Kultūras ziņas

Aprīļa kinofestivāli Rīgā

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Atklāta izstāde par demenci un atmiņas traucējumiem

Medicīnas muzejā būs skatāma mākslinieces Annas Priedolas izstāde par demenci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No 8. aprīļa līdz 5. jūnijam Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā būs skatāma jauno mediju mākslinieces Annas Priedolas izstāde "Piena dienasgrāmatas", kuras centrā ir demence un ar demenci sirgstošo un viņu tuvinieku pieredze, informēja muzeja pārstāvji. Izstādes norisi papildinās mākslinieces vadītās "Datu recepšu" darbnīcas, kurās ikvienam būs iespēja veidot savas "datu receptes", un pirmā no tām norisināsies jau izstādes atklāšanas dienā, 8. aprīlī pulksten 17.00.

"Demence ir slimība, kas ir tik ļoti klātesoša mūsdienu arvien vairāk novecojošajā sabiedrībā, taču par kuru tiek maz runāts," norādīja muzejā. "Tā neatgriezeniski ietekmē sirgstošā atmiņu un uztveres procesus, pakāpeniski attālinot cilvēku no sekmīgas un patstāvīgas eksistences sabiedrībā. Mainās slimnieka personība, neseni notikumi pazūd, bet atgriežas bērnības atmiņas. Šī slimība ievērojami ietekmē arī demences skarto cilvēku tuviniekus, kas bieži vien kļūst par aprūpētājiem."

Izstādē māksliniece caur datu vizualizācijām un demences pieredzēm audio formātā iepazīstina un attēlo ar demenci sirgstošo senioru ikdienu un uztveres procesus, sociālpolitiskās realitātes un cilvēcisko attiecību interpretāciju, kā galveno izteiksmes līdzekli izmantojot pienu un tā produktus.

Anna Priedola savā radošajā darbībā jau agrāk ir pievērsusies ēdiena kā mākslas materiāla izpētei, un tā sniegtajai multisensorajai pieredzei mākslas darba uztverē. Veidojot šo darbu par personīgi nozīmīgu tēmu, māksliniece novēroja vizuāli interesantos piena recēšanas un transformāciju procesus, kas savā pastāvīgajā attīstībā radīja vēl spilgtākas asociācijas ar demences pieredzi, tās lēno, bet pastāvīgo progresiju, kuras rezultātā veidojas neierastas, ne vienmēr neglītas attiecību un komunikācijas formas. Izstādes tapšanā māksliniece ir sadarbojusies ar demences slimniekiem un viņu tuviniekiem, dokumentējot viņu pieredzi.

"Novecošanās procesi ir neatvairāmi, taču ne vienmēr viegli un uzreiz pamanāmi.

Meklējot mierinājumu pie saviem vecākiem un vecvecākiem, kādā brīdī nākas saprast, ka nav vairs tā, ko pazinām un meklējam: vecāki ir mainījušies, un jāmainās mums pašiem.

"Piena dienasgrāmatas" dokumentē šos pārmaiņu procesus, kas norisinās šķietami paši no sevis, bet ne vienmēr viegli," stāstīja izstādes autore.

Annas Priedolas izstādi papildina Medicīnas vēstures muzeja krājuma priekšmetu pop-up ekspozīcija, kas tapusi māksliniecei sadarbojoties ar muzeja speciālistiem. Tā stāsta par novecošanās procesu pētniecību un demenci kā diagnozi cauri laikiem un dažādām institūcijām. Anatomiskie preparāti, melnbaltas fotogrāfijas, vēsturiskas datu vizualizācijas un arī ikdienišķi priekšmeti izstādes apmeklētāju iepazīstina un vērš uzmanību uz novecošanās klātesamību un veidolu ikdienā.

Izstādes rīkotāji – Fonds atvērtai sabiedrībai "Dots" un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs – apmeklējuma laikā aicina arī ļauties sarunai. Izstādē uz vietas noteiktos laikos būs sastopami īpaši apmācīti mākslas vēstneši jeb mediatori – dažādu jomu eksperti, gan mākslas profesionāļi, gan neprofesionāļi, kas apguvuši prasmes un zināšanas par mākslas mediāciju un tās sociālo spēku, un ar kuriem būs iespējams veidot sarunu un doties kopējā izstādes apskatē.

Savukārt 16. aprīlī, 21. maijā un 2. jūnijā pulksten 12.00 ikviens izstādes apmeklētājs ir laipni aicināts piedalīties Annas Priedolas vadītajās "Datu recepšu" darbnīcās, kurās pašiem būs iespēja veidot savas datu receptes, atveidojot datus par demenci ar pārtikas produktiem un tādējādi padarot statistiku "vieglāk sagremojamu" un izjūtamu ar dažādām maņām. Dalība – bez maksas.

Kopā ar izstādi tiks īstenots arī Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra veidotais pilotprojekts "Demences kafejnīca", kuru apmeklēt ir aicinātas ģimenes, kurās ir seniori ar demenci un atmiņas traucējumiem. Neformālā, kafejnīcai līdzīgā atmosfērā būs iespēja dalīties pieredzē, kā arī uzklausīt speciālistu viedokli un uzzināt vairāk par demenci un mākslas iespējām palīdzēt cilvēkam ar atmiņas traucējumiem ikdienā.

Izstāde "Piena dienasgrāmatas" ir tapusi starptautiskā projektā "Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna". Tā mērķis ir paplašināt izpratni par laikmetīgo mākslu kā sabiedrību iesaistošu un sarunā balstītu radīšanas procesu, ņemot vērā vietējās sabiedrības vajadzības un aktualizējot tai būtiskas tēmas. Tas tiek īstenots 2021.–2022. gadā, sadarbojoties organizācijām no četrām valstīm: Kultūras fondam (Helsinki, Somija), Tallinas Pilsētas muzejam (Tallina, Igaunija), Tenstas Mākslas telpai (Stokholma, Zviedrija), Latvijas Laikmetīgajam mākslas centram un fondam atvērtai sabiedrībai "Dots" (Rīga, Latvija). Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma "Radošā Eiropa", Sabiedrības integrācijas fonds un Latvijas Kultūras ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti