais Jaunatnes balets) iestudējis viencēlienu, kas balstīts Vaska skaņdarbā klavieru kvartetam. Komponista mūzikā paustās skumjas un cerība atspoguļojas arī Saša Rivas radītajā horeogrāfijā. Otrajā daļā skatītāji piedzīvos baleta numurus ar Vaska, Mālera un Glāsa mūziku.

Svētdien, 14. aprīlī, iesāks plkst. 17.00 jaunās latviešu glesnotājas Sandras Strēles izstādes “Ilgu hronika” atklāšana “Insignia” mākslas galerijā koncertzālē “Cēsis”. Mākslinieces darbos jaušama pievēršanās noslēgtu, atsvešinātu iedomātu vietu  un to dzīves ritma norišu imaginārai vizualizācijai, piedāvājot skatītājam vērotāja lomu. Sandra Strēle savas izstādes apzināti veido kā vienotas lielformāta instalācijas – cikliski iedomu stāsti, kas atsauc atmiņā kādreiz  dzirdētu mūziku,  izlasītu grāmatu vai skatītu filmu,  vedina uz poetizētām pārdomām par cilvēku un dabas trauslajām attiecībām.

Plkst. 19.00 koncertā “Vientuļais eņģelis. Meditācija vijolei un stīgu orķestrim” zviedru kamerorķestris ''O’Modernt'' festivālam Cēsīs dāvinās Baltijas valstu komponistu mūzikas programmu, kurā latviešiem Pēterim Vaskam un Arturam Maskatam blakus stāsies igauņu komponists Erki Svens Tīrs. Dzirdēsim Vaska “Vientuļo eņģeli”, Maskata “Concerto Grosso No 1”, bet festivāla īpašais notikums būs vijolniekam Hugo Tičati veltītā Erki Svena Tīra opusa “Angel’s Share” vijolei un orķestrim pirmatskaņojums Latvijā! 

Pirms koncerta, plkst. 18.00, interesenti aicināti piedalīties pirmskoncerta sarunā, uz kuru muzikologs Orests Silabriedis būs aicinājis komponistus Pēteri Vasku un Arturu Maskatu, kā arī vakara koncerta solistu, vijolnieku Hugo Tičati.

Hugo Tičati

''O’Modernt'' kamerorķestrī spēlē vadošie jaunie mūziķi no visas Eiropas. Lai arī dibināts vien pirms pāris gadiem, orķestris guvis plašu starptautisku atzinību un uzstājies prestižajā Londonas Vigmora zālē, ''Konzerthaus'' Berlīnē, Vīnes ''Musikverein'' un Amsterdamas ''Muziekgebouw''. 

''O’Modernt'' izveidotājs un koncerta solists Hugo Tičati ir laikmetīgās mūzikas aizrautīgs interprets – viņš sadarbojas ar Svenu Dāvidu Sandstremu, Albertu Šnelceru, Andersu Hillborgu, Tomasu Jennefeltu, Sergeju Jevtušenko un vairākiem citiem. Sev veltītos vijoļkoncertus Tičati spēlē vai visos pasaules kontinentos. 

Savukārt festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” noslēguma koncerts gaidāms 20. aprīlī plkst. 19.00. Tā būs atkalredzēšanās – pēc vairāku gadu pārtraukuma izskanēs 2016. gadā koncertzāles “Cēsis” radītais multimediālais klaviermūzikas koncerts “Vasks. Šimkus. Purvītis”. Tajā skan Pētera Vaska cikls ''Gadalaiki'' lieliskā pianista Vestarda Šimkus izpildījumā, ko papildina Roberta Rubīna veidotās projekcijas ar latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša skaistākajām ainavām.

Festivālu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Cēsu novada pašvaldība. Biļetes nopērkamas koncertzāles “Cēsis” kasē, “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās un internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti