«Rīgas biržā» - sudraba trauki no Katrīnas Lielās Rīgas servīzes

Pateicoties Latvijas Republikas Goda konsula Filadelfijā (ASV) Džona Medvecka atsaucībai un finansiālajam atbalstam, Mākslas muzeja "Rīgas birža" Rietumu galerijā no 2016. gada 20. decembra līdz 2017. gada 31. jūlijam būs iespēja redzēt daļu no Krievijas imperatores Katrīnas Lielās valdīšanas laikā pasūtītās Rīgas gubernatora servīzes.

Sākot no 1775. gada Krievijas imperatore Katrīna II Lielā (Екатерина II Великая, 1729–1796; valdīšanas laiks: 1762–1796) pasūtījusi sudraba pusdienu servīžu sērijas, pazīstamas kā gubernatora servīzes, kas darinātas Augsburgā, Parīzē un Londonā, lai tiktu izmantotas reģionālajās galvaspilsētās.

Gubernatora servīze, kas gatavota Rīgai, tika piegādāta 1784. gada 4. aprīlī, laikā, kad Rīgas gubernators bija grāfs Džordžs fon Brauns (īru: Seoirse de Brún, vācu: Georg Reichsgraf von Browne, krievu: Юрий Юрьевич Броуне, 1698–1792). To, ka trauku komplekts izveidots lietošanai Rīgā, var secināt no iegravētajiem sākumburtiem kirilicā “RIZH” (no vārda Rizhskij – Rīgas). Zināms, ka servīze bijusi apjomīga un paredzēta banketam līdz četrdesmit personām. Tā sastāvēja no četrām ovālām terīnēm, astoņiem kandelabriem, divdesmit četriem svečturiem, astoņiem vīna dzesējamiem traukiem, mērces traukiem, šķīvjiem, to vākiem un citiem mazākiem sudraba priekšmetiem ar kopējo svaru ap 17 000 uncēm (ap 482 kilogramiem).

Vēsturiskie dokumenti liecina par to, ka Rīgas servīze tikusi maz lietota. 1784. gadā, kad to atveda uz Rīgu, gubernators grāfs Džordžs fon Brauns licis servīzi iepakot un noglabāt. Tika noteikts, ka gadījumā, ja daļa no tās ir nepieciešama lietošanai, iesniedzams pieteikums, uzskaitot vajadzīgos priekšmetus. Šķiet, ka šādu ierakstu par veiktajiem pieteikumiem nav līdz pat 1795. gada janvārim, kad priekšmetu izlase tikusi pieprasīta par godu Kurzemes hercoga Pētera fon Bīrona (Peter von Biron, 1724–1800) uzņemšanai.

2016. gada decembrī Mākslas muzejs "Rīgas birža" saņēmis vērtīgu deponējumu no Latvijas Republikas Goda konsula Filadelfijā (ASV) Džona Medvecka (John J. Medveckis) kolekcijas – divus sudraba pāra mērču traukus ar pamatnēm no Rīgas servīzes, ko laikā no 1781. līdz 1783. gadam darinājis slavenais Augsburgas meistars – zeltkalis un sudrabkalis Zebalds Heinrihs Blaus (Sebald Heinrich Blau, 1739–1788).

Džons Medveckis ir Latvijas Republikas Goda konsuls Filadelfijā, latviešu izcelsmes ASV uzņēmējs, Latvijas Universitātes (LU) Goda biedrs, LU Biznesa ideju fonda ieceres autors, mecenāts. 2015. gada maijā Džons Medveckis iecelts par Atzinības krusta komandieri par nozīmīgo personīgo ieguldījumu Latvijas augstākās izglītības un zinātnes attīstībā, valsts ekonomiskās izaugsmes veicināšanā un Latvijas valsts tēla popularizēšanu ārvalstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti