Maijā apmeklētājiem tiks atvērta «Stūra māja»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

1. maijā pirmo reizi publikai tiks atvērta bijusī PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) ēka jeb „Stūra māja” - Brīvības un Stabu ielas stūrī esošais nams.

Eiropas kultūras galvaspilsētas projekts „Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014” būs pieejams apskatei līdz 19. oktobrim, piedāvājot pirmā stāva pamatekspozīciju „Izstaigā stūra māju”, ekskursiju „Čekas pagrabos” gida pavadībā un piecas izstādes: „Draudzības (re)konstrukcija”, „Latvieša koferis”, „Par spīti visam”, „10 lietu stāsti par cilvēku un varu” un „Liktens lietu muzejs”.

„Draudzības (re)konstrukcija” būs starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde, kuras darbus veidojuši mākslinieki no Vācijas, Ukrainas, Kosovas, Igaunijas, Islandes, Zviedrijas, Lietuvas un Latvijas. Izstāde aktualizē un mākslinieciskiem paņēmieniem pēta situācijas, kurās lielvaru pārstāvji noslēdz „draudzību” ar mazākām valstīm un sabiedrības grupām. Caur stāstījumu, mijiedarbību, humoru un ziņkāri izstāde iesaistīs skatītājus, aicinot tos aizdomāties par šī brīža ģeopolitiskās situācijas sarežģītību, robežām un draudzības nozīmi.

Izstādē „Par spīti visam” vairums eksponēto darbu publiskai apskatei būs pieejami pirmo reizi. Darbi tapuši 1941., 1945., 1949., 1956. gadā deportācijas vagonos, koncentrācijas nometnēs, lēģerī. Zīmējumos atainotas aculiecinieku situāciju un notikumu rekonstrukcijas, kas papildus mākslinieciskai vērtībai dod iespēju skatītājam emocionāli sasaistīt tā laika notikumus ar mūsdienām.

Izstādē „10 lietu stāsti par cilvēku un varu” būs skatāmas desmit autentiskas lietas: vācu armijas karavīra zābaki, ermoņikas, smagi ievainotā pacienta karte, rakstāmmašīna, uzvalks, portsigārs, grāmata, saldumu kārba, radioaparāts un pazudusī lieta, kas vēstīs par pagājušā gadsimta vēstures drāmām un peripetijām.

„Latvieša koferis” parādīs tos priekšmetus, kas bijuši pietiekami būtiski, lai ņemtu līdzi, dažādos laikos un apstākļos dodoties projām no Latvijas. Galvenais izstādes simbols būs koferis, kura piepildīšana bijusi aizbraucēju izšķiršanās par vērtīgo un mazsvarīgo, par līdzi ņemamo un pametamo. Izstāde atspoguļos prombraukšanu caur individuālu stāstu un personiskas pieredzes prizmu. Izstādē būs aplūkojami vairāk nekā 200 priekšmeti, kas atkal atgriezušies mājās - Latvijā.

„Liktens lietu muzejā” būs apkopoti vairāk nekā 500 personisku priekšmetu un lietu, kas pieder rīdziniekiem, un apzināti ar tiem saistītie dzīves stāsti - jautri, skumji, svinīgi un ikdienišķi, arī liktenīgi. Priekšmeti un lietas, kas saistīti ar konkrētiem notikumiem šo cilvēku dzīvē, spēj stāstīt daudz par pašiem cilvēkiem un viņu vērtībām.

Latvijas Okupācijas muzeja gidu vadītās ekskursijas "Stūra mājā" apmeklētājiem atklās gan no ēkas tapšanas laikiem saglabājušās elegantā interjera detaļas, gan pielāgojumus, kurus savām vajadzībām te ieviesusi baisākā no padomju represīvajām struktūrām: apcietināto reģistrācijas telpu, pratināšanas telpu ar vienpusēji caurredzamo spoguļsienu un „Čekas pagrabus” – VDK ieslodzījuma kameras ēkas pirmajā stāvā un pagrabstāvā ar šaurajiem gaiteņiem, smagām metāla durvīm, grīdai pieskrūvētām gultām un malkas plīti, uz kuras ieslodzītajiem gatavoja ēdienu. Ekskursijas turpinājumā ēkas augšējos stāvos interesenti apmeklēs arī telpas, kurās 1940. gadā savu dzīvi pašnāvībā beidza Latvijas Robežsardzes komandieris ģenerālis Ludvigs Bolšteins. Apskati noslēgs vēstījums par "Stūra mājas" pēdējiem akordiem – „Čekas maisiem” jeb VDK kartotēkas daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti