Kultūras ziņas

«Misija Zeme» – zinātniskā fantastika bērniem

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Ziemeļu dimensija Jūrmalas pilsētas muzejā

Ziemeļu gaisma igauņu, somu un latviešu mākslinieku redzējumā – izstāde Jūrmalā

Jūrmalas pilsētas muzejā aplūkojama igauņu, latviešu un somu mūsdienu mākslinieku darbu izstāde “Ziemeļu dimensija”. Ideja apvienot ziemeļvalstu māksliniekus vienkopus radusies ilggadējas starpvalstu projektu sadarbības rezultātā, ko savulaik veicināja Agijas Sūnas mākslas galerijas rīkotie pasākumi.

Šī gada izstādes tēma – Somijai raksturīgās ziemeļu gaismas nianses. Izstādēs ekspozīcijā pārstāvēti dažādu mākslas nozaru – glezniecības, tēlniecības, videoinstalācijas un stikla mākslas darbi, kuros vērojama mākslinieku viedokļu dažādība par jēdzienu “ziemeļu gaisma”. 

Izstādes kurators, gleznotājs Māris Upzars ziemeļu gaismu raksturo kā ļoti tīru:

“Viņa ir mazliet ar aukstuma piedevu, līdz ar to arī dezinficējoša. Bet to tīrību es vairāk domāju tādā garīgā nozīmē, bet mums nenāk pa sliktu arī visas citas.”

Lai arī pandēmijas radīto sarežģījumu dēļ izstādē ar saviem darbiem nevarēja piedalīties vairāki somu un igauņu mākslinieki, ekspozīcijā izcelta dažādība par ziemeļnieciskās gaismas neparasto dzidrumu.

“Mēs jau dzīvojam ziemeļu gaismā. Viņa jau ir šeit. Tā doma, ka ziemeļi ir kur tālu un nesasniedzami, tā nav,” atzīmē gleznotāja Madara Gulbis. “Jā, viņa mazliet atšķiras, bet Latvijā ir maigāk tas viss, tieši gaisma. Un tur ir mazliet tā vienveidīgāk. Mums ir niansētāk.”

Madara Gulbis. "Meditācija"

Tēlnieks Kirils Panteļejevs no abstraktas ziemeļu dimensijas sajūtas vairāk pievērsies savas paaudzes sabiedrības iezīmju portretēšanā.

Mākslinieks par savu veikumu stāsta: “Neliels opuss par 90. gadiem. Gan autobiogrāfisks, gan to laiku raksturojošs portrets. Tāds vispārināts tēls, kur īstenībā var pamanīt arī manus vaibstus, jo bieži izmantoju sevi kā tēlu savos darbos.”

Stikla māksliniece Bārbala Gulbis iedziļinājusies filozofiskās atziņās par cilvēku dažādo atmiņu svaru instalācijā “Spainis atmiņu”.

“Simboliski es parādu, ka ir cilvēks, kuram atmiņu bagāža, ko viņš nēsā līdzi, ir ļoti smaga un liela un tā ir kā tāds pilns ūdens spainis. Cits ir, kurš izlej, izdzer, izraud vai kā izdzīvo un viņam tas spainis nav tik smags un liels, un tad viņam tomēr, es domāju, ka dzīve arī ir vieglāka,” skaidro māksliniece.

Savukārt stikla mākslinieka Ernesta Vītiņa iedomāto ziemeļu gaismu atstaro stikla kapu pieminekļi. 

Mākslinieks stāsta: “Šis materiāls šādā tehnoloģijā man likās visvairāk ienes to gaismu vidē, kurā tīri emocionāli, tā gaisma visvairāk ir vajadzīga.

Tā mijiedarbība ar gaismu stikla skulptūrā ir unikāla un nav citā materiālā.

Neviens materiāls jums nedos iespēju vienu un to pašu objektu nolikt divās dažādās vietās paņems to, kas ir riņķī.”

Arturs Akopjans. "Naktskreklā"

Izstādē "Ziemeļu dimensija” piedalās latviešu mākslinieki: gleznotāji Arturs Akopjans, Barbara Gaile, Madara Gulbis, Elga Grīnvalde, Anita Kalniņa, Kristīna Keire, Guna Millersone, Zigurds Poļikovs, Māris Upzars, Signe Vanadziņa, Andris Vītols, Linda Zīvere, stikla mākslinieki Bārbala Gulbe un Ernests Vītiņš, fotogrāfs Egils Spuris, tēlnieks Kirils Panteļejevs.

Igauniju pārstāv gleznotāji Juss Piho (Juss Piho) un Andress Korts (Andres Koort).

Somu mākslu pārstāv gleznotāji: Luka Delgado (Luca Delgado), Miko Hallikainens (Mikko Hallikainen), Jani Huohvainens (Jani Huohvainen), Jari Jernstrēms (Jari Järnström), Jelina Rahikainena (Jelina Rahikainen), Jirki Rieki (Jyrki Riekki), Mika Vesalahti (Mika Vesalahti), tēlnieki Anna-Kaisa Ant-Vuorinena (Anna-Kaisa Ant-Wuorinen) un Jarmo Vellonens (Jarmo Vellonen)  un pieredzējusī multimāksliniece Mia Vaire (Mia Waire).

Izstāde “Ziemeļu dimensija” Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma līdz 3. janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt