Apkalna un Berlīnes «Konzerthaus» simfoniskais orķestris koncertēs Lielajā ģildē

Latvijas valsts simtgades koncertciklā “Dzimuši Latvijā” 28.septembrī uz Lielās ģildes skatuves satiksies viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm Iveta Apkalna un Berlīnes "Konzerthaus" simfoniskais orķestris. Diriģenta Juraja Valčuha vadībā skanēs Oto Nikolai, Jozefa Jongena un Ludviga van Bēthovena kompozīcijas.

Koncerta programmā - vācu komponista Oto Nikolai uvertīra operai “Jautrās vindzorietes”. Tā ir valdzinoša muzikāla komēdija, kuras pamatā ir Viljama Šekspīra luga. Operā savijas humors un lirika, fantastika un reālā īstenība. Dzirdēsim arī beļģu komponista Jozefa Jongena Ērģeļkoncertu “Sinfonia Concertante” un  Ludviga van Bēthovena Trešo – “Heroisko” simfoniju.

Konzerthaus Orchester Berlin

Berlīnes "Konzerthaus" orķestris ir viens no Berlīnes vadošajiem orķestriem, kas rezidē Berlīnes koncertzālē - "Konzerthaus Berlin". Orķestris ir dibināts 1952. gadā toreizējā Austrumvācijā kā sāncensis orķestrim “Berlīnes Filharmoniķi”, kas atradās Rietumberlīnē. Orķestra mākslinieciskais vadītājs šobrīd ir ugunīgais ungāru diriģents Ivans Fišers, kurš savu radošo dzīvi dala starp paša dibināto Budapeštas festivāla orķestri un Berlīnes "Konzerthaus" simfonisko orķestri. Orķestrim ir arī divi galvenie viesdiriģenti – Dmitrijs Kitajenko un Jurajs Valčuhs.

Jurajs Valčuhs

Jurajs Valčuhs ir dzimis Slovākijā, studējis kompozīciju Bratislavā, Sanktpēterburgā un Parīzē. Valčuha pirmā debija bija ar Francijas Nacionālo orķestri. Tai sekoja uzaicinājumi sadarboties ar orķestri “Berlīnes Filharmoniķi”, Bostonas Simfonisko orķestri un Ņujorkas Filharmonijas orķestri.

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Iveta Apkalna sniedz koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos, nozīmīgos starptautiskos festivālos, uzstājas ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem (“Berlīnes Filharmoniķiem”, Bavārijas Radio Simfonisko orķestri, Losandželosas Filharmonisko orķestri, Romas Nacionalās akadēmijas "Santa Cecilia" orķestri, kamerorķestri "Kremerata Baltica" un "Sinfonietta Rīga" u.c.) un ievērojamākajiem diriģentiem, starp kuriem tādi vārdi kā Klaudio Abado, Mariss Jansons, Sers Antonio Papano, Mareks Janovskis, Simona Janga u.c.

Iveta Apkalna tikusi pie plašas starptautiskas atzinības, saņemot vairākas balvas starptautiskajos konkursos. 2002.gadā pēc uzvaras konkursa “Royal Bank Calgary International Competition” Eiropas atlases kārtā, šī paša konkursa finālā Kanādas pilsētā Kalgari Iveta saņem prestižo J. S. Baha balvu. 2003.gadā viņa iegūst pirmo vietu un vairākas speciālbalvas Starptautiskajā M. Tariverdijeva konkursā Kaļiņingradā (Krievija).

2003.gadā viņai piešķirta “Latvijas Lielā mūzikas balva”, 2015. gadā – Latvijas Kultūras ministrijas “Izcilības balva kultūrā”, kā arī Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” kategorijā “Gada cilvēks kultūrā”.

2005.gadā Apkalnai pasniegta Vācijas Fonoakadēmijas balva “ECHO Klassik” kategorijā “Labākā atskaņotājmāksliniece” (Iveta Apkalna ir pirmā godalgotā ērģelniece šīs balvas pastāvēšanas vēsturē), savukārt 2008. gadā Iveta saņem savu otro ECHO balvu kategorijā “Klasika bez robežām”.

2017.gada janvārī durvis vēra Hamburgas Elbas Filharmonija, un Iveta Apkalna kļūst par šī nama goda ērģelnieci (Titularorganistin), kas regulāri tur koncertē un ir šīs zāles ērģeļu koncertu programmu sastādītāja un mākslinieciskā vadītāja.

Koncertcikls „Dzimuši Latvijā” ir Latvijas valsts simtgades notikums, kuru atbalsta Kultūras ministrija. Koncertcikla ietvaros Latvijas klausītājiem tiek piedāvāta iespēja pieredzēt gan Latvijas jauno talantu, gan jau starptautiski atzītu un pasaulē pieprasītu mūzikas zvaigžņu uzstāšanos Latvijas simtgadē Latvijas koncertzālēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti