Latvijas Nacionālajā Vēstures muzejā skatāma jauna izstāde "Kara vīra liktenis"

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Izstādē eksponēts daudzveidīgs materiālu klāsts, ļaujot izsekot karotāju liktenim no dzelzs laikmeta līdz pēdējam karam Latvijas teritorijā - aplūkojami ieroči, formas tērpi, apbalvojumi, fotogrāfijas, dokumenti, vēstules un dienasgrāmatas.

Izstādē eksponēts daudzveidīgs materiālu klāsts, ļaujot izsekot karotāju liktenim no dzelzs laikmeta līdz pēdējam karam Latvijas teritorijā. Izstādē aplūkojami ieroči, formas tērpi, apbalvojumi, fotogrāfijas, dokumenti, vēstules un dienasgrāmatas. Ekspozīcijas mērķis nav tikai demonstrēt muzeja krājumu, bet gan aicināt uz pārdomām par kara būtību un ietekmi uz cilvēku likteņiem.

Izstādes veidotāji uz jēdzienu "kara vīrs" palūkojušies ļoti plaši un daudzpusīgi. Izstāde izseko gan visiem kariem Latvijas teritorijā no dzelzs laikmeta līdz 20. gadsimtam, gan parāda, kā mainījušies ieroči un karošanas paņēmieni, bet pats galvenais - tā liek domāt par ļoti skaudro kara mašinēriju, kas izpostījusi un daudzviet pasaulē arī šodien turpina izpostīt tik daudzu cilvēku dzīves. Kā atzīst Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja direktors un arī viens no izstādes veidotājiem Arnis Radiņš - Latvijas iedzīvotāji lielākoties visos laikos raksturojami kā labi un disciplinēti karotāji, bet lielākoties vienmēr bijuši spiesti karot citu varu interesēs.

Izstāde "Kara vīra liktenis" aizsākas simboliski ar cilvēku figūrām, uz kurām izlasāmas tautasdziesmas par karošanas tēmu. Izstāde atspoguļo, kā laika gaitā pilnveidojies karavīru apģērbs un ieroči, kas diemžēl vienmēr bijuši un arī šodien turpina būt par dzinējspēku tehnoloģiju attīstībai.

Mainoties tehnoloģijām, nemainās ieroča būtība - nogalināt cilvēkus, un šo kara aspektu izstādē akcentē kādā ekspozīcijas stendā sakrautās Latvijas teritorijā atrastās cirvju un šķēpu grēdas. Izstāde atspoguļo arī konkrētu cilvēku likteņus, sākot no senlatviešu vadoņiem līdz Jukuma Vācieša, Oskara Kalpaka un Jāņa Baloža dzīvesstāstiem. Apskatāmi apbalvojumi, dokumenti, fotogrāfijas, arī karavīru vēstules un dienasgrāmatas. Viena no izstādes sadaļām veltīta arī kara ideoloģijai, kas visos laikos ir ļoti līdzīga.

Izstāde cita starpā ir arī stāsts par mūsu tautas sīkstumu un izdzīvotspēju, un par to atgādināt tieši šobrīd izstādes veidotājiem šķitis ļoti svarīgi. Izstāde "Kara vīra liktenis" šobrīd apskatāma Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, un izstādes ietvaros 28.jūlijā Āraišu pilī notiks īpašs pasākums ar seno ieroču demonstrējumiem, kauju atdarinājumiem, kā arī diskusijām par karavīra likteni gan pagātnē, gan šodien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti