Liepājā atklās Egona Peršēvica tēlniecības personālizstādi «мāксла»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

7.augustā plkst.17 Liepājas muzejā tiks atklāta viena no pēdējos gadu desmitos vērienīgākajām mūsdienu profesionālās tēlniecības izstādēm – Egona Peršēvica personālizstāde „мāксла”, kas līdz pat 13.septembrim apmeklētājiem bez maksas būs pieejama jaunās Liepājas koncertzāles „Lielais dzintars” rīkotā mākslas foruma „Atklāj savu dzintaru!” ietvaros.

Ja varam iet uz festivāliem ''Positivus'' un ''Summertime'', kāpēc nevaram iet uz izstādi „мāксла”? „мāксла” – tik lakonisks un šķietami skaidrs ir nosaukums tēlniecības darbu izstādei, kuru šovakar Liepājas muzejā atklās liepājnieks Egons Peršēvics, taču gan pats izstādes nosaukumus, kas rakstīts kirilicā, gan Mildas skulptūra, kas sēž lotosa pozā, jau radījusi rezonansi.

Centrālais darbs ir idejiski daudzdimensionāla instalācija, kurā tēlnieks sakausējis ikvienam tuvas un viegli atpazīstamas ar Liepāju saistītās asociācijas: sauli, jūru, pludmali, mieru un metālu. Vizuāli mēs varam iedomāties garu koka smilšukasti, kurā sabērti oļi. Tie simbolizē Liepājas tirdzniecības kanāla ūdeni. Oļi veido viļņu ritmu, kuros peld metāla kuģītis, taču materiālam nav nozīmes, uzsver autors, svarīgas ir sajūtas – saule, jūra un vējš: „Darbs ir par Liepāju. Tā skaņa, miers, saulainais, rotaļīgais noskaņojums, ko mēs te redzam, raksturo Liepāju. Kuģītis ir no metāla, kā lielākā daļa kuģu mūsdienās, bet tas parāda Liepāju – metāls, metalurgs, roks... Aptuveni 10 metrus garais darbs simbolizē Liepājas kanālu. Tieši šis tirdzniecības kanāls padarīju Liepāju par Liepāju, jo, kad Pēteris Pirmais lika izrakt kanālu, tad te izveidojās osta un pilsēta, kādu mēs to pazīstam.”

Liepājā ir jūra un sajūtas, kas man ir tuvas, saka Egons, kurš pats pilsētā ir ienācējs. Te ir viņa ģimene, draugi. Caur šīm jūtām, izziņas procesu un apzināšanos veidojas mākslinieka darbi. Arī darbs bez nosaukuma, kas atrodas ārpus izstāžu zāles - Liepājas muzeja dārzā. Tā ir Milda, kura savās izstieptajās rokās tur trīs zvaigznes, sēžot lotosa pozā. Sākotnējā doma, veidojot šo skulptūru, bija par vērtībām, to maiņu un attīstību globālajā pasaulē, saka autors: „Kamēr es viņu taisīju, ja man darbnīcā kāds ienāca, katram bija viedoklis par šo darbu. Katrs viedoklis bija tā vērts, lai liktu to kā darba anotāciju, tāpēc es negribu jaukties cilvēku fantāzijā un liegt viņiem iespēju pašiem radīt savu ideju par tēlu.”

Līdztekus šim darbam, kas jau izraisījis interesi, Liepājas muzejam nākas skaidroties ar Valsts valodas centru. Izstādes nosaukums „мāксла” rakstīts daļēji kirilicā, kāpēc šāda izvēle, atklāj mākslinieks:

„„мāксла” – tā uzrakstot, mēs zinām uz ko mēs ejam. Tāpat ir, piemēram, veikalā – gaļa, piens, mēs zinām, kas tas ir. Savukārt fakts, ka rakstot izmantota kirilica, tā ir spēle, forma ar vizuālo tēlu. Tas ir svarīgi vizuālajam māksliniekam. Es gaidīju publikas interesi par šo, bet ne tik lielu. Valsts valodas centrs uzsācis lietvedību šajā sakarā. Es ceru, ka viss nokārtosies. Likums nav pārkāpts, nosaukums ir valsts valodā. Tas, ka izmantojam kirilicu kā daļu no teksta, es neredzu problēmu. Ja mēs visi varam iet uz festivāliem, kas saucas ''Positivus'' vai ''Summertime'', kāpēc mēs nevaram iet uz izstādi, kas saucas „мāксла”?”

Izstādes atklāšanā ar savu priekšnesumu uzstāsies ukraiņu trompetists un komponists Oleksijs Demčenko, kas speciāli tēlniekam Egonam Peršēvicam ir uzrakstījis svētku fanfaras.

Egons Peršēvics

2010.gadā ir absolvējis bakalaura studiju programmu Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļā un 2013.gadā turpat maģistra studiju programmu pie asoc.prof. Olgas Šilovas.

Aktīvi piedalās izstādēs un mākslas akcijās jau kopš 2006.gada.

2008.gadā pārstāvēja Latviju vērienīgajā „Starptautiskajā Tēlniecības kvadriennālē Rīgā”. Pēdējo gadu laikā tēlnieka darbi tiek izstādīti arī mākslas telpās ārpus Latvijas – Ukrainā, Somijā un Lietuvā.

Kopš 2010.gada rudens strādā pie saviem tēlniecības projektiem Liepājā.

Kopš 2012.gada darbojas kā pasniedzējs Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā.

„Lai gan skaitliski izstādē darbu nebūs daudz, taču tie visi ir lielformāta un katrs ir pietiekami asociatīvi un telpiski spēcīgs, lai būtu pats savas izstādes vērts,” saka tēlnieks. Liepājā nav daudz profesionālu tēlnieku, tādēļ tik apjomīga, tieši tēlniecībai veltīta izstāde noteikti ir uzskatāma par vērā ņemamu notikumu.

Šai izstādei mākslinieks ir izveidojis vairākus jaunus objektus, kas iepriekš nekur nav izstādīti. Centrālais darbs ir idejiski daudzdimensionāla instalācija, kurā tēlnieks sakausējis ikvienam tuvas un viegli atpazīstamas ar Liepāju saistītās asociācijas: sauli, jūru, pludmali, mieru un metālu. Savukārt muzeja pagalmā apmeklētāji varēs novērtēt jaunradītu darbu par brīvības tēmu, kas jau pirms izstādes atklāšanas nodēvēts par provokatīvu. Par to, vai tā ir, mākslinieks aicina katram pārliecināties pašam, jo būtiska mākslas sastāvdaļa ir diskusija, ko tā var izraisīt.

Tāpat būs skatāmi arī jau atzinību guvušie Egona Peršēvica lielformāta darbi, kas eksponēti vairākās izstādēs un saņēmuši dažādas prēmijas.

„Šī būs mana pirmā personālizstāde, vēlos tajā parādīt savus pašlaik nozīmīgākos darbus. Iespējams tādēļ tematiski tā būs blīva un varbūt pat pārsātināta,” skaidro Egons Peršēvics.

Jau vēstīts, ka forums "Atklāj savu dzintaru!" Liepājā norisināsies no 6. līdz 29.augustam; tā programmā - džezs, kamermūzika, brīvdabas teātris, simforoks, laikmetīgais balets un māksla.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti