Personības dzīles Agates Apkalnes personālizstādē Kalnciema kvartālā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gleznotāja Agate Apkalne savus jaunākos darbus apvienojusi gleznu personālizstādē, kas Kalnciema kvartāla galerijā būs skatāma no 8. jūlija līdz 3. augustam. Personālizstādē māksliniece ved skatītāju savas personības dzīlēs, kur vētras mijas ar mieru un klusumu, melanholija – ar harmoniju, bezgalīgi meklējumi ar laimīgiem atklāsmes brīžiem. Izstādi var uztvert kā ceļojumu, kurā iepazīt sevi, turklāt rēķinoties ar freidisko konceptu, ka sevis izzināšana cilvēku pārveido, izstādi raksturo mākslas zinātniece un kritiķe Aiga Dzalbe.

Agate Apkalne par personālizstādi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
"Darbiņi ir no cikla "Dvēseles skumjas", un tāpēc es atgriezīšos tajās sajūtās, ko toreiz gribēju uzlikt uz audekla. Cikls bija veltīts pateicībai un piedošanai, un piedošanai arī pašam sev, par ilūziju un realitāti, par to, cik mēs esam saistīti, par apziņu un zemapziņu, par to, cik ar katru rīcību poašreizējā mirklī mēs mainām mūsu kopējo nākotni," Latvijas Radio stāsta māksliniece, atzīstot - mēs ļoti daudz laika pavadām pagātnē, jo nespējam "atlaist" to, kas mums būtībā nepieder.

"Dievs dod - Dievs ņem. Mums būtībā pieder tikai pašreizējais brīdis."

“Hiperreālistiski virtuozais, psiholoģiski un semantiski ietilpīgais Agates Apkalnes glezniecības stils savus cienītājus sagaida šķietami nemainīgi, tomēr izstādes kolorīts ir ietiecies monohromās niansēs, un gleznu stāstus izstāsta arvien spēcīgāki un lakoniskāki simboli. Tie var būt tepat pasaulē – debesīs, ūdeņos un draugu lokā atrasti tēli vai motīvi, bet var būt arī garīgās pieredzes uzburtas vīzijas, kā piemēram, mākslas vēsturē ikonogrāfiski iecienītā cīņa ar pūķi jeb iekšējiem dēmoniem, apziņas un zemapziņas satikšanās, Piena Ceļš kā ceļš uz mājām – visa dzīve,” norāda Aiga Dzalbe.

Vairākos izstādes darbos novērtējama atjautīga pieeja tradicionālajai eļļas glezniecības tehnoloģijai, piemēram, gleznas virsmas apstrāde ar smalku urbīti, kā arī konsekvents sausās otas lietojums. Gleznu klāstu papildina digitāldrukas, kurās māksliniece atklāj savu patiku vērot gaismas spēles un to potenciālu atspoguļot cilvēku savstarpējo saistību.

Katrai no apjomīgās personālizstādes gleznām autore var izstāstīt savu aizraujošu personisko stāstu. Tomēr labprātāk viņa ļauj skatītājiem pašiem netraucēti uztvert, izprast un iejusties attēlotajā atbilstoši katra vēlmei un iztēles spējai.

“Šajā izstādē daudz esmu domājusi par piedošanu un pateicību,” atzīst māksliniece. “Viss, kas vajadzīgs mūsu dvēseles ceļam, mums ir jau iedots līdzi - tā ir tā pūra lādīte, kas tik daudz apdziedāta tautasdziesmās. Mēs tikai neprotam to novērtēt.[..]

Glezna “Ceļš uz mājām” ir kā visa mana dzīve. Katra zvaigznīte ir kā milzīga pateicība ikvienam, kurš paviesojies manā dzīvē. Gleznā es esmu materializējusi savas domas par cilvēkiem, ar kuriem esmu mijiedarbojusies. Mēs visi savā starpā esam saistīti, viens bez otra nepastāvam. Ar katru savu rīcību pašreizējā mirklī mēs mainām mūsu kopējo nākotni.”

Agate Apkalne dzīvo, strādā un nodod savas prasmes skolniekiem Latvijā, tomēr viņas gleznas skatītājus biežāk ir sastapušas Vācijā un citur Eiropā – Berlīnes “TVDART Galerie” rīkotās personālās un grupu izstādēs. Mākslu viņa apguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (tagad PIKC RDMV) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, ko absolvējusi 2005. gadā, iegūstot mākslas maģistra grādu. Izstādēs Agate Apkalne piedalās kopš 2000. gada, viņas iepriekšējā personālizstāde “Privātā telpa” notika Rīgā un Liepājā 2015. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti