Latvijas Radio «Baltajā naktī» aicinās klausīties dzeju un piedalīties spēlē par demokrātiju

Aicinot klausīties dzeju no Latvijas Radio ēkas balkona un piedalīties izklaidējošā provokatīvā spēlē par demokrātiju, Latvijas Radio šogad ņems dalību mūsdienu kultūras forumā "Baltā nakts", kas notiks sestdienā, 3. septembrī.

Latvijas Radio "Baltās nakts" programmu iesāks ar Dzejas festivālu, kas notiks jau otro gadu pēc kārtas. "Dzejas festivāls iesāk Dzejas dienu mēnesi, radot svētkus arī pašiem dzejniekiem. Šī gada Dzejas festivāla devīze ir "Dzeja izgaismo", kā laikā kopīgi ar dzejas autoriem un klausītājiem risināsim domu, ko no mums piešķirtās, pārmaiņām pilnās realitātes dzejas teksts var izgaismot," stāsta Latvijas Radio 1 producente Santa Lauga.

Dzejas festivāls, turpinot pagājušā gada tradīciju, dzejnieka Toma Treiberga un rakstnieka Svena Kuzmina vadībā būs klausāms divās daļās. Atklāšanas programmu "Gaismēna", kas apkopos tradicionālos dzejas skanējumus no Latvijas Radio ēkas balkona, 3. septembrī pulksten 19.00 klātienē vērot aicināts ikviens interesents. Toms Treibergs un Svens Kuzmins autoriem piedāvās dzejas saspēli "Gaismēna", rodot caurviju starp tumsas un gaismas plūsmām tiešā un pārnestā nozīmē. Šim aicinājumam atsaukušies Ivars Šteinbergs, Madara Gruntmane, Artis Ostups, Lote Vilma Vītiņa, Raibīs, Aivars Eipurs un Anna Belkovska. Savas pārdomas mūzikā pāri Doma laukumam raidīs mūziķi Keitija Bārbale un Edvards Broders. Programma Latvijas Radio 1 ēterā skanēs sestdien, 10. septembrī, pulksten 17.05.    

Otrā Dzejas festivāla daļa "Dzeja Rokpeļņa pusē" Latvijas Radio 1 ēterā izskanēs svētdien, 11. septembrī, pulksten 17.05. Tā būs dzejnieka Jāņa Rokpeļņa satikšanās Cēsīs ar klausītājiem un dzejniecēm Dainu Sirmo, Elīnu Bākuli-Veiru un Mariju Luīzi Meļķi. Mūzikas un dzejas mūžseno savienību apliecinās mūziķis Klāvs Kalnačs. Arī šo pasākumu ir iespējams apmeklēt klātienē – piektdien, 2. septembrī, pulksten 18.00 Cēsīs, mākslas telpā "Mala".

Latvijas Radio "Baltā nakts" apmeklētājus aicina piedalīties arī interaktīvā performancē "Republika". Tā notiks 3. septembrī pulksten 20.00 un 21.00 Latvijas Radio 1. studijā. "Republika" ir izklaidējoša provokatīva spēle par demokrātiju, kuras laikā skatītāji šķetinās jautājumus par atbildību, vārda brīvību, taisnīgumu, cilvēktiesībām un citām šodienas realitātē aktuālām tēmām. Spēle veidota jautājumu formātā, ar iespēju atbildēt "jā" vai "nē". Jautājumi katram ļaus vērtēt savus personiskos spriedumus un darbības, lūkoties uz sabiedriskajiem procesiem no malas un izvērtēt tos.

 "Kopā sanāk svešu cilvēku kopa, un tagad tā ir mūsu mazā valsts. Mūsu mērķis ir noskaidrot – ko šie cilvēki domā? Vai kāds zagtu naudu, ja neviens neredzētu? Vai kāda viedoklis ir līdzvērtīgs prezidenta viedoklim? Vai melot vienmēr ir slikti? Spēles vadītāji ar jautājumu un balsojumu palīdzību mēģina iepazīt tos cilvēkus, kurus ieraugām sev blakus, ejot pa ielu vai braucot autobusā. Uzvar tas, kura viedoklis ir vispopulārākais. Tā ir spēle, kurā mēs mēģinām saprast – kas esi tu un kāda ir tava vieta sabiedrībā," tā spēles "Republika" režisors Mārtiņš Gūtmanis.

Performanci pēc Latvijas Radio iniciatīvas radījuši režisori Mārtiņš Gūtmanis un Anna Klišāne, dramaturģe Elza Marta Ruža.

Turpmāk spēle "Republika" digitālā versijā pieejama arī ikvienam interesentam sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Gan dzejnieku uzstāšanās, gan performance "Republika" interesentiem pieejama bez maksas. Notikums Doma laukumā pieejams visiem, kas ierodas, arī performancei Latvijas Radio 1. studijā nav jāpiesakās – pie Latvijas Radio ēkas ieejas atradīsies koordinators, kas kontrolēs cilvēku plūsmu atbilstoši 1. studijas ietilpībai un izrādes sākuma laikiem.

Par "Balto nakti"

"Baltā nakts" ir mūsdienu kultūras forums, ko organizē un finansē Rīgas pašvaldība sadarbībā ar Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus. Plašāka "Baltās nakts" programma pieejama mājaslapā baltanakts.lv un "Facebook" lapā "Rīgā notiek".

"Baltā nakts" Rīgā ir daļa no starptautiska projekta "Eiropas Baltās naktis", ko aizsāka piecas Eiropas galvaspilsētas – Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma, un šobrīd šim tīklam ir pievienojušās pilsētas visā pasaulē. "Baltās nakts" ideja ir padarīt laikmetīgo mākslu pieejamāku iedzīvotājiem, vienu nakti gadā iesaistot interesentus daudzveidīgās mākslas norisēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti