Purvīša balvai šogad trešajā ceturksnī nominēta arī Maija Kurševa un Ēriks Apaļais

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi no 2018.gada 1.jūlija līdz 30. septembrim, Purvīša balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019.gada aprīlī, ir nominējusi Maiju Kurševu un Ēriku Apaļo, informēja organizatori.

Maija Kurševa nominēta par personālizstādi ‘’Izmeklēšana’’ laikmetīgās mākslas centrā "Kim?".

"Dažādos medijos radītu mākslas darbu ļoti ‘’tīrs’’, viengabalains eksponējums. Fascinējošs video, kurā kā ugunskurā var lūkoties ilgi un dikti. Zīmju noslēpumainā kārtība, kuru gan rodas vēlēšanās atšifrēt, gan sametas baisi – ja nu tas ir kas tāds, ko labāk nezināt, kā Uluru. Kāds no apskatniekiem bija teicis, ka šī izstāde ir ‘’telpiska pieredze’’, man tā vairāk atgādina skolas ķīmijas stundās veikto eksperimentu sajūtu – notiek kaut kas neizprotams, kā rezultātu paredzēt nevar. Tātad – izmeklēšana,’’ nomināciju paskaidro LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule.

‘’Maija ir kā detektīvs, kas izseko pats sevi, sava prāta un jūtu labirintus, ‘’mēģinot atrast ideju, kas visām lietām piešķirs jēgu’’. Šīs pētniecības virsotne ir magnētiski suģestējošā video animācija ar melnās trīsuļojošās līnijas rituāla deju,’’ papildina mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska.

Tāpat balvai nominēts Ēriks Apaļais par gleznu sēriju "Diaries from Earth" (2014-2018) Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros.

"Arī Ērika Apaļā gleznu gadījumā var runāt par kādu ritualizētu apsēstību. Gadu gaitā atkārtoti atstrādātie simboliskie elementi – bezmiesiski sniegavīri kā pazaudējušies putni, levitējošas grāmatas, mistiski zaru raksti vai citas zīmes – ienirst audekla melnā laukuma bezgalībā. Autora ekspozīcija Sporta ielā 2 uzjundī pārdzīvojumus un verbāli neizskaidrojamas atsauces uz mūsu kolektīvo pagātni vai varbūt nākotni. Piekrītu mākslas kritiķa Viļņa Vēja atziņai – ‘’no šodienas pozīcijām, kad jauns mērķis nav izdomāts un apšaubīta pati progresa ideja un labākas nākotnes iespējamība, Apaļā rokdarbi izskatās kā rituāla taustīšanās pēc jauna mīta”,’’ stāsta Inese Baranovska.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja astoņus mākslas notikumus, tai skaitā:

  • Ģirtu Muižnieku par personālizstādi ‘’Red Shift’’ galerijā Māksla XO (21.09.–16.10.2018.);
  • Li Bond par personālizstādi ‘’2. sezona – Epizodes / Season 2 – Episodes’’ LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (10.08.–16.09.2018.);
  • Pēteri Līdaku par personālizstādi ‘’Tetrix’’ mākslas centrā Noass (09.08.–15.09.2018.);
  • Laimdotu Steķi par personālizstādi ‘’IRT’’ ‘’Free Riga’’ mākslinieku rezidenču nama ‘’D27 dārzā (27.06.–17.07.2018.);
  • Elzu Sīli par personālizstādi ‘’A decent little hike on roads rural and dangerous, plus ugly’’ galerijā Alma (13.07.–28.08.2018.)
  • Leonardu Laganovski par personālizstādi ‘’Tuvais un tālais’’ galerijā Māksla XO (21.09.–16.10.2018.).

No 2016. gada 8. decembra līdz 2019.gada 10.janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, mākslas kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt