Kultūras ziņas

Laikmetīgajā mākslā nosaukumam nav nozīmes?

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

«Sapņi un drāmas» izraēliešu laikmetīgajā mākslā

Rīgā būs skatāma vērienīga Izraēlas laikmetīgās mākslas izstāde «Sapņi un drāmas»

Jau nākamnedēļ, no 7. oktobra un līdz 5. novembrim topošajā mākslas centrā “Zuzeum” (Lāčplēša ielā 101) būs skatāma izstāde “Sapņi un drāmas” – līdz šim vērienīgākā Izraēlas laikmetīgās mākslas reprezentācija Baltijā, kurā būs pārstāvēti 14 pazīstami izraēļu mākslinieki – Porat Solomon, Dor Guez, Nir Hod, Guy Zagursky, Noa Eshkol, Avner Ben-Gal, Sagit Mezamer, Erez Israeli, Keren Yeala Golan, Marik Lechner, Daniel Kiczales, Eitan Ben-Moshe, Sigalit Landau un Yehudit Sasportas.

Izstādē iekļauts arī starptautiski pazīstamās Izraēlas mākslinieces Sigalitas Landavas darbs “Sāls līgava”, kas pirms gada kļuva par īstenu sensāciju ne tikai pasaules mākslas ainā, bet arī sociālo tīklu vidē. Projekta ietvaros māksliniece uz diviem mēnešiem Nāves jūras ūdeņos iegremdēja melnu 20. gadsimta sākuma tērpu, fotogrāfijās fiksējot tā kristalizācijas procesu.

Ekspozīcijas ietvaros būs skatāms arī pašlaik Berlīnē dzīvojošā Izraēlas mākslinieka Ereza Izraeli darbs “Terorista galva”. Izraeli ir pazīstams ar pievēršanos tādām tēmām kā zaudējuma izjūta saistībā ar Izraēlas identitāti un pēcholokausta Eiropa.

Savukārt palestīniešu kristiešu un Tunisijas ebreju izcelsmes mākslinieks un pētnieks Dors Guezs, kura darbi līdz šim bijuši izstādīti vairāk nekā 30 personālizstādēs visā pasaulē, kā arī daudzās starptautiskās grupas izstādēs un biennālēs (tostarp KW laikmetīgās mākslas centrā Berlīnē, MAXXI muzejā Romā un "Palais de Tokyo" Parīzē), izstādē Rīgā būs pārstāvēts ar videodarbu “Sabir”, poētisku Džafas saulrieta fonā tapušu personisku stāstu, kurā savijusies pagātne un tagadne, ebreju un arābu kultūras.

Kopumā izstāde “Sapņi un drāmas” ir vitāls stāsts par šodienas Izraēlu, par tās priekiem un bēdām, par lieliem sapņiem un klusām drāmām, kā arī par paaudzi, kas vēlas atrast jaunus veidus, kā realizēt savas utopijas un tiecas ideālus pārvērst realitātē.

“Es nezinu – uz labu vai uz ļaunu, bet Izraēlas raksturlielums ir intensitāte, un māksla un kultūra ir tās līdzdalībniece un atspulgs vienlaikus. Mītiska un ikdienišķa, šodienas konfliktu un pagātnes traumu piesātināta, skarbas realitātes un augstu ideālu maisījums,” saka izstādes kurators Rojs Brands. Viņš ir pazīstams Telavivā dzīvojošs filosofs, Becalēla Mākslas un dizaina akadēmijas Jeruzalemē pasniedzējs.

“Sapņi un drāmas” reprezentē Izraēlas laikmetīgās mākslas valodu un izteiksmes veidus visplašākajā spektrā. Izstādes ietvaros par tās platformu kļūs arī vairāki citi pilsētas asinsrites vibrējošie mezgli – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, kā arī kafejnīcas “Kolekcionārs,” “Vest,” “Rocket Bean Roastery”.

Izstādes “Sapņi un drāmas” būtiska sastāvdaļa ir arī ekspozīcijas katalogs, kas kalpo ne tikai kā izstādes papildinājums, bet vienlaikus arī pašpietiekams izdevums, ar kura palīdzību iepazīt laikmetīgās Izraēlas mentālo un emocionālo daudzslāņainību. Tā līdzautoru vidū ir arī izraēļu komiksu māksliniece Tamāra Blumenfelda un "The New Yorker" autore Ruta Margalita. Kataloga dizaina autors ir mākslinieks Krišs Salmanis.

Izstādi organizē kultūras un mākslas portāls “Arterritory.com”. Projektu atbalsta Rīgā dzimušais uzņēmējs un mākslas patrons Leons Zilbers: “Māksla visos laikos ir veicinājusi savstarpēju izpratni un kalpojusi kā augsne jaunām idejām. Manuprāt, tās ir vērtības, kas vitāli svarīgas arī šodien. Un šī izstāde, kurā skatāma mūsdienu Izraēlas mākslinieku ideju, pārdomu un laikmeta sajūtu esence, tam ir spilgts apliecinājums.”

"Arterritory.com” direktore Una Meistere: “Izraēla ir ļoti īpaša un arī kontraversālu stereotipu apvīta teritorija. Šī izstāde ir savveida izaicinājums arī mums pašiem un vienlaikus turpinājums Arterritory.com pamatmērķim – veicināt diskusiju par mūsdienu pasaules aktualitātēm, izmantojot mākslas valodu un akcentējot tās nepārprotami būtisko lomu mūsdienu cilvēka eksistencē.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt