VEF teritorijā būs skatāma papildinātās realitātes izstāde «Novatoru klubs»

Šī gada rudenī, no 30. septembra līdz 30. novembrim, VEF teritorijā būs apskatāma Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) tehnoloģiskajiem sasniegumiem un unikālajam mantojumam veltīta papildinātās realitātes izstāde “Novatoru klubs”, informēja biedrības “Vefresh” pārstāvji.

Šajā izstādē seši latviešu jaunās paaudzes mākslinieki interpretēs dažādus VEF ražotos unikālos izgudrojumus.

Santa France izveidojusi savu redzējumu par ēdināšanas kombinātu “Vefietis” (1984). Aleksandrs Breže aplūko radioaparātu VEF-202 (1972). Eltons Kūns piedāvā savu interpretāciju par pedāļu ģeneratoru (1937) un sporta vingrošanas tiesāšanas sistēmu GIMNAST-2 (1979). Elīna Virdziniece attēlo lidmašīnu I-12 (1937) un telefona aparātu TA-68 (1965). Gaismas avīzei (1967) klāt ķērusies Kristiāna Marija Sproģe. Savukārt Gustavs Voldemārs Lociks izstādes apmeklētājus iepazīstinās ar mikroprocesora komplektu UMK-1 (1987).

Izstādes pieteikumā skaidrots: “VEF brīnumainā, futūristiskā pasaule bija pilnīgs pretstats apkārt valdošajai pelēcībai un stagnācijai. Šeit tika īstenoti ievērojami atklājumi un izgudrotas jaunas tehnoloģijas. Milzīgais PSRS tirgus noiets ļāva rūpnīcai uzņemt milzīgus ražošanas apgriezienus – pašā aktīvākajā periodā VEF tika nodarbināti aptuveni 20 000 darbinieku.

Lai motivētu un izceltu rūpnīcas inženieru centienus, tika pasniegti apbalvojumi par novatoriskiem meklējumiem un tika izveidots “Novatoru klubs”, kam par godu nosaukta šī izstāde.

“Novatoru klubs” apvienoja tehnoloģiju entuziastus, tajā bija pieejami izglītojoši resursi, bibliotēka ar informāciju par jaunākajiem zinātnes sasniegumiem dažādās valodās, un klubs rīkoja zinātniskās konferences, ekskursijas un pasākumus. Tomēr “Novatoru klubu” nevar vērtēt viennozīmīgi – tā darbība norisinājās zinātniski tehniskās propagandas pakļautībā, izstrādājot ierīces, kas palīdzēja uzturēt ideoloģisko garu un kontrolēt varas pozīcijas. Taču stagnācija savā veidā arī veicināja radošumu – cilvēki prata atrast veidus, kā apiet ierīcēm apzināti uzliktos limitus (piemēram, antislāpētāju – tas ļāva izbēgt no tā saucamā “zāģa”, kas neļauj uztvert konkrētas radio stacijas).”

Gluži kā minēto izgudrojumu autori, arī mūsdienu mākslinieki iet pavisam novatorisku ceļu, izvēloties savu mākslu eksponēt jaunā un vēl maz apgūtā formātā – papildinātajā realitātē, skaidroja izstādes rīkotāji, atzīmējot arī, ka mūsdienās daudzi VEF apkaimē strādājošie, jaunie informācijas tehnoloģiju uzņēmumi gan iedvesmojas, gan savā ziņā turpina VEF pēctecību.

Izstāde notiks ārtelpās, VEF teritorijā, Brīvības gatvē 214. Papildinātās realitātes izstādi iespējams apskatīt ar viedtālruņa vai planšetes palīdzību, ierīcē lejupielādējot lietotni “SAN” un to pavēršot pret konkrētu punktu, kurā virtuālais objekts ir novietots. Teritorijā būs pieejama karte, kā arī izvietoti speciāli apzīmējumi, kas ļaus orientēties ekspozīcijas izkārtojumā.

Izstādi organizē inovāciju kustība “Vefresh”, izstādes kuratores ir Tīna Pētersone un Maija Rudovska, grafisko identitāti veidojusi Eva Abduļina, tehnisko risinājumu īsteno “Overly” un “SAN app”. Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome.

Izstāde būs apskatāma no 30. septembra līdz 30. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt