Sadaļas Sadaļas

PārMijas

Reinis Sējāns: Zināt nākamo soli – radošiem cilvēkiem tas ir ļoti svarīgi

PārMijas

Es nākšu, lai tu dzīvotu...

LOA vadītājs Normunds Dreģis: Savstarpēja cieņa un ieinteresētība - tie ir atslēgas vārdi

800 mūziķu uz skatuves. Par Latvijas Orķestru asociācijas festivālu stāsta vadītājs Dreģis

Latvijas Orķestru asociācija (LOA) sadarbībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolu rīko IV LOA festivālu, kurā piedalīsies apmēram 800 dalībnieku no 28 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. Ikviens interesents tiek laipni aicināts uz festivāla koncertiem 29. novembrī Talsu Tautas namā, Kandavas Kultūras namā, Skrundas Kultūras namā, Rojas Kultūras centrā, Kolkas Tautas namā un Dundagas pils Lielajā zālē, bet 30. novembrī uz festivāla noslēguma koncertu Ventspils koncertzālē "Latvija".

IV LOA festivāls būs muzikāli daudzveidīgs un vērienīgs kultūras dzīves notikums, kurš šogad notiks Kurzemes reģionā (Ventspilī, Talsos, Kandavā, Skrundā, Rojā, Kolkā un Dundagā). Tā galvenais mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību kultūrizglītības nozarē.

Festivāla dalībnieki ir mūzikas un mākslas skolu, vidusskolu, augstskolu, kā arī dažādu kultūras iestāžu kolektīvi no visiem Latvijas reģioniem. Šie orķestri jau vairākus gadus ir apvienojušies LOA un mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu, popularizē muzicēšanu dažādos orķestru sastāvos, kā arī veiksmīgi piedalās gan lokāla un starptautiska mēroga festivālos, gan iekļaujas Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā.

Latvijas Orķestru asociācijas vadītājs, diriģents Normunds Dreģis atgādina, ka asociācija izveidojusies jau 2012. gada nogalē. "Jau septiņus gadus darbojamies un esam apvienojuši un saliedējuši asociācijā jau 30 Latvijas jauniešu un amatieru kamerorķestrus un simfoniskos orķestrus. Ļoti daudzās mūzikas skolās ir savi orķestri, un tas ļoti priecē. Ir senākas tradīcijas pūtēju orķestru jomā, bet ir arī kamerorķestri, stīgu orķestri un simfoniskie orķestri. Mūsu asociācijā apvienojas orķestri no visiem Latvijas reģioniem. Varbūt vairāk to ir Rīgā, Pierīgā, Vidzemē, bet arī Latgalē, Zemgalē un Kurzemē ir daudz mūzikas un mākslas skolu un vidusskolu, kurās ir savi orķestri."

Protams, reizēm orķestros talkā nāk arī bijušie absolventi un pasniedzēji, ja kādas instrumentu grupas trūkst. "Audzēkņu un pedagogu sadarbība ir ļoti svarīga un nāk tikai par labu tiem, kas orķestrī spēlē pirmo, otro vai trešo gadu," atzīmē Dreģis. "Bieži pievienojas absolventi, un

man ļoti liels prieks ir arī par tiem mūziķiem, kuri, iespējams, tālāk neturpina izglītoties mūzikas nozarē, taču viņiem ir savs instruments, ar kuru viņi iesaistās orķestrī. Tā ir inteliģenta cilvēka pazīme un liela vērtība."

Dreģis arī stāsta, ka orķestru asociācijā apvienojas tie pastāvīgie mūzikas skolu orķestri, kuri nav akciju vai festivālu tipa orķestri. "Tie ir orķestri, kas ikdienā regulāri strādā un darbojas skolā. Liela daļa no tiem ir koncertējošas vienības ne tikai savā skolā vai pilsētā, bet tiek aicināti un piedalās arī starptautiskos festivālos un konkursos. Liels prieks viņus atbalstīt, ik pa laikam dotos iespēju dzirdēt arī vienam otru, kā arī uzstāties uz Latvijas labākajām koncertzāļu skatuvēm. Tā arī notiks šoreiz – Kurzemē ar šo festivālu viesosimies pirmoreiz."

Noslēguma koncertā piedalīsies visi festivāla dalībnieki, kopskaitā – apmēram 800 mūziķu. "Domāju, tas ir tīri jaudīgs spēks. Šie orķestri jau iekļāvušies arī Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā. Esam plānojuši piedalīties nākamvasar notiekošajos 12. Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos – 6. jūlijā Lielajā ģildē būs vērienīgs jauniešu simfoniskā orķestra koncerts," atklāj Normunds Dreģis.

Inta Pīrāga un Normunds Dreģis

Viņš arī atzīmē: "Šie orķestri ir ļoti varoši. (..) No 800 dalībniekiem, kuri apvienojušies šajā festivālā, būs 27 orķestri. Veidojam sešus apvienotos simfoniskos orķestrus, un katrā no tiem iekļaujas četri, pieci orķestri. Katrā no sešiem apvienotajiem simfoniskajiem orķestriem savukārt būs apmēram 120-125 mūziķi.

Man jau tagad zināmas bažas, kā mēs varēsim izvietoties uz Ventspils koncertzāles skatuves... "

Dreģis atklāj, ka asociācijā ir ļoti daudz aktīvu diriģentu, kuriem ir liela pieredze darbā ar jauniešu orķestriem. "Pirmajā festivāla dienā orķestri uzstāsies ar savu diriģentu, bet otrajā dienā kopumā būsim 11 apvienoto orķestru virsdiriģenti. Kā vienmēr, programmā akcentēsim latviešu komponistu mūziku."

Paša Normunda Dreģa pieredze, strādājot ar bērniem un jauniešiem, ir ļoti liela. Kas, viņaprāt, ir noteicošais, lai panāktu rezultātu? "Diriģenta profesija ir sarežģīta un vienlaikus interesanta – mani pamatprincipi ir šādi: ļoti svarīga ir sadarbība ar jaunajiem mūziķiem. Svarīgs ir savstarpējais kontakts gan repertuāra izvēlē, gan arī darba procesā. Svarīga arī argumentācija un motivācija – kāpēc mēs to darām. Būtiski, lai jaunieši redz rezultātu – ka orķestrim ir iespēja uzstāties uz skatuves, pēcāk to analizējot un atkal izvirzot jaunus mērķus. Dzīve ir interesanta, krāsaina, nav tādas receptes, ka vajag darīt tieši tā, lai būtu veiksme un panākumi.

Savstarpēja cieņa un ieinteresētība – tie ir atslēgas vārdi."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt