Purvīša balvai nominēts Brambergs, Grāvlejs un grupa «Orbīta»

Izvērtējot 2014.gada otrā ceturkšņa (aprīlis – jūnijs) izstādes un mākslinieku darbus, nākamajai Purvīša balvai, kas tiks pasniegta 2015.gada februārī, neatkarīgo ekspertu darba grupa nominējusi Kasparu Teodoru Brambergu, Ivaru Grāvleju un teksta grupu "Orbīta", lsm.lv pavēstīja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāvji.

Brambergs balvai izvirzīts par personālizstādi „Dynamis” peldošajā mākslas galerijā „Noass”.

Kaspars Teodors Brambergs „Dynamis”. Darbs eksponēts peldošajā mākslas galerijā „Noass” (17.05.-05.06.2014). Foto: Kaspars Teodors Brambergs

"Bramberga glezniecība apliecina abstraktu formu spēku un to, ka modernisms arī 21. gadsimta sākumā nebūt nav miris. Forma, materialitāte, vieliskums, krāsa un kompozīcija, proti, tīrās mākslas principi ir ārkārtīgi iedarbīgi instrumenti, kā ietekmēt skatītāja maņas. Bramberga lielformāta gleznās integrētie materiāli uz glezniecībai izmantoto plākšņu pamatnēm rada raupja fakturējuma efektus. Melnzeme, smiltis, ogle un vēl citas ar saistvielām sajauktas masas rada izteikti vielisku sajūtu. Brambergs savu gleznu kompozīcijas veido nevis no krāsas, bet no matērijas," stāsta LNMM 20. gs. 2. puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas “Arsenāls” vadītāja Elita Ansone.

Grāvlejs nominēts Purvīša balvai par darbu "Informatīvi - muzikāls, vizuāls un interaktīvs ieskats dažu Latvijas fotogrāfu daiļradē" izstādē "Viewfinders. Laikmetīgā Baltijas un Ziemeļvalstu fotogrāfija" Rīgas mākslas telpā.

Ivars Grāvlejs "Informatīvi - muzikāls, vizuāls un interaktīvs ieskats dažu Latvijas fotogrāfu daiļradē". Darbs eksponēts izstādē "Viewfinders. Laikmetīgā Baltijas un Ziemeļvalstu fotogrāfija" Rīgas Mākslas telpā (08.05. – 22.06.2014). Foto: Ivars Grāvlejs

"Subjektīvi dokumentāla instalācija karaokes, aktīvisma un kompilēta fotoalbuma formā ar dažiem grābekļiem tipiskai latvju sabiedrībai, kuriem ātri vien uzkāpt un darbu aizliegt (fakts). Bet grābekļi bija šādi: mākslas darba un autora pozīcijas automātiska ideoloģizēšana (viņš ir naidīgs pret mums); mākslas laikmetīgās gramatikas neatzīšana (autortiesību pārkāpums vai apropriācija?); boļševistiska attieksme pret diskusiju (nav vajadzīga, pietiek ar "pareizo" viedokli). Izvirzu šo darbu nominācijai un ceru to reabilitēt izstāžu zālē," pauž mākslas kuratore un mākslas zinātniece Inga Šteimane.

Savukārt teksta grupu "Orbīta" izpelnījusies nomināciju par darbu „Shēma A. Shēma B.” izstādē „Draudzības (re)konstrukcija” projektā „Stūra māja. Lieta Nr. 1914 / 2014” Brīvības ielā 61.

Teksta grupa ORBĪTA „Shēma A. Shēma B.” Darbs eksponēts izstādē „Draudzības (re)konstrukcija” projektā „Stūra māja. Lieta Nr. 1914 / 2014” Brīvības ielā 61 (01.05.-19.10.2014). Foto: Didzis Grodzs

"Lielākā veldze šajā darbā ir Valsts drošības komitejas (VDK) mūsdienu rokraksta kritika. Lielākais pārsteigums - forma, kas izveidojas no liroepiska dzejoļa un paviegla vizuāla aranžējuma. Skatītājs nonāk telpā, kurā ar mākslinieciska farsa palīdzību tiek simulēta laika pavadīšanas situācija, kas ļoti līdzinās tai no dzejoļa - cilvēks ar dzirkstelīti šifrē un humanizē sistēmas mīklainās shēmas, piemērojot tām savas guļamistabas vai virtuves zināšanas. Bieži viņš grib aizmigt un pamosties, kad tas būs beidzies," nomināciju pamato Šteimane.

Kopumā eksperti nominācijām izvirzīja astoņus vizuālās mākslas notikumus, tostarp Jāņa Filipoviča darbu "Pabalsts", Voldemāra Johansona darbu "Difūzija", Sandras Krastiņas darbu "Krājuma vienība", Ginta Gabrāna projektu "Food" un Pētera Brīniņa un Miķeļa Urtāna videodarbu "Uasculum Motus" Sound Meccano & Evgeniy Droomoff albuma „Walking Through” prezentācijā.

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā darbojas LNMM 20. gs. 2. puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas „Arsenāls” vadītāja Elita Ansone, mākslas zinātniece, kuratore, kritiķe Ieva Kalniņa, mākslas zinātniece Stella Pelše, mākslas zinātniece, LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, kinorežisors, teorētiķis Dāvis Sīmanis, mākslas un kultūras interneta portāla „Arterritory.com” krievu redakcijas galvenais redaktors Sergejs Timofejevs, mākslas zinātniece un kuratore Inga Šteimane.

Kā iepriekš vēstīts, 2014.gada pirmajā ceturksnī eksperti balvai nominēja tikai mākslinieku Andri Breži.

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu „Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi „Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi „Zemes darbi”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt