Lipkes memoriālā atklās mākslinieces Dimzas-Dimmes izstādi «Mājvieta»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

3. novembrī, Žaņa Lipkes 120. dzimšanas dienai veltītā simpozija laikā, tiks atklāta mākslinieces Diānas Dimzas-Dimmes izstāde “Mājvieta”, informēja Žaņa Lipkes memoriāla pārstāvji. Izstāde veidota, saistot mazāk zināmos cilvēkglābšanas pieredzes stāstus Otrā pasaules kara laikā un ikdienas māju pieredzi epidēmijas laikā.

Savā izstādē māksliniece Diāna Dimza-Dimme māju zaudējumu un cilvēka nespēju atrast mājvietu sasaista ne vien ar kara vēsturi, bēgļu gaitām, ebreju bērnu glābšanas mēģinājumiem, bet arī ar aktuālo pieredzi, kad daļa sabiedrības dzīvo šaurās telpās, kuros neziņa un epidēmijas vēstis apdraud ticību, veselo saprātu un drošības zonu. “Arī pandēmijas laikā ģimenēs katrs cenšas atrast vietu, kurai sajūt savu piederību, var būt netraucēts, kamēr citus vajā vientulība un nemiers,” skaidro izstādes rīkotāji.

Māksliniece darbos uzsver īpaši pamanāmo atšķirīgo dzīves telpas pieredzi, kas bija novērojama pavasarī, valstī noteikto ierobežojumu laikā. Vienam pieejamas lauku mājas, iespēja pamest blīvi apdzīvotu pilsētu, savukārt citam – ikdienas pieredze dzīvoklī, cieši trinoties vienam ap otru, bezdarbs.

“Mājvieta tiem, kas bēguļo, patvērums kara laikā, geto saspiestība un baiļu spiediens, savas dzīvokļa sienu robežas Covid-19 laikā šodien manī radīja nemieru.

Manu māti kā mazu meiteni slēpa zvejnieki Mangaļsalā, tāpēc es meklēju un pētu šos slēpņu stāstus. Viņai svešās mājas kļuva par savējām. Savukārt pēc kara, atgriežoties mātes mājās, tās bija kļuvušas jau pilnīgi svešas. Es izdzīvoju epidēmijas laika piespiedu izolāciju savās mājās, kuru drošību nemitīgi apšaubīju. Tas lika man pārdomāt daudzu cilvēku atšķirīgo pieredzi saistībā ar jēdzienu “mājvieta”. Kara laikā paslēptajiem ebreju bērniem mājas bija šķūnis, aukles kambaris, koka dobums vai bedre, kurā tas piedzimis, jo dienasgaisma tevi nedrīkst ieraudzīt, citādi tevi notvers un nodos nāvei,” stāsta Diāna Dimza-Dimme.

Izstādi ir iespējams aplūkot līdz 2021. gada februārim Žaņa Lipkes memoriālā, Mazajā Balasta dambī 9. Tā tiek atklāta Žaņa Lipkes 120. jubilejas gadam veltītās programmas ietvaros. Simpozijs aicina pievērst sabiedrības uzmanību pilsoniskās drosmes un līdzdalības tēmai, kā arī iezīmēt Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra “Drosmes māja” izveides plānus. Godinot Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, pasākumi norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Simpozija programmā tiks prezentēta grāmata “Lipke’s List” (“Lipkes saraksts”) un virtuālās realitātes pieredze “Lipkes bunkurs”. Savukārt ceturtdien, 5. novembrī, norisināsies starptautiska konference “Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtu, bet nedēļas nogalē notiks izrādes “Puika ar suni” seansi. Šie un citi notikumi ir bez maksas, ar iepriekšēju pieteikšanos.

Uz visiem simpozija notikumiem ir iepriekš jāreģistrējas, rakstot e-pastu uz [email protected], vai zvanot pa tālruni (+371 6 720 25 39). Vietu skaits ir ierobežots. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti