Porcelāna mākslu aicina iepazīt video ciklā «Porcelāna TV»

Rīgas Porcelāna muzejs izveidojis video ciklu "Porcelāna TV", kas vēsta par porcelāna klātbūtni un nozīmi visdažādāko personu dzīvē – sākot no māksliniekiem, kuri paši rada porcelāna darbus līdz pat uzņēmējiem, kuri tos tirgo, no restauratoriem līdz izsoļu namu darbiniekiem, no restorānu apmeklētājiem un tiesībsargājošām iestādēm, kuras uzrauga antikvāru priekšmetu apriti, līdz cilvēkiem, kuri dzīvo līdzās bijušajām porcelāna ražotņu teritorijām. Sarunas ļauj gūt tuvāku ieskatu par porcelānu gan profesionālā, gan personiskā griezumā, informēja muzeja pārstāvji.

Cikla pirmā daļa ir intervijas ar māksliniekiem un dizaineriem, kuru dzīve tiešā vai pastarpinātā veidā ir saistīta ar porcelānu.

Kā pirmā tapusi intervija ar gleznotāju Irīnu Vorkali. Māksliniece ir ievērojamās keramiķes Elfrīdas Aldonijas Poles-Āboliņas (1921-2010) meita. Vorkale atklāj savu bērnības pieredzi, saskaroties ar mātes darbiem, stāsta, kādas paralēles saskata savā un mātes rokrakstā, kā arī atzīst, ka joprojām augstu vērtē kvalitatīvus porcelāna izstrādājumus. 

Mākslinieka Aivara Vilipsōna, kura daiļradē dominē grafika un tēlniecība, tomēr atsevišķas epizodes saistītas arī ar porcelāna apgleznošanu, kā arī pēc autora metiem tiek dekorēta produkcija Piebalgas Porcelāna fabrikā. Vilipsōns dalās savā personiskajā pieredzē ar porcelānu un izsaka viedokli par laiku, kad darbojās savulaik porcelāna industrijai nozīmīgais uzņēmums Rīgas Porcelāna rūpnīca.

Mākslinieki Esmeralda Purvišķe un Zahars Ze darbojas Krasta keramikas studijā. Zīmola "Esse Ceramics" izveidotāja Esmeralda Purvišķe atzīst, ka viņai ir grūti uztaisīt kaut ko nefunkcionālu, tāpēc viņas darbu profils skaidri ietilpst keramikas dizaina "plauktiņā". Zahars Ze ir mākslinieks un grafiskais dizainers, kurš sākotnēji pieslēdzās, kad bija nepieciešams iepakojumu dizains, zīmējums priekšmetu dekorēšanai vai tehniskais fails dekolu drukāšanai. Tomēr pamazām pievērsās keramikai, izstrādājot ne tikai dekoru, bet arī formu. Mākslinieki dalās pārdomās par porcelāna studijām Latvijā un nākotnes perspektīvām.

Vēl projekta "Porcelāna TV" ietvaros gaidāmi video, kuros savās domās dalīsies ilggadēja Rīgas Porcelāna rūpnīcas darbiniece, māksliniece Ilga Dreibate; māksliniece Aira Lesiņa, kurai ir sava porcelāna produktu līnija; mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras vadītājs Dainis Lesiņš un mākslinieks, dizainers Āris Segliņš. "Porcelāna TV" video ciklu var noskatīties Rīgas Porcelāna muzeja "Youtube" kanālā.

"Porcelāna TV" vizuālo tēlu veidojis Artis Tauriņš, video filmēja Artūrs Hnikins, interviju saturu veidoja projekta vadītāja, Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore Ieva Nagliņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt