Rēzeknē atklās Latgales keramiķa Antona Ušpeļa piemiņas izstādi

Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē 21.augustā plkst.15 notiks Latgales keramiķa Antona Ušpeļa piemiņas izstādes atklāšana. Izstāde būs skatāma no 21.augusta līdz 7.septembrim.

Ušpeļu dzimta ir viena no slavenākajām Latgales podnieku tradīciju turpinātājām. Viens no šīs dzimtas pārstāvjiem Antons Ušpelis (juniors, 1944–2015) šogad 14.augustā svinētu savu 75.dzimšanas dienu, taču 2015.gada 26.augustā viņš pāragri tika aizsaukts mūžībā. Pieminot meistaru, izstādē ir eksponēti viņa darbi gan no ģimenes, gan citām privātkolekcijām, kā arī no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumiem.

Izstādes darbi atspoguļo Antona Ušpeļa koptās Silajāņu keramikas tradīcija, kas atmirdz brūnu, zaļu, zilu un zeltainu glazūru spoguļos, Latgales lauku mājās lietoto saimniecības trauku formās, kā arī dekoratīvās keramikas – svečturu un vāžu formu dažādībā.

Radošās darbības pēdējā posmā Antons Ušpelis bija aizrāvies ar eksperimentiem māla plastiskas veidojumos – viņa roku veidoti podnieku vecmeistaru portreti bija nozīmīgs izaicinājums autoram paust savu cieņu un pateicību tēvam Antonam, meistariem Andrejam Paulānam, Polikarpam Vilcānam, Polikarpam Čerņavskim un Latgales podniecības gara uzturētājam, mākslas zinātniekam Jānim Pujātam. Šī mīlestība uz veidošanu sakņojas bērnu dienās, kad tapa pirmie svilpaunieki, tāpēc vēlāk sīkplastikas figūriņas bieži vien atrada vietu uz kādas varenas krūzes sāniem vai ciļņu veidā rotāja podus.

Meistara iecienītās tēmas, protams, ir saistītas ar etnogrāfiskiem motīviem, kas izteikti “maizes ceļam” veltītā podu sērijā, Līgo svētkiem domātu alus krūžu klāstā vai amatus un saimniecības darbus atainojošās sīkplastikas kompozīcijās.

Antons Ušpelis. Krūže

Ušpeļa keramikas izstādi papildina fotogrāfijas, kas stāsta par autoru dažādos dzīves posmos gan no ģimenes, gan Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumiem, īpašu noskaņu rada Aleksandra Bondarenko fotogrāfijas, kas tapušas pēc vienas no muzeja darbinieku viesošanās reizēm meistara darbnīcā, kā arī dokumentāras liecības par meistara radošo darbību un apbalvojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti