Muzeja «Rīgas birža» dzimšanas dienā atklās Rēriha gleznu pastāvīgo ekspozīciju

Mākslas muzejā “Rīgas birža” 20. augustā, atzīmējot tā devīto dzimšanas dienu, tiks atklāta Nikolaja Rēriha glezniecības ekspozīcija kā arī publicēts marīnista Ivana Aivazovska darbu izstādes katalogs, informēja muzeja pārstāvji.

Pateicoties Muzeju krātuvju kompleksa Pulka ielā atklāšanai, “Rīgas birža” var īstenot savu sākotnējo ideju – greznās ēkas telpas maksimāli izmantot ekspozīcijām, lai tās būtu publiski pieejamas. Šajā gadā paredzēts atvērt vēl divas pastāvīgās ekspozīcijas, no kurām pirmā ir veltīta Nikolajam Rēriham (1874–1947).

Nikolajs Rērihs ir saistīts ar Latviju kopš 20. gadsimta 30. gadiem, kad Rīgā atradās viņa dāvinātā gleznu kolekcija, kuru pats autors atsūtīja no Indijas Latvijas Rēriha biedrības (1930–1940) muzejam.

Ekspozīcija periodiski tiks mainīta un iekļaus aptuveni 20 gleznas. Pirmajā variantā būs vairāki no kolekcijas ikoniskākiem darbiem, kas dāvināti 30. gados: “Ceļš”, “Augstumos”, “Līdzcietība”, “Kuluta”, “Brahmaputra”, “Bhagavans”, “Sv. Sergija svētnīca”, Himalaju, Tibetas un Mongolijas ainavas. Mākslas darbus papildinās kuratora sagatavotie komentāri, bet ieinteresētiem mākslas cienītājiem būs iespēja lasīt katalogus, kas veltīti Nikolaja Rēriha un viņa ģimenes dzīvei un daiļradei. Ekspozīcija izvietota muzeja 3. stāvā, bijušajā lasītavā, blakus nesen atklātajam Antīkajam kabinetam.

Muzeja devītajā dzimšanas dienā tiks publicēts arī izcilā marīnista Ivana Aivazovska (1817–1900) darbu izstādes katalogs. Aivazovska darbu izstāde “Gaismas metafizika” bija skatāma muzeja Lielajā zālē no 2019. gada 5. oktobra līdz 2020. gada 5. janvārim un piesaistīja ap 45 000 apmeklētāju uzmanību, norāda muzejā.

Izstrādātais izdevums atspoguļo projekta koncepciju un saturu, aplūkojot meistara glezniecības darbus no sešām kolekcijām: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM), Odesas Mākslas muzeja, Igaunijas Mākslas muzeja, Narvas muzeja, Tartu Mākslas muzeja un privātkolekcijas. Grāmatā reproducēti arī seni kuģu modeļi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma un atsevišķu apbalvojumu paraugi no LNMM faleristikas kolekcijas.

Katalogs, tāpat kā izstāde, ir sadarbības projekts. Tekstu autori ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Rietumu bankas Labdarības fonda padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko, Kadriorgas Mākslas muzeja direktore Aleksandra Murre, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Latvijas kuģniecības vēstures nodaļas vadītājs Andris Cekuls, LNMM Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja Ksenija Rudzīte. Redkolēģiju pārstāv Dr. philol. Anna Vulāne, Terēze Svilane un Tatjana Gubina. Izdevums publicēts latviešu, angļu, krievu valodā un paredzēts plašam interesentu lokam. Kataloga krāsainais un greznais noformējums ir mākslinieces Irēnas Ansavas nopelns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt