Ziemeļvalstu un Baltijas gada labākā jaunā gleznotāja titulu iegūst Jānis Šneiders

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šogad konkursā par Ziemeļvalstu un Baltijas labāko jauno mākslinieku atzīts un galveno ''Grand Prix'' balvu ieguva Somijas mākslinieks Rags Elnigs, savukārt labākā jaunā gleznotāja titulu ieguva pārstāvis no Latvijas – Jānis Šneiders. Konkurss notika jau ceturto gadu pēc kārtas, un šogad tajā tika pieteikts rekordliels darbu skaits – vairāk nekā 300, paziņojumā medijiem informē organizatori.

Jānis Šneiders par savu gleznu sēriju “Vieta” saņēma 1000 eiro prēmiju un gada jaunā gleznotāja titulu. Mākslinieks mācījies Tukuma Mākslas skolā, pabeidzis Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolu un šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņš, izmantojot vienkāršus izteiksmes līdzekļus, piemēram, režģi, perspektīvu, gaismu un ēnas, rada gleznieciski sarežģītus un telpiskus darbus. Māksliniekam bijušas jau divas personālizstādes Rīgā un Zviedrijas pilsētā Linšēpingā. Par uzvaru konkursā viņš saka: “Uzvara konkursā bija pārsteigums, jo no pieteikšanās brīža līdz rezultātu paziņošanai bija pagājis ilgs laiks.

Savus darbus salīdzinu ar vizuāliem dzejoļiem, epifānijām vai biezā grāmatā pasvītrotiem teikumiem, kas sevī nes visas grāmatas kodolu – atslēgu, ar kuru pietiek, lai grāmata galvā uzrakstītos pati, katram citādāka, personiskāka.

Par uzvaru konkursā priecājos, kaut gan tituli man neko daudz nenozīmē, “jaunais gleznotājs” esmu bijis jau kādu laiku – svarīgāki ir darbi. Par to, vai šis konkurss būs bijis atspēriena punkts manā karjerā, varēšu spriest tikai vēlāk, pašlaik varu teikt vien to, ka tas ir bijis finansiāls atspēriens.”

Ziemeļvalstu un Baltijas jaunā mākslinieka balvu (Nordic & Baltic Young Artist Award) pasniedz jau ceturto gadu. Par dažādām konkursa balvām šogad cīnījās 74 jaunie mākslinieki – no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Somijas. Darbus vērtēja starptautiska žūrija.

Rags Elnigs, ”Nosaukums”
Rags Elnigs, ”Nosaukums”

Galveno ''Grand Prix'' balvu šogad saņēma somu mākslinieks Rags Elnigs par multimediālu mākslas darbu sēriju “”Nosaukums”, jo kāds jau izmantoja "Bez nosaukuma””. Uzvarētājam tika piešķirta naudas prēmija 2000 eiro apmērā, kā arī iespēja izstādīties Tallinas mākslas nedēļā 2020. gadā un Viļņas mākslas gadatirgū. Žūrijas locekle Helsinku Mākslas universitātes (Uniarts) maģistru programmas profesore Anna-Kaisa Rastenbergere par uzvarētāja darbiem saka: “Elniga radītie darbi liek auditorijai ieraudzīt visdažādākās transformācijas – ķermeņa, valodas, skaņas, objektu un telpas. Jaunā mākslinieka darbi ir reti drosmīgi un brīvi.”

Konkursā tika pasniegta arī galerijas ''Fotografiska Tallinn'' specbalva, ko ieguva lietuvietis Ignas Pauliukevičius, par savu instalāciju “Ko citu es vēlos”. Rains Tamma, galerijas ''Fotografiska Tallinn'' līdzdibinātājs, atzīst, ka ir pārsteigts par mākslinieka pieeju: “Mūsdienās, kad saplūst robežas starp fotogrāfiju un video, jaunais mākslinieks radīja inovatīvu veidu, kā savienot statiskos un kustīgos elementus.”

Ignas Pauliukevičius, “Ko citu es vēlos”
Ignas Pauliukevičius, “Ko citu es vēlos”

Vairāk nekā 2200 balsis tika savāktas publikas balsojumā, un šo titulu un naudas prēmiju 500 eiro apmērā ieguva lietuviete Rasole Jautakaite par savu skulptūru “Ķermenis kā objekts. Psihisko traucējumu modelēšana. Paranoja, 2019. gads ”.

Rasuole Jautakaite, “Ķermenis kā objekts. Psihisko traucējumu modelēšana. Paranoja, 2019. gads ”.
Rasuole Jautakaite, “Ķermenis kā objekts. Psihisko traucējumu modelēšana. Paranoja, 2019. gads ”.

2019. gada jaunos māksliniekus vērtēja starptautiska žūrija, kuras rindās ir Anne Klontza (ASV/ Konstfack Zviedrija), Anna-Kaisa Rastenbergere (Uniarts Helsinki), Antonens Anni (Uniarts Helsinki), Pire Sova (Igaunijas Mākslas akadēmija), Andra Orns (laikmetīgās mākslas platforma NOAR.eu), Andris Vītoliņš (Latvijas Mākslas akadēmija), Milda Dainovskaite (Viļņas Mākslas akadēmija), Aušra Trakšelaite (Viļņas Mākslas akadēmija).

Balvu koordinē laikmetīgās mākslas platforma NOAR.eu sadarbībā ar Latvijas, Igaunijas un Viļņas Mākslas akadēmijām, savukārt no 2018. gada tām pievienojās arī Helsinku Mākslas akadēmija. Konkurss jaunajiem māksliniekiem palīdz kļūt redzamākiem Baltijas un Ziemeļvalstu reģiona kolekcionāriem, kuratoriem un mākslas mīļotājiem, kā arī vienlaikus atbalsta jaunāko mākslinieku paaudzi viņu profesionālajos centienos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti