Vai tas nozīmē, ka vasaras brīvsolis jau beidzies un sācies jauns darba cēliens? "Tā noteikti var teikt, jo orķestrim "Rīga" augusts ir sezonas sākums," apstiprina orķestra "Rīga" direktora vietas izpildītāja Selga Laizāne. "Mums jau aizritējuši divi koncerti: viens – cikla "Vasaras klasika" laikā Rīgas Domā, bet otrs – festivālā "Sansusī" Aknīstē. Esam ļoti darbīgi uzsākuši šo sezonu!"
"Cikla "Vasaras klasika" laikā vienmēr cenšamies uzaicināt kādu viesdiriģentu vismaz vienam koncertam, un ļoti priecājamies, ka 20. augusta koncertā orķestris atkalsastapsies ar Manheimas Nacionālā teātra pirmo kapelmeistaru Jāni Liepiņu. Arī tādā ziņā orķestrim augusts un pats sezonas sākums ir ļoti bagātīgs, jo "Sansusī" festivālā pie diriģenta pults bija Ainārs Rubiķis. Tā orķestrim ir laba pieredze – strādāt ar dažādiem diriģentiem," uzsver Laizāne.
Vaicāta, kā orķestri uzņēmusi "Sansusī" publika un vai šī ir jauna platforma, kurā uzstāties, Selga Laizāne atklāj: "Tas ir rezultāts mūsu orķestra mākslinieciskā vadītāja Valda Butāna muzikālajai politikai, jo viņš regulāri pasūta jaundarbus latviešu komponistiem. Līdz ar to, ka novembrī ļoti veiksmīgi pirmatskaņojām Platona Buravicka darbu "Patiesība un šķitums", tikām uzaicināti uz "Sansusī" atskaņot divus latviešu laikmetīgās mūzikas darbus – otrs skaņdarbs bija Andra Dzenīša "Urbānā mesa".
Tas mūsu orķestrim bija ārkārtīgi aizkustinošs piedzīvojums, jo zāle bija pārpildīta, cilvēki stāvēja pat kājās un bija ārkārtīgi atsaucīga publika.
Katrā ziņā es starp šo klausītāju loku jutos ļoti, ļoti labi, un ceru, ka tā jutās arī orķestris."
Kādas kopumā ir sajūtas, uzsākot jauno sezonu? "Ļoti labas!" smaida orķestra "Rīga" direktore Selga Laizāne. "Mūziķi darbā atgriezušies ļoti optimistiski, un jau pirmajā koncertā, kas izskanēja 6. augustā, viņiem bija iespēja būt ne tikai kā kopējam orķestrim: daudzi varēja parādīt savas solista spējas un dotības. Esam ļoti labi uzsākuši šo sezonu!
Arī jaundarbu pasūtīšana ir ļoti būtiska sastāvdaļa mūsu orķestra darbā, un rudens pusē jau izskanēs vairāki pirmatskaņojumi: 11. novembrī izskanēs Jura Karlsona darbs "Lāpa", tāpat gatavojamies arī Barikāžu koncertam 20. janvārī, kad arī būs vairāki pirmatskaņojumi."
Taujāta, cik daudz jaundarbu tapšanā tiek iesaistīta pati orķestra direktore, Selga Laizāne uzsver: "Tas ir kopīgs plāns. Vienmēr jābūt idejām, un tad šīm idejām var meklēt arī finansējumu. (..) Arvien vairāk atgriežamies pie programmām arī jaunajiem klausītājiem, un jau rudens semestrī piedāvāsim divus ļoti interesantus koncertus kopā ar Daumantu Kalniņu: būs gan programma "Mūzika – mūžīgais dzinējs", gan "Bundzinieka Ziemassvētki". Aicinu visus, arī jaunos klausītājus, pievērst uzmanību un nākt uz mūsu koncertiem!"
Tomēr galvenais ideju ģenerators un programmu veidotājs ir orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns.
"Lai gan tas ir arī tāds process, kurā mēs apspriežamies," uzsver Laizāne.
Īpaši "Baltijas ceļa" atceres pasākumam, kas 23. augustā risināsies pie Brīvības pieminekļa, top jaundarbs neparastai mūziķu kombinācijai: orķestrim "Rīga", dūdu un bungu grupai "Auļi" un tautas mūziķiem.
Īpašo ciklu komponējis Mārtiņš Miļevskis. "Tā ir ļoti veiksmīga sakritība, ka mūsu orķestrī spēlē Mārtiņš Miļevskis, kurš ir "Auļu" dalībnieks un arī komponists: viņš rakstījis mūziku arī deju uzvedumam "Balts" pagājušās vasaras Dziesmu un deju svētkiem," atklāj Selga Laizāne un stāsta, ka šī ideja par īpašo jaundarbu radusies jau pirms pāris gadiem, Valdim Butānam ar Mārtiņu Miļevski kopā apspriežoties un domājot par kopīgu sadarbību. "Priecājamies, ka ideja realizējusies, jo šis bija ļoti nopietns projekts, kam izdevās gūt arī papildu finansējumu oriģinālieraksta veikšanai. Vispirms tapa oriģinālmūzika, kuras autors ir Mārtiņš, bet tai klāt liktas ļoti krāsainas aranžijas "Auļu" zināmākajiem skaņdarbiem – rezultāts ir vienā kompozīcijā izveidota vienota programma. Jau aprīlī Latvijas Radio studijā ierakstījām arī albumu, un loģiski, ka šo programmu vēlējāmies arī atskaņot."
Un vēl svarīgs jautājums par koncertzālēm: viena no zālēm – Lielā ģilde, kas bija pastāvīga un regulāra koncertvieta orķestrim "Rīga" –, tiek slēgta, jo notiks tās restaurācija. Tāpēc koncerti būs VEF Kultūras pilī, Rīgas Domā, tāpat tiek meklētas iespējas uzstāties arī ārpus Rīgas, sevišķi ar bērnu programmām: "Vēl bez tā, ka braucam uz Siguldas "Devonu" ar laikmetīgās mūzikas programmu, būs arī programma Tukumā, bērnu programma Kuldīgā, un jau par nākamo gadu mums ir sarunas ar Liepāju par atgriešanos "Lielajā dzintarā"," atzīmē Selga Laizāne.