VIDEO: «Kultūras Rondo» stāstu cikls par Latvijas māksliniekiem. Ilmārs Blumbergs

Svinot Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas 26.gadadienu un atjaunotā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) atklāšanu 4.maijā, Latvijas Radio 1 raidījuma „Kultūras Rondo” veidotāji turpina ciklu „20.gadsimta otrās puses meistari atjaunotajā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā”.

Šoreiz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ekspozīcijas jaunajā daļā „Latvijas māksla.1945.-2000” “Kultūras Rondo” iesaka aplūkot Ilmāra Blumberga (1943. – 2016.) darbus no cikla „Hēsiods. Teogonija”. 

Ar sengrieķu mītu par pasaules radīšanu no haosa Blumbergs aizrāvies astoņdesmito gadu beigās, no 1986. līdz 1989.gadam radot gleznas ar tēliem, amorfām būtnēm – neradījumiem. Mākslas zinātnieki šo ciklu uzskata par pagrieziena punktu Blumberga daiļradē, kurā mākslinieks no grafikas pāriet uz glezniecību.

Zināms, ka kopumā Blumberga ciklā "Hēsiods. Teogonija" ir 74 darbi, taču, iespējams, ka 94, pieļauj mākslas zinātniece Elita Ansone. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā ir deviņi šī cikla darbi.

Par Ilmāra Blumberga ciklu „Hēsiods. Teogonija” stāsta mākslas zinātniece Elita Ansone.

No 25.aprīļa līdz 6. maijam Latvijas Radio 1 plkst.7.50 programmas „Labrīt!” ietvaros un plkst. 11.05 raidījumā „Kultūras Rondo” skanēs sižeti par desmit latviešu māksliniekiem, kuru darbi izstādīti renovētajās LNMM zālēs.

Visas cikla epizodes redzamas arī video formātā sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

Sižetu cikls stāstīs gan par padomju periodu Latvijas mākslā, gan to, ka  80. gadu otrajā pusē Latvijas māksla ir politisko notikumu avangardā. Vēlāk 90. gados gleznotāji pievēršas padomju gadu tabu – abstraktajai mākslai. Notiek radikālas izmaiņas mākslas mediju hierarhijā – dominē instalācijas, objekti, procesuāli un vides mākslas darbi.

Par to kā šis laiks ietekmēja māksliniekus un viņu sajūtas, radot savus mākslas darbus, Latvijas Radio 1 žurnālistēm Laimai Slavai un Rutai Rikšei stāstīs paši mākslinieki, kā arī mākslas zinātnieces Elita Ansone, Ginta Gerharde-Upeniece un Helēna Demakova.

4.maijā plkst.11.05 „Kultūras Rondo” tiešraidē ikviens varēs sekot līdzi atjaunotā muzeja atklāšanai, bet sižetu cikls sniegs muzeja apmeklētājiem iespēju uzlūkot eksponētos darbus ar plašāku informāciju par to tapšanas apstākļiem un ietekmēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti