Latgales kultūrvēstures muzejs saņēmis dāvanā Annas Soltanes-Romeres akvareļus

Latgales kultūrvēstures muzejs Rēzeknē saņēmis Latvijas un Latgales kultūrvēsturei nozīmīgu Romeru dzimtas dāvinājumu – vairāk nekā 100 mākslinieces Annas Soltanes-Romeres akvareļus un bagātīgu fotogrāfiju, kā arī rokrakstu klāstu, lsm.lv pavēstīja muzeja pārstāve Dana Zelča.

Dāvinājums ietver sevī mākslinieces Annas Soltanes-Romeres (Anna Sołtan Römer, 1895–1974)  daiļrades dažādu posmu akvareļus, kā arī ar viņas radošo darbību saistītos materiālus un priekšmetus.

Pētnieciskais darbs par poļu muižnieku Romeru dzimtu, kura dzīvoja Rēzeknes novada Janapolē no 1811. līdz 1939. gadam, Latgales kultūrvēstures muzejā aizsākās pirms 10 gadiem.

Sadarbība un pētniecība aizsākās, pateicoties Natālijai Talat-Kelpšai, no kuras muzeja pārstāvji ieguva informāciju par Romeru dzimtu. Sekoja Romeru dzimtas keramikas kolekcijas daļas deponēšana no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja keramikas ekspozīcijai Rēzeknē “Uguns un māla pārvērtību radīts brīnums”, drīz pēc tam, 2008. gadā, Latgales kultūrvēstures muzejs krājumā ieguva Romeru dzimtas pētījumu vairākos sējumos, ko izpētījis ģenealoģijas profesors Henriks Severīns de Romers.

Romeru dzimtas pētījumā īpašu uzmanību piesaistīja Henrika Severīna de Romera mātes, muižnieka Antonija Kazimira Rommera (Antoni-Kazimierz Römer, 1889–1973) sievas Annas Soltanes-Romeres mākslinieciskā darbība. 20. gs. 20.–30. gados māksliniece Anna Soltane-Romere bija pazīstama gan Latvijā, gan visā Eiropā. Viņa daudz ceļoja un eksponēja savus darbus lielākajās Eiropas pilsētās.

Lai gan Latgales kultūrvēstures muzeja darbiniekiem priekšā vēl izzinošs un laikietilpīgs darbs – izpētīt, iepazīt un aprakstīt katru dāvinājuma priekšmetu, tomēr jau tagad ir skaidrs, kad būs veikti visi saņemto materiālu dokumentēšanas darbi, 2018. gadā, svinot Latvijas simtgadi, arī muzeja apmeklētajiem būs iespēja aplūkot Annas Soltanes-Romeres mākslas darbu kolekciju Rēzeknē, norāda muzeja pāsrtāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti